چند نفر در درگیری‌های مناطق مرزی غرب ایران کشته شدند

گزارش‌هایی از کشته شدن چند نیروی وابسته به دو شاخه مختلف حزب دموکرات کردستان در سردشت و همچنین کشته شدن سه عضو بسیج و سپاه در بوکان منتشر شده است.

وزارت اطلاعات ایران با صدور اطلاعیه ای از "متلاشی شدن یک تیم ۱۲ نفره از اشرار مسلح" در شهرستان سردشت از سوی نیروهای این وزارتخانه و سپاه پاسداران داده اما در مورد تعداد تلفات طرفین در این عملیات توضیح نداده است.

وزارت اطلاعات، همچنین بدون توضیح بیشتر اعلام کرده که این افراد "با حمایت و خط دهی عربستان سعودی و کشورهای فرامنطقه ای" قصد انجام "اقدامات ایذایی و خرابکارانه در داخل کشور" را داشته اند.

از سوی دیگر، "حزب دموکرات کردستان" ایران می‌گوید که دو نفر از نیروهای مسلح این حزب در درگیری با نیروهای نظامی ایران در نزدیکی سردشت کشته شده‌اند.

عزیز حسنی، فرماندار سردشت، به وبسایت محلی کردپرس گفته است: "در این درگیری ۸ نفر وابسته به گروه‌های مسلح و مستقر در اقلیم کردستان عراق در بدو ورود به کشور در مرز ایران با عراق توسط نیروهای امنیتی کشته شدند."

برخی منابع نزدیک به نیروهای نظامی ایران شمار کشته‌های حزب دموکرات کردستان را ۱۰ نفر عنوان کرده‌اند. وبسایت "موسسه راهبردی دیده‌بان" اسامی ۴ نفر از نیروهای حزب دموکرات را منتشر کرده است که به گزارش این وبسایت کشته شده‌اند.

از تلفات احتمالی نیروهای نظامی ایران در این درگیری تا کنون گزارشی منتشر نشده است.

در عین حال وبسایت کردی ماف‌نیوز می‌گوید در درگیری مشابهی که در بوکان رخ داده سه عضو بسیج و سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

همچنین "حزب دموکرات کردستان ایران" اعلام کرده است که یکی از نیروهای این حزب در درگیری با نیروهای سپاه پاسداران کشته شده است.

در ماه‌های اخیر این چندمین باری است که میان نیروهای گروه‌های مسلح کرد مخالف حکومت و نیروهای نظامی دولت ایران درگیری مرگبار رخ می‌دهد.

حزب دموکرات کردستان در بیانیه‌اش اعلام کرده که درگیری اخیر پس از گرفتار شدن نیروهایش در میدان مین و تله‌های انفجاری نیروهای ایرانی آغاز شد. به گفته این حزب، نیروهای نظامی ایران همزمان محل انفجار مین را با تیراندازی و آتش توپخانه هدف قرار دادند.

بیش از ده سال پیش در حزب دموکرات کردستان ایران انشعابی پدید آمد که یک شاخه آن به رهبری مصطفی هجری با نام حزب دموکرات کردستان ایران، و دیگری به رهبری خالد عزیزی با نام حزب دموکرات کردستان فعالیت می‌کند. درگیری سه‌شنبه در سردشت مربوط به حزب دموکرات کردستان است.