صد فعال و دانشگاهی خواستار شناسایی اعدام‌های ۶۷ به عنوان جنایت علیه بشریت شدند

خانواده‌های اعدامی ها در اولین جمعه شهریور و آخرین جمعه اسفندماه هر سال برای یادبود کشتار ۶۷ در گورستان خاوران جمع می شوند
توضیح تصویر،

خانواده‌های اعدامی ها در اولین جمعه شهریور و آخرین جمعه اسفندماه هر سال برای یادبود کشتار ۶۷ در گورستان خاوران جمع می شوند

صد فعال و دانشگاهی در نامه ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیوان بین المللی کیفری خواستار شناسایی اعدام گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در ایران به عنوان جنایت علیه بشریت شده اند اما اذعان می کنند که با توجه به چنددستگی در شورای امنیت سازمان ملل بعید است این طرح عملی شود.

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در نامه این گروه آمده است:‌ "ما، امضا کنندکان این بیانیه، قتل عام ۱۳۶۷ زندانیان سیاسی ایران را یک مورد واضح و روشن از جنایت علیه بشریت می دانیم. ما از سازمان های حقوق بشر بین المللی و شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست می کنیم جمهوری اسلامی ایران را برای دشمنی سیستماتیک با حقوق مدنی و سیاسی شهروندان خود محکوم کند."

آنها نوشته اند:‌ "تنها راه حقوقی برای گشایش پرونده ایران از سوی دیوان، درخواست رسمی شورای امنیت سازمان ملل است، هرچند مصلحت‌های سیاسی دولت‌های دارنده حق وتو، شورای امنیت را از این کار بازمی دارد."

شیرین عبادی حقوقدان برنده جایزه صلح نوبل، هادی قائمی فعال حقوق بشر، مهرانگیز کار وکیل حقوق بشر و نویسنده و ناصر پاکدامن نویسنده، از امضاکنندگان این نامه هستند.

آنها نوشته اند:‌ "جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۷ سال، بیش از پانزده هزار زندانی سیاسی را اعدام کرده است. در سال ۱۳۶۷، به فرمان شخص آیت الله خمینی، انبوهی از زندانیان سیاسی اعدام شدند. بنا به گزارش عفو بین الملل، دست کم ۴۴۸۲ مرد و زن جوان در فاصله دو ماه در آن سال «ناپدید» شدند. محکومیت بسیاری از اعدام شدگان به سرآمده بود و باید از زندان آزاد می شدند. جنازه اعدام شدگان در جاهایی بدون نشان به گور سپرده شد و خانواده‌های آنها هرگز از گور عزیزان شان آگاهی نیافتند. در سال ۲۰۱۲، یک دادگاه مردمی متشکل از قضات بین المللی سرشناس، سران حکومت ایران را در جنایت علیه بشریت مجرم شناخت. رهبران دینی – سیاسی ایران بیش از سی سال در برابر این جنایت سکوت کردند."

آنها در نامه خود به فایل صوتی مربوط به مرداد ماه ۱۳۶۷ که در آن آیت الله حسینعلی منتظری در ارتباط با اعدام های جمعی به مقام ها اعتراض می کند اشاره کرده اند.

توضیح تصویر،

خاوران گورستانی در جنوبی شرقی تهران در حاشیه جاده خاوران است

پس از انتشار چند هفته پیش آن فایل صوتی در وبسایت آیت الله منتظری، پسر او احمد منتظری به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شده است.

در این نامه آمده است:‌ "گزارش منتظری از این کشتار، سران جمهوری اسلامی و از جمله رئیس قوه قضاییه، صادق لاریجانی را وادار به اعتراف و توجیه اعدام ها کرد."

"اکنون که در آستانه سالگرد سی سالگی این کشتار هستیم، خانواده‌های اعدامیان همچنان چشم به راه عدالت‌اند. هر سال که برای درخواست حق طلبانه خود از حکومت گردهم می آیند، با رفتار سرکوب گرانه ماموران امنیتی روبرو می شوند. این نمونه ای از رفتاری است که جمهوری اسلامی را به انکار مشروعیت ICC یا دیوان بین المللی کیفری و نیز اعلامیه جهانی حقوق بشر کشانده است. یکی دیگر از دلایل سرپیچی جمهوری اسلامی در پیوستن به این دیوان، جرایم سنگین این دیوان برای قوانینی مانند سنگسار، شلاق زدن و بریدن اجزای بدن مجرمین و رفتار تبعیض گرایانه با اقلیت‌ها است. سران جمهوری اسلامی، در حالی که پذیرای کشتار جمعی مسلمانان به دست مسلمان اند، از داوری قضات غیر مسلمان برای مسلمانان برنمی تابند."

به نوشته آنها کانادا یگانه کشور جهان است که رسما ایران را به دلیل کشتار ۱۳۶۷ به جنایت علیه بشریت متهم کرده است.

حدود یک ماه پیش وبسایت رسمی آیت‌الله منتظری فایلی صوتی را از جلسه او با حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی منتشر کرد که در آن شنیده می‌شود آقای منتظری اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی را "بزرگترین جنایت" در تاریخ جمهوری اسلامی می‌خواند و خطاب به حاضران می‌گوید که در آینده از آنها به عنوان "جنایتکار" نام برده می‌شود.

در پی انتشار این فایل با فشار وزارت اطلاعات از وبسایت آیت‌الله منتظری حذف و احمد منتظری به دادگاه احضار شد. به گفته احمد منتظری مقام‌های قضایی و امنیتی به او گفته‌اند که مفاد این جلسه از "اسرار نظام" بوده است.