تداوم ریاست اصولگرایان بر شورای شهر تهران؛ مهدی چمران رئیس باقی ماند

حق نشر عکس MEHR
Image caption ار راست مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و مرتضی طلایی نائب رئیس شورا

هیئت رئیسه آخرین سال از دوره چهارم شورای شهر تهران انتخاب شده و ریاست اصولگرایان همانند سال سوم در آن تداوم پیدا کرده است.

در جریان رای گیری امروز ۹ شهریور (۳۰ اوت) مهدی چمران، سیاستمدار اصولگرا، با ۱۶ رای برای سومین بار در این دوره رئیس شورای شهر شد. رقیب آقای چمران، احمد مسجدجامعی، سیاستمدار اصلاح طلب بود که ۱۴ رای آورد.

نائب رئیس شورای شهر تهران هم با ۱۷ رای مرتضی طلایی (از فهرست اصولگرایان شورا) شد که با احمد حکیمی پور (اصلاح طلب) رقابت می کرد که ۱۳ رای آورد.

محسن پیرهادی و ابوالفضل قناعتی دو عضو دیگر اصولگرای شورای شهر هم به عنوان منشی انتخاب شدند و رضا تقی‌پور هم سخنگوی شورا باقی ماند. آقای تقی پور هم از چهره های سیاسی اصولگرا است.

شورای شهر تهران علاوه بر انتخاب شهردار پایتخت که منصب پرنفوذی محسوب می شود، ناظر اقدامات شهرداری و مسئول بررسی و تصویب بودجه سالانه آن است.

شهردار تهران از سال ۱۳۸۴ تاکنون محمدباقر قالیباف است.

انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر با انتشار گزارش هایی درباره "تخلف‌های شهرداری تهران در واگذاری بی حساب و کتاب املاک به برخی از اعضای[شورای] شهر" همزمان شده است.

قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی گفته است که تعدادی از نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را در دستور کار خود قرار‌داده‌اند. بیشتر بخوانید

آقای میرزایی نیکو در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا و با اشاره به "انتشار خبر تخلف‌های اخیر شهرداری تهران" از احتمال ردصلاحیت افراد دخیل در آن در جریان انتخابات سال آینده شوراهای شهر خبر داده است.

مطابق قوانین ایران، هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر رو روستا بر خلاف سایر انتخابات در ایران زیر نظر شورای نگهبان نیست و هیئتی در مجلس شورای اسلامی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات را بررسی می کند.

پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا ۲۹ اردیبهشت سال آینده خورشیدی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می شود.