نامه احمدی‌نژاد به آیت‌الله خامنه‌ای: در دیدار ۹ شهریور تبعیت خود را اعلام کردم

نامه آقای احمدی‌نژاد روی سربرگی با آرم دولتی و عنوان رئیس‌جمهور دوره نهم و دهم منتشر شده
توضیح تصویر،

نامه آقای احمدی‌نژاد روی سربرگی با آرم دولتی و عنوان رئیس‌جمهور دوره نهم و دهم منتشر شده

یک روز پس از اعلام مخالفت علنی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با نامزدی محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری آتی، او در نامه ای به آقای خامنه ای گفته است "در دیدار ۹ شهریور تبعیت خود را اعلام کردم" و "برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی سال آینده ندارم".

آقای احمدی نژاد در این نامه که به روی سربرگی با آرم دولتی و عنوان "رئیس جمهور دوره نهم و دهم" خطاب به آقای خامنه ای فرستاده، نوشته "همان گونه که مستحضر هستید در دیدار مورخ نهم شهریورماه سال جاری، اینجانب برنامه های تبیین انقلاب در سراسر کشور را تشریح نمودم، پس از آن حضرت عالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم. ضمن تشکر از بیانات مهم حضرت عالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی سال آینده ندارم."

آیت الله خامنه ای دیروز در ابتدای جلسه درس خارج فقه خود در اظهاراتی بی سابقه، مخالفت علنی خود را با نامزدی آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بعدی که قرار است ۲۹ اردیهشت ۹۶ برگزار شود اعلام کرد.

آقای خامنه ای در این جلسه گفته بود: "با ملاحظه‌ حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. این چیز خیلی مهمی که نیست. خیلی طبیعی و ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو." بیشتر بخوانید

پیش از این از رهبر ایران نقل شده بود که او مخالف نامزدی محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ است اما برخی از نزدیکان آقای احمدی نژاد در این اظهارات تشکیک کرده و گفته بودند که مواضع رسمی رهبر ایران از سوی دفتر او یا از سوی خود رهبر به صورت علنی اعلام می شود.

آقای احمدی نژاد سومین رئیس جمهور ایران در دوره رهبری آیت الله خامنه ای است که از حضور مجدد در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری باز می ماند. بیشتر بخوانید

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود "بر اساس اخبار غیر رسمی"، جزئیات بیشتری از دیدار اخیر آقایان خامنه ای و احمدی نژاد را منتشر کرده و می گوید که در این دیدار رئیس دفتر رهبر ایران هم حاضر بوده است.

به نوشته این روزنامه، دیدار به درخواست آقای احمدی نژاد انجام شده و طی آن رئیس جمهور پیشین "به بیان گزارش از سفرهای استانی اخیر خود پرداخته و ادعا کرده است که عملکرد ضعیف دولت مردم را مستاصل کرده است و از من تقاضای ورود به انتخابات دارند".

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است که آیت الله خامنه ای در جواب گفته "این سفرها نباید شائبه انتخاباتی به خود بگیرد، چون قرار نیست، جناب عالی در این رقابت شرکت کنید" و در برابر "اصرار" آقای احمدی نژاد که "خواست و فشار مردم را بسیار زیاد توصیف کرده" رهبر ایران می گوید: "حضور شما در انتخابات موجب ایجاد دو قطبی است و این موضوع به صلاح امر انقلاب و مردم نیست و شما باید در برابر این خواست مقاومت کنید".

از میان ۴ نفری که در دوره ۲۷ ساله رهبری آقای خامنه ای تاکنون رئیس جمهور ایران بوده اند، دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرتنش ترین دوره میان مقام های ایرانی بوده است.

آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری‌اش بارها آیت الله خامنه ای را وادار به موضع گیری های علنی کرد که تا پیش از آن سابقه نداشت.