احمد منتظری برای انتشار فایل صوتی اعدام‌های ۶۷ به دادگاه احضار شد

احمد منتظری در کنار پدرش آیت‌الله منتظری
توضیح تصویر،

احمد منتظری در کنار پدرش آیت‌الله منتظری

در پی انتشار فایل صوتی جلسه گفت‌وگوی آیت‌الله حسینعلی منتظری و اعضای کمیته اعدام‌ها در سال ۱۳۶۷، فرزند آقای منتظری به دادگاه احضار شد.

احمد منتظری با اعلام این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت صبح شنبه ۲۳ مرداد به دادگاه ویژه روحانیت قم رفته و به مدت سه ساعت به سوال‌‌های مطرح شده پاسخ داده است.

چند روز پیش سایت آیت‌الله منتظری، از مراجع تقلید شیعه که در سال ۱۳۸۸ درگذشت، فایل صوتی اظهارات این مرجع تقلید در مرداد ماه سال ۱۳۶۷ را منتشر کرد که در آن، به تندی به اعدام جمعی اعضای سازمان مجاهدین خلق انتقاد شده بود. این فایل ۴۰ دقیقه‌ای یکی از مهم‌ترین اسنادی است که تا کنون درباره اعدام‌های دهه شصت در ایران منتشر شده است.

یک روز پس از انتشار این فایل، اعلام شد که به درخواست وزارت اطلاعات، سایت آیت‌الله منتظری آن را حذف کرده است.

فرزند آیت‌الله منتظری می‌گوید یکی از موارد مطرح شده در جلسه بازجویی روز شنبه "افشای اسرار نظام" بوده است؛ با این استدلال که زمان ضبط این فایل، آیت‌الله منتظری قائم‌مقام رهبر ایران بوده و اسراری که او در جریان آن قرار داشته، از اسرار نظام جمهوری اسلامی بوده و افشای آن "جرم" است.

آقای منتظری می‌گوید به دادگاه این طور پاسخ داده است که این اسناد حدود ۲۰ سال پیش در خاطرات آیت‌الله منتظری منتشر شده و "چیز جدیدی در این فایل صدا افشا نشده است."

اتهام دیگر "کمک به اتحاد عربستان سعودی و مجاهدین" با انتشار این فایل است که او رد می‌کند. آقای منتظری می‌گوید به مسئولان دادگاه گفته که عامل اصلی "اتحاد" عربستان و سازمان مجاهدین، بالارفتن از دیوار سفارت عربستان در تهران و مجازات نکردن عاملان آن اقدام بوده است.

فرزند آیت‌الله منتظری می‌گوید قرار است دو هفته دیگر برای ادامه توضیحات به دادگاه ویژه روحانیت قم برود.

حسن خمینی: بازگو کردن دروغ چه فایده‌ دارد؟

بعد از انتشار این فایل صوتی، شماری از محافظه‌کاران از تصمیم آیت‌الله خمینی در آن زمان دفاع کردند. در مقابل یکی از اصلاح‌طلبان از بازماندگان اعدام‌های سال ۱۳۶۷ عذرخواهی کرد.

بر اساس فایل منتشر شده و اظهارات آیت‌الله منتظری، مجوز اعدام‌های جمعی دهه شصت را بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.

اکنون فشار بر اصلاح‌طلبان برای موضع‌گیری افزایش یافته است. روزنامه وطن امروز از رسانه‌های تندروی محافظه‌کاران خواستار موضع‌گیری بیت آیت‌الله خمینی و در واقع دفاع از اعدام‌های جمعی دهه شصت شده است.

امروز، ۲۴ مرداد، حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی در سخنانی که در سایت جماران منتشر شده و عده‌ای آن را واکنش به انتشار فایل صوتی تلقی کرده‌اند، گفت: "جای سوال دارد برخی کسانی که این نقطه (محبت مردم به آیت‌الله خمینی) را هدف قرار می‌دهند به چه امیدی و با چه هدف، ملاک و تحلیلی یکی از عمیق‌ترین محورهای وحدت ملی را هدف قرار می‌دهند؟"

او همچنین گفته است که "بازگو کردن سخنانی که دروغ بودنشان معلوم شده و بی‌اساس است" فایده‌ای ندارد.

فایل صوتی که واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشت، مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ با حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین) است که در آن جلسه، آقای منتظری به این افراد درباره قضاوت تاریخ در مورد این اعدام‌ها و خلاف شرع بودن آن هشدار داده است. اینجا بشنوید.

آقای منتظری، که در آن زمان قائم مقام رهبر ایران بود، در مورد اعدام‌های سال ۱۳۶۷ می‌گوید: "بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‌کند به دست شما انجام شده و [نام] شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند."