روابط ایران و بریتانیا به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد

حمید بعیدی نژاد سفیر جدید ایران در لندن، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی این کشور و مدیرکل وزارت امور خارجه بوده است

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

حمید بعیدی نژاد سفیر جدید ایران در لندن، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی این کشور و مدیرکل وزارت امور خارجه بوده است

روابط تهران و لندن به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد.

بر اساس گزارش‌ها، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی، سفیر ایران در لندن شده و رونوشت استوارنامه خود را امروز ۱۵ شهریور (۵ سپتامبر) در لندن به بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا تحویل داده است.

انتصاب آقای بعیدی‌نژاد به عنوان سفیر جدید ایران در بریتانیا از مدتی پیش به صورت غیررسمی مطرح بود.

نیکولاس هاپتون، کاردار بریتانیا در تهران نیز در توییتر خود گفت که به عنوان سفیر این کشور در ایران منصوب شده است.

پیشتر نیز خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) هم در خبری در همین خصوص گفت که آقای هاپتون، به عنوان سفیر جدید این کشور در ایران منصوب شده و امروز رونوشت استوارنامه خود را به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تحویل داده است.

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

نیکولاس هاپتون، سفیر جدید بریتانیا در تهران، رونوشت استوارنامه خود را به وزیر خارجه ایران داده است

رسانه‌های ایران به نقل از وزارت امور خارجه این کشور می گویند که دیدار سفرای جدید ایران و بریتانیا با وزرای خارجه کشورهای متقابل "بطور همزمان" در لندن و تهران انجام شده است.

سفارت بریتانیا در تهران یک سال پیش با سفر وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران بازگشایی شده بود. سفارت ایران در لندن هم همزمان، طی مراسمی با حضور معاون وزیر خارجه ایران و برخی از مقام های وزارت خارجه بریتانیا، فعالیت رسمی خود را آغاز کرده بود. بیشتر بخوانید

روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا از چهار سال قبل از بازگشایی سفارتخانه‌ها (تقریبا پنج سال پیش از ارتقا روابط به سطح سفیر) در پی حمله "دانشجویان" بسیجی به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و اقامتگاه دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت در شمال تهران به پایین‌ترین سطح پیش از قطع کامل روابط رسیده بود.

حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در ۸ آذر سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد. آیت‌الله علی خامنه‌ای تابستان بعد از این اتفاق در یک سخنرانی عمومی گفت "در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث [بریتانیا]، احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان [به داخل سفارتخانه] درست نبود." بیشتر بخوانید

پس از این حمله، بریتانیا ضمن تعطیل کردن سفارتخانه خود در تهران دیپلمات‎‌های خود را به لندن برگرداند و به دیپلمات‌های ایرانی نیز دستور داد که خاک این کشور را ترک کنند. شورای امنیت سازمان ملل هم این حمله را محکوم کرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، دو کشور با انتصاب کاردار غیرمقیم در تهران و لندن، تصمیم به بهبود گام به گام روابط گرفتند.

آقای روحانی و دیوید کامرون نخست وزیر وقت بریتانیا اولین رهبران بلندپایه دو کشور محسوب می شود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ با هم ملاقات کرده‌اند.