مادر شهرام امیری: پسرم با وجدان آسوده رفت

شهرام امیری ژوئیه ۲۰۱۰ به ایران برگشت

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

شهرام امیری ژوئیه ۲۰۱۰ به ایران برگشت

مادر شهرام امیری که هفته پیش به جرم جاسوسی در ایران اعدام شد در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز جزییات بیشتری درباره آخرین دیدار با پسرش ارائه کرده است.

مرضیه امیری که روز شنبه در گفت‌وگو با بی بی سی خبر اعدام پسرش را اعلام کرده بود به رویترز گفت:‌ "وقتی پیش از اعدامش با او خداحافظی می کردم، به من گفت ناراحت نباشم چون خطایی مرتکب نشده."

او گفت:‌ "از من خواست به همه بگویم که او بی‌گناه است. گفت که وجدانش راحت است."

خانم امیری گفت که محاکمه غیرعلنی شهرام امیری غیرعادلانه بوده و او از وکالت درستی برخوردار نبوده است. او گفت که حتی نام کامل وکیل پسرش را نمی داند.

او گفت:‌ "باید محاکمه را علنی برگزار می کردند. من از دولت یا رهبر عصبانی نیستم. از نیروهای تندرو امنیتی عصبانی هستم که مسئول پرونده اش بودند، و می خواستند ثابت کنند که او جاسوس است و ممکن است او را وادار به اعتراف به کاری کرده باشند که انجام نداده بود."

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز یکشنبه ضمن تایید خبر اعدام شهرام امیری محاکمه او را عادلانه خوانده و گفته بود: "این فرد با توجه به دسترسی‌ به اطلاعات سری و به کلی سری نظام، با دشمن متخاصم و درجه یک ما یعنی آمریکا ارتباط برقرار کرده بود و اطلاعات حیاتی کشور را در اختیار دشمن قرار داده بود."

آقای امیری در ژوئن ۲۰۱۰ در ویدئویی که از تلویزیون ایران پخش شد گفت که در آریزوناست. او گفت که توسط ماموران اطلاعاتی عربستان سعودی و آمریکا ربوده شده و به آمریکا منتقل شده است.

او سپس در ویدئوی دیگری گفت به اختیار خود به آمریکا رفته و می خواهد "شایعات" در مورد خود را رد کند.

او گفت:‌ "من ایرانی هستم و هیچ قدمی علیه وطنم برنداشته ام."

او در ژوئیه ۲۰۱۰ به ایران بازگشت. خانم امیری گفت که پسرش ابتدا پس از بازگشت آزاد بود و حتی با خانواده اش سفر رفت: "اما یک روز ناگهان او را دستگیر کردند... وقتی قضیه را دنبال کردیم گفتند: 'برای ایمنی خودش پیش ماست. او مهمان ماست'."

خانم امیری که ماهی یک یا دو بار با پسرش ملاقات داشت گفت که شهرام در انفرادی نگهداری می شد:‌ "داشت از تنهایی می مرد. به من گفت ترجیح می دهد بمیرد چون دیگر تاب تحمل تنهایی را ندارد."