روزنامه‌های تهران، بخشش‌های نجومی شهرداری، جنجال کنسرت‌ها

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه ۷ شهریور در صفحات اول خود واکنش هاشمی رفسنجانی نسبت به انتشار نوار گفته های آیت الله منتظری را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند که در دفاع از بینان گذار جمهوری اسلامی و فرزند وی سخن گفته است.

مقالاتی درباره پیشرفت ها و دستاوردهای دولت، و هم مقالاتی در نقد شکست دولت در انجام وعده های نخستین رییس جمهور، از جمله واکنش روزنامه های امروز در هفته دولت است. در عین حال گزارش هایی درباره چالش های پیش روی کنسرت و موسیقی در کشور، و افشای تخفیف و تقسیط هزاران میلیاردی شهردار تهران برای افرادی خاص از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

راز دوستی ایران و روسیه

حق نشر عکس Arman
Image caption تیتر و عکس محمد کاظمی پور، آرمان

معصومه حسینی اقدم در مقدمه‌ای گزارشی در ابتکار نوشته: خرید تسلیحات و تجهیزات نظامی و هوایی، گسترش روابط اقتصادی، دریافت وام از روسیه، استفاده روسها از پایگاه هوایی نوژه ایران، تحویل اس ۳۰۰، عملیات نظامی مشترک و بسیاری دیگر، مواردی است که این روزها نشان از روابط بیش از پیش ایران و روسیه دارد. مشابهت‌های استراتژیک دو کشور ایران و روسیه در مسائل منطقه‌ای و هم‌چنین تمایل روسها به افزایش ارتباطشان با ایران از عواملی است که موجب شده تا همکاری‌های دو کشور بیشتر به چشم آید.

گزارش این روزنامه تاکید کرده: از سال گذشته روابط ایران و روسیه شکل جدیدی به خود گرفته‌است، چراکه روسیه به برخی از تعهدات گذشته‌اش در قبال ایران عمل کرد.هم‌چنین ولادیمیر پوتین نخست‌وزیر این کشور به ایران سفر و با رهبر ایران دیدار کرد. ابتدای امسال هم وزیر دفاع ایران به روسیه سفر کرد و مذاکراتی در راستای همکاری‌های نظامی انجام شد.

ابتکار در نهایت نوشته: بسیاری از منتقدان رابطه ایران و روسیه، از دیدگاه موقت و مقطعی روسها به ایران سخن می‌گویند. روسها بارها در طول تاریخ موضع خود را در قبال ایران تغییر داده‌اند که چهره مخدوشی از آن‌ها را در حافظه جمعی ایرانیان ساخته‌است. روسها همواره تلاش داشتند ایران را یگ برگ امتیازگیری از غرب و هم‌افزایی حمایتی خود در مناطق هدف مورد توجه قرار دهند؛ این معنا را حتی در سوریه با وجود همگرایی بسیار زیاد ایران و روسیه در حمایت از بشار اسد بارها تجربه کردیم.

مبانی آمار رشد اقتصادی

مسعود دانشمند در سرمقاله روزنامه جهان‌صنعت با نقل ادعای دولت در مورد رشد اقتصادی ۴/۴ درصد در سال گذشته نوشته: یکی از فاکتور‌هایی که براساس آن رشد را اعلام کرده‌اند، خودرو می تواند باشد که افزایش فروش آن به وام‌های ۲۵ میلیون تومانی که سال گذشته داده شد برمی‌گردد و نمی‌توان روی این اتفاق نام رشد گذاشت. چنان که در بخش مسکن یا پولاد هم تحت هیچ عنوانی نمی‌توان ادعای خروج از رکود کرد و در مورد پتروشیمی هم اگرچه برخی از صنایع ما رشد داشته‌اند اما این رشد چندان بالا نبوده است.

به نوشته این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران: دولت اعلام نکرده در محاسبه رشد اقتصادی آیا نفت را هم محاسبه کرده‌اند یا رشد بدون احتساب نفت بوده است چراکه اگر نفت نیز محاسبه شده باشد چون درآمد نفتی نسبت به سال قبل دو برابر شده و فروش نفت نیز از نزدیک یک میلیون بشکه در روز به دو میلیون افزایش پیدا کرده پس نمی‌توان تلقی کرد که این رشد تماما منحصر به اقتصاد ما بوده است چراکه نفت، جزو تولیدات محسوب نمی‌شود.

نویسنده مقاله جهان صنعت تاکید کرده: باید بررسی شود که واردات کدام کالاها کاهش پیدا کرده و صادرات کدام کالاها افزایش یافته است. در واقع این رشد برمی‌گردد به کاهش واردات نه افزایش صادرات، و کاهش واردات مواد اولیه کارخانجات به خاطر این است که بسیاری از کارخانه‌هاا تولید نداشته‌اند که نیازی به مواد اولیه داشته باشند. پس تا زمانی که اعلام نشود مبانی ارقامی که از سوی دولت برای رشد اقتصادی منتشر شده چه بوده است، نمی‌توان چندان روی این ارقام اظهارنظر درستی کرد و براساس آن برنامه‌ریزی و پیش‌بینی صحیحی انجام داد.

ارقام نجومی شهرداری و اطلاع رسانی به مردم

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شهروند

در حالی که روزنامه‌های کیهان و جوان و رسالت همچنان اصرار دارند دولت مدیران دارنده حقوق های نجومی را معرفی کند و دولتمردان را متهم به بی اعتنایی به خواست های عمومی می کنند، روزنامه های هوادار دولت با افشای بخشش هزارها میلیارد تومان از ساختمان های تحت اداره شهرداری به اعضای شورای شهر و کارکنان شهرداری، به افشای پرداخت های شهرداری تهران پرداخته اند.

به نوشته ابتکار «واگذاری بی‌ضابطه املاک شهرداری تهران به افراد خاص» خبری بود که از هفته گذشته در رسانه ها منتشر شد و سروصدای زیادی به راه انداخت، روزنامه های تندرو و اصولگرا از انعکاس آن خودداری کرده اند و به نوشته روزنامه ایران محمدباقر قالیباف شهردار تهران هم در توضیحی آن را رد نکرده بلکه روند عادی و قانونی خوانده است.

به نوشته روزنامه های هوادار دولت غلامرضا انصاری یکی از اعضای شورای شهر تهران در جلسه این شورا از یک واگذاری بزرگ و بی ضابطه در شهرداری تهران خبر داد و گفت:«این نهاد تعدادی خانه و ملک خود را که جزو اموال عمومی است با تخفیف‌ها و تقسیط‌های بسیار زیاد به برخی از افراد خاص واگذار کرده است. او از ورود سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده نیز خبر داد و با بیان اینکه متاسفانه گزارش سازمان مذکور به دست اعضای شورای شهر نرسیده است، از چمران رئیس شورای شهر تهران خواست اگر چنین گزارشی به دستش رسیده، به سایر اعضای شورا هم بدهد.

همزمان روزنامه اعتماد در سرمقاله خود بدون اشاره به مصداق های سخن خود از دولت انتقاد کرده که چرا به افشاگری بسنده می کند و از اطلاع رسانی صحیح و دقیق به مردم پرهیز می کند. آنچه در اصل موجب نگراني مردم مي‌شود نه بيان و اطلاع‌رساني درباره اين رويدادهاست، بلكه انتشار ناقص و غيردقيق و از آن بدتر عدم رسيدگي و اطلاع‌رساني از نتيجه رسيدگي‌ها است. اينكه گمان كنيم مسائل به مردم منعكس نشود، دل آنان آرام خواهد بود و آزرده نمي‌شوند، ناشي از تصوري نادقيق است. در حالي كه قضيه برعكس است. اطلاع‌رساني دقيق موجب مي‌شود كه شايعات و اخبار نادرست شكل نگيرد. مردم به صورت غريزي متوجه مي‌شوند كه خبرهايي هست.

اعتماد در سرمقاله با اشاره به درآمد سالانه یک صد میلیارد دلاری نفت در زمان دولت احمدی نژاد که نصیبی هم به اقتصاد و مردم از آن نرسید نوشته: خوب معلوم است كه اين خزانه سوراخ است. مثل استخر بزرگي كه آب فراواني وارد آن مي‌شود، ولي هيچگاه پر نمي‌شود. در اين صورت به راحتي مي‌توان گفت كه اين استخر نشتي دارد. اتفاقا بر اثر نگفتن واقعيات، انواع و اقسام شايعات و اخبار غيردقيق منتشر و حتي پذيرفته مي‌شود. بنابراين تنها راه براي اينكه جامعه آرامش پيدا كند انتشار اخبار دقيق اين رويدادهاست.

به نوشته این روزنامه: اقدام بایسته دولت ارايه يك گزارش دقيق كارشناسي و تحليلي است. چرا دولت پيش وارد چنين اقداماتي شده بود؟ هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم اين اقدامات چه بوده است؟ چرا آن دولت از تحريم استقبال مي‌كرد و چه گروه‌هايي در پي دور زدن تحريم افتادند و اموال مردم در حساب‌هاي اين و آن به گردش در آمد و پيامد اين كارها چه بود؟ آيا تاكنون كسي هزينه‌هاي اجتماعي و جنبي تحريم‌ها را در تخريب سلامت اداري محاسبه كرده است؟

پیام کیارستمی

شرق متن مقاله‌ای از بهمن کیارستمی فرزند فیلمساز معتبر ایرانی را چاپ کرده که درباره وضعیت رسیدگی به پرونده مرگ پدرش نوشته است آن چه ابتدا گفتیم این نبود که اطمینان داریم در روند درمان اهمال ‌شده یا خطای پزشکی رخ داده (گرچه امروز با قطعیت می‌توان گفت قصور یا تقصیر حتمی است) بلکه اعتراضمان به این بود که در اطلاع‌رسانی از آنچه در روند درمان رخ داده، کوتاهی شده و اطلاعات دقیق و درست از بیمار و همراهانش دریغ شده؛ اما امروز کجای کاریم؟ اینجا که نظام پزشکی می‌گوید خطاهایی بوده اما دانستن جزئیات، دردی را از خانواده یا دوستداران آن مرحوم دوا نمی‌کند. فرض کنید گزارش مفصلی در اختیارتان گذاشتیم. جز جنجال می‌خواهید با آن چه کنید؟

در ادامه مقاله شرق آمده: پرونده کیارستمی و پزشک معالج او و بیمارستان جم که تنها پرونده پزشکی در سازمان پزشکی نیست. اگر سابقه کیفری پزشکان در دسترس بیماران بود و هنگام انتخاب یک پزشک، با واردکردن شماره نظام پزشکی او در سامانه نظام‌پزشکی می‌شد از «حسن‌پیشینه» یا «سوء‌پیشینه» او مطلع شد، آیا از تعداد شکایات پزشکی کاسته نمی‌شد؟ اگر هر ارگان دولتی یا شرکت خصوصی هنگام استخدام از شما گواهی سوءپیشینه می‌خواهد، چرا شما که جان عزیزتان را در دست پزشکی می‌سپارید، نباید بتوانید از او یا از سازمان معرفش گواهی «عدم سوءپیشینه» طلب کنید؟

حق نشر عکس Noavaran
Image caption علیزاده و ناظری در صحنه / کارتون محمد طحانی، نوآوران

فریاد موسیقی علیه محدودیت‌ها

نوآوران در گزارشی نوشته: موسیقی در این روزها در پر‌التهاب‌ترین شرایط خود به سر می برد و کار به جایی رسیده که حتا از تربیون رسمی درباره امری هنری تصمیم گیری می‌شود که البته با واکنش تند و صریح ریاست جمهوری مواجه شده است وپای نهاد های دیگر هم به این قضیه کشیده شده است و یک چالش غیر قابل کتمان در درون موسیقی شکل گرفته که به نظر می‌رسد در این ماراتن تنها چیزی که می‌تواند قربانی لقب بگیرد موسیقی ماست که در هر دوره با چالش های تکراری مواجه بوده است.

گزارش این روزنامه با نقل تاریخچه برخورد با موسیقی در جمهوری اسلامی نوشته در این میان حرف‌های وزیر ارشاد بسیار مهم و قابل توجه است که گفته: «عامل اصلی لغو کنسرت‌ها در مشهد مقدس امام جمعه این شهر است.»

نوآوران سپس سخن حسین علیزاده موسیقی دان را نقل کرده که دو روز پیش در میانه‌ی کنسرت بزرگ خودش به نوعی نشان داد که نمی‌توان این ملت از امر موسیقی که یک جریان روحی انسانی است دور کرد و در تمام این سالها و تمام مشکلاتی به‌وجود آمده است این موسیقی راه خودش را رفته و هیچ قدرتی نمی تواند این مسأله را هاشور بزند چنانکه تاریخ این را ثابت کرده و ما باید همیشه از تاریخ درس بگیریم و کسانی که نمی توانند این آموزه های تاریخی را دریابند به هر روی خود در حالت مضحکه قرار می دهند چراکه مردم و هنر همواره به راه خودشان ادامه داده و می دهند.

از طرفی اما برای شهرام ناظری و پسرش هم در جریان کنسرت یزد اتفاقات جالبی رخ داده است کنسرت حافظ و شهرام ناظری در شهرستان تفت در حالی برگزار شد که دادستان شهر و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تفت برای رفع برخی مشکل، در آن حضور یافتند. دلیل این حضور، بوی شدید گاز منتشرشده و وجود خطر انفجار در نزدیکی سالن قدس اعلام شد در حالی که عده ای هم پشت در اجتماع کرده بودند و شعار می دادند و قصد برهم زدن کنسرت را داشتند.

نوآوران نوشته: حافظ ناظری - خواننده و نوازنده در پایان کنسرت گفت: "حتما متوجه شده‌اید که بیرون چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بسیار جای تعجب دارد، کشوری که هزاران سال صادرکننده فرهنگ، تمدن و انسان‌دوستی به دنیا بوده است، چنین شرایطی را تجربه کند."

شهروند در سرمقاله خود به بررسی جنجال بر کنسرت های موسیقی پرداخته از نحوه برخورد دادستان ها که به تازگی شرایط تازه ای برای برپایی کنسرت در شهرهای مختلف اعلام داشته اند نوشته پیشگیری از جرم وظیفه دادستان هاست اما باید در درجه نخست مستدل و قابل اثبات عرفي باشد. از سوی دیگر، متاسفانه برخي از افراد مدعي‌اند كه ميان شرع و قانون تمايزي وجود دارد. شايد افراد در ذهنيت خود از شرع چيزي برداشت كنند كه مغاير با قانون باشد. مثلا هر كنسرتي را حرام بدانند، ولي اين برداشت صرفا براي شخص خودشان معتبر است و نبايد به کنسرت بروند، ولی برای عموم مردم قانون در ايران همان شرع است.

این روزنامه در پاسخ کسانی که گفته اند مگر چه تعداد افراد می‌خواهند کنسرت بروند نوشته: گویی که حقوق افراد را با تعداد آنها می‌سنجند؟ خب! الان در فرانسه دارند جلوی خانم‌های باحجاب را در کنار دریا می‌گیرند. آیا آن‌جا هم می‌توانند به تعداد اندک این افراد استناد کنند تا مانع از حق انتخاب پوشش آنان شوند؟ اتفاقا در فرانسه اکثریت مردم با منع چنین پوششی موافق بوده‌اند ولی درنهایت دادگاه عالی آن‌جا چنین منعی را نقض حقوق مردم دانسته و آن را لغو کرده است. چه اشکال داشت که برخی از افرادی که حتی به این کنسرت‌ها نمی‌روند، از این موضع از حقوق مردم دفاع کنند؟

شهروند در نهایت نتیجه گیری کرده که اگر قصد جلوگیری از اشاعه موسیقی است این روش ممنوع سازی کنسرت ها روشی درستی نیست چرا که رفتن به كنسرت مثل دزدي نيست كه افراد پنهاني انجام دهند و از كار خود نيز دفاع نكنند. كساني كه كنسرت مي‌روند، به آن عقيده دارند و برايش پول مي‌دهند و به‌صورت آشكار هم مي‌روند و رفتن را حق قانونی خود می‌دانند. پس منع برگزاري كنسرت فقط موجب ناديده گرفته شدن اين گرايش مي‌شود و نه حذف آن.

در همین حال سیاست روز در انتهای گزارشی که در آن از نظر امام جمعه مشهد دفاع شده و در مقابل واکنش رییس جمهور تعجب آور خوانده شده که خواستار اجرای قانون شده بود نوشته: مردم می پرسند آیا برپایی کنسرت مسئله اصلی کشور است؟ مسائل زیادی از بیکاری جوانان تا رکود و تعطیلی کارخانه‌ها در کشور وجود دارد ولی به نظر می‌رسد این موضوعات به نظر اصلاح‌طلبان نیامده و موضوع اصلی آنها در کشور پرداختن به کنسرت و تعطیلی آنهاست.

گمانه زنی این روزنامه اصولگرا این است که: رسانه‌های هوادار دولت تلاش می‌کند تا از این مسئله فرهنگی موضوعی سیاسی ساخته و افکار عمومی را از ناکامی‌های پسابرجامی منحرف کرده و به این سمت و سو سوق دهند. بدین ترتیب فشار افکار عمومی بر دولت در این مقطع کاهش پیدا کرده و در عین حال موضوعی برای تخریب رقیب فراهم آمده است. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند تا از این فضا برای ایجاد یک دوقطبی‌سازی انتخاباتی بهره برند.http://www.siasatrooz.ir/vdcdj50n.yt09o6a22y.html

ما با دولتی مواجه هستیم که...!

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: لابد در جریان هستید که جریده فخیمه میدان توپخانه به رئیس جمهوری دستور داده‌اند که به اعتراض‌های یک مشت مرفه بی‌درد که به سبب لغو کنسرت‌های خلاف اخلاق!؟ رگ گردن‌شان کلفت شده، وقعی نگذارند. به اعتقاد ما جریده فوق الذکر کل یوم از مرحله پرت است. یک وقت شما با دولتی طرف هستید که هاله نور دارد و حرف حساب حالیش می‌شود و لازم است حمایتش کرد و لام تا کام درباره شاهکارهایش حرف و حدیثی طرح نکرد و زبان در کام نگاه داشت. ما با دولتی مواجه هستیم که رئیسش گاه چنان سخنان ناجوری می‌گوید که رسانه ملی با وجود همه اغماض‌ها و زیر سبیلی رد کردن‌هایش نمی‌تواند چشم پوشی کند و ناچار مجبور به قطع پخش زنده سخنان و سانسور حرف‌های رئیس دولت می‌شود.

طنزنویس با اشاره به این که دولتی که حرف‌های رئیسش قابل پخش از رسانه ملی نباشد و دچار ممیزی شود واقعاً چطور دولتی است نوشته: حرف باید منطق داشته باشد و توهین و طعنه نداشته باشد و مناسب حال همه سنین باشد. بالاخره ممکن است بچه‌ها پای گیرنده‌ها باشند و برای‌شان بدآموزی داشته باشد. دوره تسامح با دولت اعتدال به سرآمد و دیگر آن میم. میم را لام. لام برد.

به نوشته طنز نویس روزنامه ایران: ما با دولتی مواجه هستیم که بعد از 3۳ سال هنوز تورم را صفر درصد نکرده و قیمت پراید را به یک سوم نرسانده و تمام بیابان‌های بی‌آب و علف و لم یزرع را به ساخت مسکن مهر اختصاص نداده و هنوز نتوانسته دکل‌ها و نفتکش‌های گمشده و اموال گم و گور شده بابک زنجانی را پیدا کند. خلاصه اینکه ما با دولتی مواجه هستیم که اصلاً معلوم نیست چطور شده بر مسند امور نشسته. حالا ۱۸ میلیون نفر به برنامه‌های این دولت رأی داده‌اند که داده‌اند. قرار نیست که هر چه دولت وعده داده عملی شود و به کرسی بنشیند.

درگیری اوباشان در تهران

جوان در صفحه حوادث خود نوشته: ساعت ۲۰ شامگاه جمعه مأموران كلانتري 158 كيانشهر از درگيري مرگباري در يكي از خيابان‌هاي اطراف كلانتري با خبر و در محل حاضر شدند. بررسي‌ها نشان داد درگيري بين حدود ۳۰ نفر از اوباش محل اتفاق افتاده است كه در جريان آن چهار نفر به شدت زخمي و به بيمارستان منتقل شده‌اند.

به نوشته روزنامه سپاه پاسداران: تحقيقات در بيمارستان هم نشان داد يكي از زخمي‌هاي حادثه كه پسري ۲۵ ساله بود به علت اصابت چاقو به شاهرگش فوت كرده است. از سه مجروح ديگر حادثه دو نفر برادر و سومين نفر هم پسر عموي مقتول بود كه تحت درمان قرار داشتند. يكي از شاهدان گفت: طرفين درگيري بچه يك محل هستند و مدتي است با هم اختلاف دارند. آنها هميشه براي هم شاخ و شانه مي‌كشند تا اينكه امشب اين درگيري را رقم زدند.

يكي از افراد دستگير شده هم گفت: وقتي درگيري شروع شد بابك ۲۳ ساله با قمه ضربه‌اي به گردن مقتول زد و بعد هم برادر و پسر عموي او را زخمي كرد. مقتول غرق در خون نقش بر زمين شد كه درگيري پايان يافت و همه از محل گريختند.

اعدام قاچاقچی‌ها

حق نشر عکس Arman
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، آرمان

فرهیختگاندر گزارشی نوشته: بیشتر از یک سال می‌شود که موضوع مجازات جایگزین اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر مطرح شده و هر چند وقت یک‌بار، یکی از مسئولان، به‌عنوان موافق یا مخالف درباره این موضوع حرف می‌زند. بعد از آنکه 70 نماینده مجلس طرحی را برای تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر امضا کردند و آن را برای بررسی به کمیسیون قضایی مجلس فرستادند، مسئولان قوه قضائیه نیز نظرات‌شان را درباره این مساله مطرح کردند.

به نوشته این روزنامه: حالا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه نیز تاکید کرده که مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است. رئیس کل سابق دادگستری استان خوزستان گفته است: «این موضوع را به صورت مکتوب به رئیس قوه‌قضائیه اعلام کرده‌ایم.» معاون اجتماعی قوه قضائیه همچنین تاکید کرده است: «حبس‌های طولانی همراه با کار سخت بازدارندگی بیشتری نسبت به اعدام و هزینه‌های تحمیلی بعد از آن دارد.»

محمدباقر الفت که حدود دو سال است با حکم صادق آملی‌لاریجانی به معاونت رئیس دستگاه قضا منصوب شده‌است، پیش از این هم موافق تغییر قانون مبارزه با مواد مخدر بود. حالا با نگاهی که او در رابطه با این طرح دارد، با توجه به انجام بررسی‌های طولانی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، احتمالا طرح حذف اعدام از مجازات‌های قاچاق مواد مخدر به‌زودی در صحن مجلس به رای گذاشته خواهد شد؛ طرحی که در صورت تصویب می‌تواند بخشی از بهانه‌گیری‌های حقوق بشری علیه ایران را بلاموضوع کند.

گرادیان را مراقب باش

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری از قول جواد لاریجانی نوشته در انتخابات آينده، کانديداي اصولگراي رياست‌جمهوري به مردم بگويد با چه «گرادياني» مي‌خواهد مسائل روزمره را حل کند؟ و به این ترتیب در صدد کشف معنای گرادیان برآمده و در ویکی پدیا خوانده «گراديان يک ميدان نرده‌اي، ميداني‌برداري است که مؤلفه‌هاي آن، نرخ تغيير ميدان نخستين را در جهت‌هاي مختلف نشان مي‌دهد». حالا با اين توضيح، فکر مي‌کنيد ‌کانديداي اصولگراي انتخابات سال آينده دقيقا بايد به مردم چه مي‌گويند؟

کانديداي مودب اصولگراها‌: مردم عزيز ايران ؛ مسائل و مشکلات روزمره کشور در واقع يک ميدان نرده‌اي است‌. اينجانب با شما عهد مي‌بندم که با تعهد اصولگرايي، بهترين ميدان برداري را که مولفه‌هاي آن، نرخ تغيير ميدان نخستين را در جهت‌هاي مختلف نشان مي‌دهد، انتخاب و مشکلات کشور را حل کنم . (بعد از اين توضيحات سرود انقلابي «من راي مي‌دهم، تو راي مي‌دهي، براي استقلال، براي آزادي » پخش مي‌شود).

کانديداي دلواپس اصولگراها: خيانت دولت روحاني در قضيه برجام بخصوص در تعيين گراديان آن امروز واضح و مبرهن است. آقاي ظريف بايد بابت گراديان انتخابي در برجام، اعدام و سپس محاکمه شود . واقعا آيا خنديدن به روي آمريکاي جنايتکار، براي مردم ما گراديان مي‌شود‌؟! مردم ما اين بار به گراديان اقتدار راي خواهند داد ! ( بعد از اين بيانيه حماسي، تصاوير نوستالوژيک ديدارهاي جليلي و اشتون روي سرود «آمريکا، آمريکا، مرگ به نيرنگ تو » پخش مي‌شود.

صاحب ‌هاله نور: گراديان، گراديان را هم بي‌خيال! «پول نفت را سر سفره مردم مي‌آورم »

مطالب مرتبط