محمود علوی: با نظر آیت‌الله خامنه‌ای درباره مبادله زندانیان با آمریکا مذاکره کردیم و امتیازاتی گرفتیم

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption وزیر اطلاعات ایران گفته مذاکره با آمریکا بر سر مبادله زندانیان با ایالات متحده زیر نظر آیت الله علی خامنه ای صورت گرفت

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفته است که با نظر آیت الله علی خامنه ای و تصمیم شورای عالی امنیت ملی از سوی وزارت اطلاعات درباره مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی با ایالات متحده مذاکره شده و امتیازاتی برای کشور "از جمله بازگردانی ۴۰۰ میلیون دلار، گرفتیم."

آقای علوی در مصاحبه با تلویزیون رسمی ایران گفته است که "این ۴۰۰ میلیون دلار به همراه ۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار سود آن را برای کشور مسترد کردیم و امیدواریم که دولت و دیپلماسی دولت موفق شود این پول را نیز از چنگ آن‌ها خارج کند."

به نظر می رسد وزیر اطلاعات ایران در اظهاراتش به طور تلویحی اشاره کرده که ۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار از این مبلغ هنوز به دست ایران نرسیده است.

موضوع حل و فصل اختلاف مالی ایران و آمریکا و پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران و تبادل چند زندانی میان دو کشور که هر دو موضوع با روز اجرایی شدن برجام همزمان شد، مدتی است وارد مجادلات انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا و هواداران آنها شده است. بیشتر بخوانید

شماری از مخالفان دولت باراک اوباما از جمله دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری او را متهم کردند که برای کسب آزادی "گروگان‌های آمریکایی" در ایران، به حکومت ایران "باج" داده است.

آقای ترامپ دولت ایران را "گروگانگیر" خوانده و دولت آمریکا را به "باج‌دهی به گروگانگیرها "متهم کرد. به گفته منتقدان دولت آقای اوباما، این اقدام می‌تواند "گروگانگیری" را به محلی برای کسب درآمد یا ابزاری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل کند.

۴۰۰ میلیون دلار مورد نظر مربوط به موجودی صندوق سپرده ایران بود که در زمان شاه ایران برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا اختصاص یافت اما پس از گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، مسدود شد. بهره تعلق گرفته به این پول ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

هفته گذشته پس از بالا گرفتن انتقادها از اقدام دولت باراک اوباما و "باج" توصیف کردن پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که پرداخت پول مشروط به آزادی زندانیان آمریکایی بود.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مذاکرات برای بازگرداندن پول ایران جدا از مذاکرات مربوط به مبادله زندانیان انجام شد اما پرداخت پول به ایران به عنوان اهرم فشاری تا زمان آزادی زندانیان عقب افتاد. بیشتر بخوانید

وزارت خارجه آمریکا به تازگی با صدور اطلاعیه‌ای تحت عنوان "هشدار در مورد سفر به ایران" درباره "خطر دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی، به ویژه دارندگان تابعیت ایرانی و آمریکایی" هشدار داده است. بیشتر بخوانید