انتقاد خبرگان از فایل صوتی اعدام‌ها: تصمیم آیت‌الله خمینی 'درست' و 'دوراندیشانه' بود

حق نشر عکس ANA

مجلس خبرگان رهبری ایران با صدور بیانیه‌ای انتشار فایل صوتی سخنان آیت‌الله حسینعلی منتظری درباره اعدام‌های دهه شصت را محکوم کرده و دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی در آن دوره را "تصمیم به موقع" و "دوراندیشانه" خوانده است.

در بیانیه مجلس خبرگان گفته شده که این نوار صوتی "غلط" و "تحریف" دارد و "نبش قبری چالش‌برانگیز پس از شکست منافقین خائن در عملیات مرصاد است."

در این فایل صوتی که انتشارش واکنش‌های گسترده‌ای ایجاد کرده، صدای آیت‌الله منتظری شنیده می‌شود که در دیدار با هیات سه نفره اعدام‌ها و معاون وقت دادستان به شدت از اعدام‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید: "می‌خواهم ۵۰ سال دیگر برای آقای خمینی قضاوت نکنند و بگویند آقای خمینی یک چهره خونریز، سفاک و فتاک بود".

مجلس خبرگان در این بیانیه که امروز، هفتم شهریور، در سایت این نهاد منتشر شده، انتشار صدای جلسه آیت الله منتظری را "شیطنت" و "تجاهل" خوانده و گفته دلیل این کار "حقد و حسد" به آیت‌الله خمینی و "تلاش برای تطهیر خائنان به این ملت و میهن" است.

چکیده بخشی از بیانیه مجلس خبرگان رهبری چنین است: "شاید هنوز هم برای عده‌ای درک تصمیم تاریخی و انقلابی حضرت امام خمینی در برخورد جدی و بدون مسامحه با منافقین و محاکمه عادلانه سران و برخی اعضای گروهک منافقین در سال ۶۷ و نشان دادن فهم عمیق و دوراندیشانه آن مرد الهی در حفظ نظام اسلامی دشوار باشد. امام در آن برهه حساس، با آن تصمیم به موقع، چشم فتنه را کور نموده و فرصت خودنمایی و فتنه‌گری گروهکی را که دستش تا مرفق، آغشته به خون این ملت مظلوم و زجرکشیده است سلب کردند."

بشنوید: در جلسه آیت‌الله منتظری چه گذشت؟

حق نشر عکس
Image caption آیت‌الله منتظری در زمان ضبط فایل صوتی هنوز قائم‌مقام رهبر وقت ایران بود

منظور از تصمیمی که مجلس خبرگان آن را "تاریخی و انقلابی" توصیف می‌کند، فرمان آیت‌الله روح الله خمینی، رهبر وقت ایران است که در آن از مسئولان قضایی و امنیتی خواست تمام زندانیان "سرِموضع" این سازمان اعدام شوند.

به دنبال صدور آن فرمان، جمع زیادی از زندانیان گروه‌های مختلف که اکثر آنها از اعضای سازمان مجاهدین بودند و جمعی از زندانیان گروه‌های مارکسیست نیز در میان آنها حضور داشتند، به جوخه‌های اعدام سپرده شدند. در کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری آمده است که بعد از صدور آن فرمان، بین ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ نفر از زندانیان اعدام شدند.

مجلس خبرگان رهبری در بیانیه خود نوشته است: "کدام انسان منصف و وجدان بیداری است که تصدیق نکند انتشار محتویات یک جلسه، پس از گذشت قریب سه دهه با اهداف شومی صورت می‌پذیرد."

هدف از صدور این بیانیه چیست؟

امیدپارسانژاد، بی‌بی‌سی

بیانیه دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری انتشار فایل صوتی جلسه ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ را به "سرسپردگان" سازمان مجاهدین خلق ایران نسبت می‌دهد و تأکید می‌کند که این کار "پس از گذشت قریب سه دهه با اهداف شومی صورت می‌پذیرد". در این بیانیه ادعا شده که اعدام‌شدگان آن سال پس از "محاکمه عادلانه" مجازات شده‌اند، چون اگر نمی‌شدند "جنایت‌های بیشتری" مرتکب می‌شدند. دبیرخانه مجلس خبرگان همچنین با اشاره به همایش اخیر در پاریس و گمانه‌زنی‌ها در مورد نزدیک شدن سازمان مجاهدین خلق به حکومت عربستان سعودی، در مورد تلاش برای "احیای" این سازمان ابراز نگرانی کرده است.

به نظر می‌رسد که صدور این بیانیه دست‌کم دو هدف را دنبال می‌کند: نخست افزایش فشار بر فرزند آیت‌الله منتظری که مسئول انتشار این فایل صوتی تاریخی است و پیش‌‎تر هم از سوی رئیس قوه قضائیه تهدید به پیگرد قضایی شده بود و دوم تلاش برای توضیح وقایع سال ۱۳۶۷ برای افکار عمومی. در این میان این عبارت که "سران و بعضی اعضای" سازمان مجاهدین خلق در آن سال عادلانه محاکمه شده‌اند، ادعای تازه‌ای است که به نظر می‌رسد نیاز به توضیح بیشتر دارد. این "سران" چه کسانی بودند که تا سال ۱۳۶۷ اعدام نشده بودند؟ چرا در سخنان اعضای کمیته اعدام‌ها که در همین فایل صوتی شنیده می‌شود هیچ اشاره‌ای به "محاکمه" نیست؟ در فرمان منصوب به آیت‌الله خمینی هم سخنی از "محاکمه عادلانه" نیست و دستور بر اعمال "خشم و کینه انقلابی" علیه کسانی است که در زندان‌ها بر سر موضع خود پافشاری می‌کنند.

فایل صوتی که سایت آیت‌الله منتظری منتشر و سپس به درخواست وزارت اطلاعات آن را حذف کرد، بخشی از دیدار آیت‌الله منتظری، قائم مقام وقت رهبر ایران بود که در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ همزمان با "اعدام های گسترده و مخفیانه" در ایران برگزار شده بود.

در این دیدار کمیته سه نفره اعدام‌ها متشکل از حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین) به علاوه ابراهیم رئیسی (معاون وقت دادستان) حضور داشتند و آقای منتظری به آنها در مورد قضاوت تاریخ در مورد این اعدام‌ها و خلاف شرع بودن عملکردشان هشدار داد.

در این میان تنها مصطفی پورمحمدی بعد از انتشار این فایل اظهارنظر کرده و بدون اشاره به اعدام‌ها، اعضای سازمان مجاهدین را با داعش مقایسه کرده است.

بعد از این اظهارات، علی مطهری، نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری فعلی و عضو هیئت چهار نفره از او خواست که درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ توضیح بدهد.

واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه: باید تاسف خورد که برخی با پخش فایل‌های صوتی، مستمسک به رسانه‌های غربی دادند. آن‌چه از احکام دادگاه‌ها بر حسب موازین شرعی و قوانین انجام شده است قابل خدشه نیست و حکم گروه‌های محارب کاملا آشکار است.

مصطفی تاجزاده، معاون سابق وزارت کشور: به سهم خود از خانواده‌های اعدام شدگان آن فاجعه از جمله بازماندگان قربانیانی که عضو مجاهدین خلق نبودند، پوزش می‌طلبم.

علی مطهری، نماینده مجلس: آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده‌اند توضیح بدهند و اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری: اعضای سازمان مجاهدین خلق "خون‌ریز" و "خون آشام" هستند و عده‌ای به دنبال به دنبال "تطهیر کاذب" آنان هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام: یکی از اهداف شوم دشمنان از طرح مسائل اخیر، خدشه وارد کردن به جایگاه مرحوم حاج احمد آقا و بیت معزز امام در جامعه است که نباید اجازه داد به اهداف خود برسند.

محمد موسوی بجنوردی، عضو شورای عالی قضایی در مقطع اعدام‌ها: آیت‌الله منتظری بر پایه اطلاعات غلطی که مغرضانه به ایشان منتقل شد موضعگیری کرده بود.

حسین موسوی تبریزی، دادستان کل انقلاب تا سال ١٣۶۳: منتشر کردن این فایل صوتی در حال حاضر باعث سواستفاده دشمن شده است. من معتقدم انتشار این فایل به ضرر کشور است و صلاح نبود که منتشر شود.

مطالب مرتبط