دیدار مقام‌های ایرانی با فیدل کاسترو به روایت تصویر

پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ یکی از کشورهای جهان که با حکومت جدید اعلام همبستگی کرد، کوبا بود.

سیاست‌های ضد امپریالیستی عاملی بود که این دو حکومت را با وجود اینکه از نظر ایدئولوژی به هم شبیه نبودند، به هم نزدیک می‌کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها با فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا دیدار کردند.

هر دو کشور آمریکا را دشمن اصلی ملت خود می‌دانستند، هر چند کوبا اخیرا بعد از نزدیک به بیش از ۵ دهه قطع رابطه کامل با آمریکا، روابط دیپلماتیک خود را با دشمن قدیمی‌اش از سر گرفته است.

محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی سه رئیس جمهور ایران هستند که در دوره مسئولیت خود به کوبا سفر کرده‌اند و آیت‌الله خامنه‌ای یک بار در مقام ریاست جمهوری و یک بار به عنوان رهبر ایران با آقای کاسترو دیدار کرده است.

حق نشر عکس

ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت نخستین مقام جمهوری اسلامی بود که با فیدل کاسترو دیدار کرد. او در سال ۱۳۵۷ به هاوانا سفر کرد.

در سال ۱۳۶۰ هیئتی از مجلس ایران متشکل از نمایندگانی چون علی اکبر ناطق نوری، محمد خاتمی، محمد امامی کاشانی، عطاالله مهاجرانی، محمود دعایی، مرتضی الویری، علی محمد بشارتی و گوهرالشریعه دستغیب برای شرکت در کنفرانس بین‌المجالس به کوبا سفر کردند.

حق نشر عکس

در سال ۱۳۶۲ میرحسین موسوی، نخست وزیر ایران در رأس هیئتی متشکل از کسانی چون محمد صدر، محمد عادلی و محسن امین زاده به کوبا سفر کرد. این سفر یک سال پس از باز شدن سفارت ایران در هاوانا صورت گرفت.

حق نشر عکس Khamenei.ir

در سال ۱۳۶۵ علی خامنه‌ای، رئیس جمهور ایران در حاشیه اجلاس سران عدم تعهد در زیمبابوه با کاسترو دیدار کرد.

حق نشر عکس

سفر محمد خاتمی در سال ۱۳۷۹ به کوبا نخستین سفر یک رئیس جمهور ایران به این کشور بود. او در این سفر عالی‌ترین نشان کوبا را از کاسترو دریافت کرد.

حق نشر عکس Getty

یک سال بعد فیدل کاسترو به تهران سفر کرد و بار دیگر با آقای خاتمی دیدار کرد.

حق نشر عکس Getty

کاسترو در سفر خود به ایران به دیدن آیت‌الله خامنه‌ای رفت.

حق نشر عکس Getty

او در آن سفر در آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حسن خمینی، نوه او دیدار کرد.

حق نشر عکس

محمود احمدی نژاد که رابطه خوبی با کشورهای آمریکای لاتین داشت، دو بار به کوبا رفت که یک بار آن در قالب حضور در اجلاس سران کشورهای غیر متعهد بود.

حق نشر عکس Tasnim

حسن روحانی، سومین رئیس جمهور ایران است که به کوبا سفر کرده است. او علاوه بر دیدار با رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا با فیدل، رهبر سابق این کشور نیز گفت‌وگو کرد.