تاج‌زاده: از بازماندگان اعدامیان ۶۷ عذر می‌خواهم

عکس از فیسبوک مصطفی تاج‌زاده
توضیح تصویر،

عکس از فیسبوک مصطفی تاج‌زاده

مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی سابق وزارت کشور و از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب، اعدام‌ گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ را محکوم کرده است.

آقای تاج‌زاده در یادداشتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده نوشته است: "به سهم خود از خانواده‌های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می‌طلبم."

او گفته است که انتشار فایل صوتی جلسه آیت‌الله منتظری با هیئت مسئول اعدام‌ها "حقایق تلخی را درباره اعدام‌های گروهی سال ۶۷ برملا کرد."

چند روز پیش وبسایت آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبر ایران، فایل صوتی جلسه او با حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی را منتشر کرد. آقای منتظری در این جلسه با لحنی تند اعدام‌ها را "بزرگترین جنایت" می‌خواند و از دستور آیت‌الله خمینی و عملکرد دستگاه‌ قضایی و امنیتی در برخورد با زندانیان وابسته به سازمان مجاهدین خلق انتقاد می‌کند.

آقای تاج‌زاده در خرداد سال ۱۳۸۹ هم، با انتشار نامه خبرسازی از داخل زندان از خود و همفکرانش به خاطر اعتراض نکردن به دادگاه‌های انقلاب پس از پیروزی انقلاب و دهه ۱۳۶۰ انتقاد کرده بود.

وی در آن نامه نوشته بود: "اکنون که به برکت جنبش سبز، شرایطی فراهم شده تا بسیاری از طرف‌های درگیر منازعات خونین دهه ۶۰ با بازخوانی انتقادی آن سال‌ها به این نتیجه برسند که آن همه خشونت و خون ریزی 'ضرورت تاریخ' نبود و می‌شد از بروز آن رخدادهای تلخ و ناگوار اجتناب کرد. باید این فضای نقد را زنده نگه داشت."

مصطفی تاج‌زاده در نوشته امروز خود، ضمن محکوم کردن فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق، این سازمان را با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مقایسه کرده و نوشته: "با وجود این وقتی اعضای همین سازمان مخوف بازداشت، محاکمه و زندانی می‌شوند، حقوقی دارند که با هیچ توجیهی نمی‌توان و نباید آنها را نادیده گرفت یا نقض کرد."

آقای تاج‌زاده گفته است با وجود "وطن‌فروشی" سازمان مجاهدین، از نظر او محاکمه مجدد زندانیان و اعدام گروهی آنها نقض موازین حقوقی و قانونی بوده است.

او گفته است: "شاید به همین دلیل مهندس موسوی می‌گوید هم خود او در همان زمان نخست وزیری و هم رئیس جمهور وقت -آیت‌الله خامنه‌ای – با این روش اعدام به شدت مخالفت کردند اگر چه وقتی متوجه ابعاد فاجعه شدند، که کار از کار گذشته بود."

پیش از این میرحسین موسوی درباره نقش خود در اعدام‌ها گفته بود که او و آیت‌الله علی خامنه‌ای در جلسه‌ سران قوا با اعدام‌ها مخالفت کردند.

آقای موسوی گفته بود: "آقای خامنه‌ای در همان جلسه ابراز کردند که 'این اعدام‌ها مثل قیری است که بر سر نظام می‌ریزد و همه را سیاه می‌کند'. این موضع ایشان بود. حالا درست است که الان ایشان مخالف بنده هستند و در دو موضع متفاوت قرار داریم ولی دلیل نمی‌شود که بخواهم دروغ بگویم."

مصطفی تاج‌زاده از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته است که با برقراری آشتی ملی به حصرها، زندان‌ها، پناهندگی‌ها و مهاجرت‌های سیاسی "تلخ کامی این روزها را به شیرینی هم‌زیستی مسالمت آمیز آحاد هم وطنان تبدیل کند."

او همچنین از خانواده‌های اعدام‌شدگان خواسته تا با الهام از "ماندلا 'ببخشند اما فراموش نکنند' تا ایران و ایرانی از چرخه شوم نفرت و کینه و انتقام رها شوند."

مصطفی تاجزاده در سال ۱۳۳۵ در اصفهان متولد شد و در سال ۱۳۵۷ تحصیلاتش در آمریکا را رها کرد و به ایران آمد. او نماینده ویژه گروه فلق در کمیته ویژه استقبال از آیت الله خمینی انتخاب شد. پس از انقلاب، گروه فلق با پیوستن به شش گروه دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را ایجاد کرد.

آقای تاجزاده در دولت میرحسین موسوی در سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷ به عنوان معاون امور بین الملل محمد خاتمی وزیر ارشاد فعالیت داشت.

مصطفی تاجزاه در دولت محمد خاتمی به عنوان معاون عبدالله نوری وزیر کشور فعالیت داشت و پس از استیضاح آقای نوری مدتی سرپرست این وزارتخانه بود.

او همچنین عضو شورای مرکزی حزب مشارکت بوده است.