واکنش عمان‌ایر به انتقادها از به کار بردن نام 'خلیج فارس' در نقشه پرواز

حق نشر عکس OMAN AIR

عمان ایر، شرکت هواپیمایی عمان، استفاده از نام "خلیج فارس" در نقشه‌های هوایی یکی از پروازهای خود را ناشی از "ترجمه غیر دقیق" دانسته و گفته که این نقشه از دسترس خارج شده است.

خطوط هوایی عمان در بیانیه‌ای در توئیتر گفته است هواپیمایی که در نقشه داخل پروازش از "خلیج فارس به جای خلیج عربی" استفاده شده، از خطوط هوایی کنیا اجاره شده است.

عمان ایر توضیح داده است که به همین دلیل سیستم سرگرمی داخل پرواز که نقشه هوایی را هم به مسافران نشان می‌دهد، سیستم استاندارد عمان‌ایر نبوده است.

این شرکت گفته است که از پاناسونیک، سازنده این محصول، خواسته است که "بدون تاخیر" نرم‌افزار مربوط به نقشه را تغییر دهد و از خدمه پرواز هم خواسته تا این نقشه "آزاردهنده" را فعلا از کار بیندازند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیانیه خطوط هوایی عمان در واکنش به اعتراض‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشورهای عربی به استفاده از نام خلیج فارس صادر شده است.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، این خلیج را با نام "خلیج عربی" می‌شناسند و این مسئله حساسیت‌های زیادی را در هر دو طرف ایجاد کرده است.

عمان در میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روابط بهتری با ایران دارد و همواره تلاش کرده نقش میانجی را در اختلاف‌های منطقه‌ای ایفا کند.

با وجود این حساسیت بر سر نام خلیج فارس فراتر از اختلاف‌ها و تنش‌های سیاسی جاری است و به مسئله‌ای حیثیتی تبدیل شده است.

در ایران بارها کاربران شبکه‌های اجتماعی به استفاده از نام خلیج فارس به هر شکل دیگری در نقشه‌ها یا رسانه‌های بین‌المللی اعتراض کرده‌‌اند.

بیشتر بخوانید:

+ اعتراض رسمی ایران به پیش‌نویس یک قطعنامه در کنگره آمریکا و چگونگی نام بردن از خلیج‌فارس

+ عذرخواهی انتشارات آکسفورد به‌دلیل استفاده از واژه 'نامناسب' برای خلیج فارس

+ گوگل: وارد مناقشه سیاسی نام خلیج فارس نمی‌شویم

+ اعتراض ایران به استفاده چین از عبارت 'خلیج عربی' به جای خلیج فارس

+ایران، سفیر سوئیس را احضار کرد