فرمان ۱۶ ماده‌ای رهبر ایران؛ تاکید بر فرزندآوری و خانه‌داری زنان

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption دیدار رهبر ایران با جمعی از زنان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران فرمان ۱۶ ماده‌ای را با عنوان "سیاست‌های کلی خانواده" به دستگاه‌های حکومتی ابلاغ کرده که در آن بر ترویج فرزندآوری، نقش مادری و خانه‌داری زنان، ازدواج افراد مجرد و ازدواج مجدد زنان سرپرست خانواده تاکید شده است.

محور اصلی این سیاست‌ها که امروز، شنبه ۱۳ شهریور، در سایت رسمی آیت‌الله علی خامنه‌ای منتشر شده، ایجاد جامعه "خانواده محور" بر پایه الگوهای اسلامی و جلوگیری از فروپاشی خانواده‌ها است.

دفتر رهبر ایران می‌گوید این سیاست‌ها "پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است."

این دستورالعمل به روسای دولت، قوه قضاییه و مجلس و همین‌طور مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ و در آن گفته شده که خانواده محور قوانین و مقررات قرار بگیرد.

در بندهای این متن گفته شده است که برای تحکیم خانواده با "جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی" مقابله شود، پخش "برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده" ممنوع گردد و "آسیب‌های اجتماعی" به‌ویژه طلاق پیشگیری شود.

افزایش طلاق در ایران یکی از دغدغه‌های مسئولان در سال‌های گذشته بوده است. بر اساس آمار سازمان ثبت احوال ایران، از سال ۱۳۸۵ تا کنون هر سال بر تعداد طلاق‌ها افزوده و از ازدواج‌ها کاسته شده است.

سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرده که به اندازه کافی در این‌‎باره هشدار داده و آمار طلاق را دیگر اعلام نخواهد کرد و فقط در اختیار مسئولان خواهد گذاشت.

در فرمان امروز رهبر ایران برای تثبیت خانواده تاکید شده که نظام حقوقی و رویه‌های قضایی بازنگری و اصلاح شود و حل و فصل دعواها در مراحل اولیه توسط "حکمیت" انجام شود.

در سال ۱۳۸۵ بر اساس آمار ثبت احوال بیش از ۹۴ هزار مورد طلاق در ایران ثبت شده در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۴ به بیش از ۱۶۳ هزار مورد در کل کشور رسیده است.

حق نشر عکس
Image caption جدول آمار طلاق و ازدواج بر حسب هزار است

رهبر ایران در اردیبهشت ماه دو سال پیش هم سیاست‌های جمعیتی را ابلاغ کرده بود. هدف آن فرمان هم تشویق مردم و دستگاه‌ها به افزایش جمعیت بوده است. بیشتر اینجا بخوانید.

آیت‌الله خامنه‌ای اعتقاد دارد سیاست‌های کنترل جمعیت در گذشته "غلط بوده" و جمعیت ایران باید به ۱۵۰ میلیون نفر برسد.

بیشتر: زنان قربانی سیاست افزایش جمعیت

مرتبط: اعتراض عفو بین‌الملل به توقف طرح تنظیم خانواده

بر اساس آنچه رهبر ایران در سال‌های اخیر اعلام کرده، بعضی از قوانین و سیاست‌های ایران تغییر یافته است؛ از جمله افزایش مرخصی زایمان و توزیع نکردن وسایل جلوگیری از بارداری.

در ابلاغیه امروز هم بر "نهضت فراگیر ملی" برای ترویج ازدواج "موفق و آسان" برای همه دختران و پسران و افراد در سن "مناسب" ازدواج و "نفی تجرد" در جامعه تاکید شده است.

یکی از بندهای این سیاست‌ها برای تحکیم خانواده تاکید بر این نکته‌ها است: حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در سیاست‌های تازه ابلاغ شده بر حمایت از زنان سرپرست خانواده و تشویق آنان به ازدواج تاکید کرده است.

مطالب مرتبط