سعید مرتضوی 'از وقایع کهریزک عذرخواهی کرد'

حق نشر عکس null

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، در نامه‌ای به دادگاه رسیدگی به موضوع کشته شدن چند نفر در بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۸، از "وقوع این حادثه هولناک" عذرخواهی و ابراز شرمندگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای مرتضوی در این نامه که امروز یکشنبه ۲۱ شهریور هم‌زمان با برگزاری سومین جلسه محاکمه‌اش به دادگاه داده، از وقایع پیش‌آمده در تیرماه ۸۸ از رهبر ایران، خانواده جانباختگان و ملت ایران عذرخواهی کرد.

با وجود این دادستان پیشین تهران در این نامه همچنان تاکید کرده است که در وقوع حوادث کهریزک "هیچ عمدی" در کار نبوده است.

پرونده آقای مرتضوی در ارتباط با پرونده تعدادی از افراد بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ که در بازداشتگاه کهریزک جان خود را از دست داده بودند با شکایت خانواده‌های مقتولان طی چند سال گذشته در جریان بوده است.

در آن حادثه دست کم سه نفر به نام های محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر در اثر بدرفتاری مأموران کشته شدند.

+ واکنش‌‌ها به عذرخواهی مرتضوی: 'نه می‌بخشیم، نه فراموش می‌کنیم'

حق نشر عکس
Image caption بخشی از متن نامه آقای مرتضوی که در رسانه‌ها چاپ شده، خط خورده که به نظر می‌آید در آن قسمت نوشته بوده که در واقعه کهریزک "هیچ نقشی نداشته‌ام"

آقای مرتضوی در نامه خود ابراز امیدواری کرده است که "تلخی این حادثه و هزینه‌های عظیم این خسارت معنوی" در حافظه مسئولان مربوطه باقی بماند تا چنین وقایعی تکرار نشود.

دادستان سابق تهران در این پرونده با سه اتهام معاونت در قتل، بازداشت غیرقانونی و گزارش خلاف واقع روبرو بوده است.

+ بیشتر بخوانید: مرتضوی: دادگاه کهریزک صلاحیت ندارد

در نتیجه این محاکمه، آقای مرتضوی در آبان ۱۳۹۳ به علت "بازداشت غیرقانونی" دستگیرشدگان کهریزک به انفصال دائم از خدمات قضایی و ۵ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

او همچین به علت تنظیم "گزارش خلاف واقع" در مورد بازداشت ها به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. دیوان عالی کشور پس از صدور این حکم، احکام انفصال سعید مرتضوی از خدمات قضایی و دولتی را تأیید کرد اما به جریمه نقدی وضع شده ایراد گرفت.

از سوی دیگر، آقای مرتضوی در آن دادگاه از اتهام معاونت در قتل بازداشت‌شدگان کهریزک تبرئه شد.

به دنبال دادگاه اول، خانواده محسن روح‌الامینی، از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک، شکایت دیگری را با موضوع "معاونت در قتل" فرزند خود علیه دادستان پیشین تهران ثبت کردند.

رسیدگی مجدد به پرونده سعید مرتضوی، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ شروع شد که در جریان آن، دو اتهام تنظیم گزارش دروغ و معاونت در قتل (محسن روح الامینی) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

+ بیشتر بخوانید: مرتضوی: در زمان حوادث کهریزک مرخصی بودم