دری‌ نجف‌آبادی می‌گوید 'توبه' مرتضوی اثری ندارد

حق نشر عکس Jamejamonline
Image caption جلسه مقام‌های قضایی در سال ۸۷

قربانعلی دری نجف آبادی، امام جمعه اراک و از مقام‌های ارشد قضایی پیشین ایران، می‌گوید در سال ۱۳۸۸ به عنوان دادستان کل کشور با انتقال زندانیان به بازداشتگاه کهریزک مخالف بوده و دستور لغو این انتقال را داده، اما عده‌ای "خودسرانه" بازداشت‌شدگان را به این بازداشتگاه منتقل کردند.

آقای دری نجف‌ آبادی گفته است: "امروز بعضی افراد دخیل در قضیه کهریزک بعد از هفت سال اعلام می‌کنند که ما توبه کردیم اما توبه آنان دیگر اثری ندارد، زیرا زیان‌های سنگینی برای کشور داشت."

دست‌کم سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری که بازداشت و به کهریزک منتقل شده بودند به دنبال بدرفتاری و شرایط بد نگهداری در این بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.

سعید مرتضوی، که در ماه‌های نخست اعتراضات سال ۸۸ دادستان تهران بود، حدود دو هفته پیش گفت هر چند در این "حادثه هولناک" هیچ نقشی نداشته، از آن ابراز شرمندگی و عذرخواهی می‌کند.

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان وقت کل کشور، گفته کاملا "مخالف بعضی از اعمال و رفتار مسئولان وقت بودم. به عنوان دادستان کل کشور دستور دادم که انتقال زندانیان صورت نگیرد و حتی دیگران نیز مخالفت خود را در این موضوع اعلام کردند ولی آنان خودسرانه دست به این حرکت غلط زدند ولی اکنون بعد از هفت سال اعلام می‌کنند که اشتباه کرده‌اند."

او به مورد دیگری از مرگ بازداشت‌شدگان اشاره کرده و گفته است: "در زمانی که دادستان کل کشور بودم براثر غفلت بعضی از افراد یک خانم براثر حادثه‌ای فوت و این موضوع موجب قطع رابطه دولت کانادا با ایران شد. دولت کانادا براثر همین غفلت، علیه نظام ما کارشکنی زیادی کرد."

در سال ۱۳۸۲ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی-کانادایی، در زندان اوین کشته شد. در گزارش رسمی درباره زهرا کاظمی "برخورد جسم سخت به سر" علت مرگ او عنوان شد. محسن آرمین، نماینده وقت مجلس، سعید مرتضوی را به عنوان متهم اصلی قتل زهرا کاظمی معرفی کرد.

مطالب مرتبط