BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:37 گرينويچ - چهارشنبه 14 ژانويه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
عليرغم درخواست خاتمی، تحصن ادامه می يابد
.
با وجود مخالفت خاتمی، تحصن ادامه می يابد؟
 

بهزاد نبوی، نايب رئيس مجلس شورای اسلامی، می گويد نمايندگان متحصن در مجلس به اين نتيجه رسيده اند که به تحصن ادامه دهند.

اين خبر ساعتی پس از آن انتشار يافت که بنا به پاره ای گزارشها محمد خاتمی، رييس جمهوری، از نمايندگان متحصن در مجلس خواست تا به تحصن خود خاتمه دهند.

در همين حال، مهدی کروبی، رئيس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگاران نسبت به تاييد صلاحيت نمايندگان فعلی مجلس از سوی شورای نگهبان اظهار خوشبينی کرده است.

در تحولی ديگر، وزارت امور خارجه ايران از ايالات متحده آمريکا خواسته است از دخالت در امور داخلی ايران خودداری کند.

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، گفته است که مناقشه بر سر رد صلاحيت نامزدهای انتخابات مساله داخلی ايران است.

او افزود که دولت ايران از حق نامزد ها دفاع خواهد کرد.

از روز يکشنبه، 11 ژانويه، گروهی از نمايندگان مجلس ايران در اعتراض به تصميم شورای نگهبان قانون اساسی به رد صلاحيت گسترده داوطلبان شرکت در انتخابات آينده مجلس، از جمله چندين نماينده دوره کنونی، در راهروهای مجلس دست به تحصن زده اند هرچند همچنان به شرکت در جلسات و کميته ها ادامه می دهند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - احمد بورقانی، سخنگوی هيات رييسه مجلس، گفته است که روز چهارشنبه، 14 ژانويه، آقای خاتمی، که برای تقديم لايحه برنامه چهارم کشور در مجلس حضور يافته بود، همراه با اعضای هيات دولت در يک جلسه غيرعلنی به مدت يک ساعت با نمايندگان مجلس گفتگو کرد.

به گفته آقای بورقانی، رييس جمهوری در اين جلسه در مورد رد صلاحيت ها گفت که به نظر وی

اقداماتی که صورت گرفته قانع کننده نبوده و هر رد صلاحيتی بايد براساس مدارک و مستندات قانوی باشد.

احمد بورقانی
بورقانی: رييس جمهوری خواستار خاتمه تحصن نمايندگان معترض شده است
 

رييس جمهوری گفت که وی و رييس مجلس طی روزهای آينده تلاش خواهند کرد "حقوق از دست رفته افراد در چارچوب قانون احيا شود."

به گفته آقای بورقانی رييس جمهوری به نمايندگان گفت که با توجه به اينکه وی و رييس مجلس "طی روزهای آينده تلاش خواهند کرد حقوق از دست رفته افراد در چارچوب قانون احيا شود، متحصنين به تحصن خود خاتمه دهند."

به گفته آقای بورقانی، نمايندگان مجلس اواخر روز چهارشنبه تشکيل جلسه می دهند و در مورد درخواست رييس جمهوری مذاکره خواهند کرد.

تکذيب شايعه استعفای خاتمی

پيشتر، دفتر رييس جمهوری ايران با صدور بيانيه ای شايعات مربوط به تهديد به استعفای وی را تکذيب کرده و در همانحال، يکی از نمايندگان مجلس استعفانامه خود را در جلسه علنی قرائت کرده بود.

در بيانيه دفتر رياست جمهوری، با اشاره به خبر تهديد محمد خاتمی، رييس جمهوری، به کناره گيری از مقام خود به دليل اقدام شورای نگهبان در رد صلاحيت گسترده داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس هفتم، آمده است که "در صفحه اول يکی از روزنامه های صبح مطلب در خصوص اطلاعيه رييس جمهوری و مطالب ذيل آن که توسط جليل سازگار نژاد از تريبون متحصنان مجلس قرائت و به رياست جمهوری منتسب شده است تکذيب می شود."

شامگاه سه شنبه، 13 ژانويه، گزارش شد که آقای خاتمی در جمع استانداران گفته است که وی نيز ممکن است به گروهی از آنان بپيوندد که تهديد کرده بودند در صورت تغيير نيافتن تصميم شورای نگهبان در مورد رد صلاحيت گسترده داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس هفتم، از کار کناره گيری خواهند کرد.

 

 ما با هم می رويم، با هم می مانيم، و ما معتقديم که همه بايد محکم بمانيم و اگر روزی از ما خواستند که صحنه را ترک کنيم، همه با هم اين کار را انجام خواهيم داد، اما نا اميد نيستيم و با ادامه رايزنی ها اميدواريم کارها به نتيجه برسد

محمد خاتمی رييس جمهوری

 

ظاهرا شايعه تهديد آقای خاتمی به استعفا براساس بخشی از سخنان وی در جمع استانداران در روز سه شنبه انتشار يافته بود.

رييس جمهوری در اين سخنان، با انتقاد ار رد صلاحيت ها، گفته بود که "ما با هم می رويم، با هم می مانيم، و ما معتقديم که همه بايد محکم بمانيم و اگر روزی از ما خواستند که صحنه را ترک کنيم، همه با هم اين کار را انجام خواهيم داد، اما نا اميد نيستيم و با ادامه رايزنی ها اميدواريم کارها به نتيجه برسد

به نظر می رسد که اظهارات رييس جمهوری بيشتر متوجه ترغيب استانداران به ادامه کار در شرايط فعلی و اميد به حل و فصل مساله رد صلاحيت ها از طريق مذاکره بوده است.

در همين زمينه، مهدی کروبی، رييس مجلس، در جلسه روز چهارشنبه، 14 ژانويه، مجلس گفت که اگر شورای نگهبان مساله رد صلاحيت توسط هيات های نظارت بر انتخابات را حل نکرد، به رهبری مراجعه می کنيم.

پيشتر، آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته بود که راه های قانونی برای حل مشکل ناشی از رد صلاحيت ها در دسترس است و وی در نظر ندارد در مرحله فعلی در اين امر دخالت کند.

استعفای نماينده

در عين حال، گزارش شده است که احمد مرادی، نماينده چناران و طرقبه در مجلس، در نشست علنی روز چهارشنبه، 14 ژانويه، استعفا نامه خود از نمايندگی مجلس را قرائت کرد.

 

 نمی توانم هيچ اقدام قانونی برای دفاع از حقوق مردم و تعداد زيادی از داوطلبان رد صلاحيت شده کشور و استان خراسان و حوزه انتخابيه ام انجام دهم

احمد مرادی نماينده مجلس

 

در اين استعفا نامه با اشاره به رد صلاحيت گروهی از داوطلبان شرکت در انتخابات از جمله بيش از 80 تن از نمايندگان دوره فعلی مجلس، آمده است که "داوطلبان رد صلاحيت شده برخلاف اصل مسلم قانون اساسی از بديهی ترين حقوق اجتماعی يعنی حق انتخاب شدن محروم شده اند."

وی رد صلاحيت ها را باعث ترويج بی اعتمادی عمومی دانسته و گفته است که "شرايط لازم برای برگزاری انتخابات آزاد در کشور وجود ندارد."

آقای مرادی همچنين بر حق نمايندگان مجلس در ابراز آزادانه نظرات خود تاکيد ورزيده است.

به گزارش ايرنا، براساس آيين نامه داخلی مجلس، نمايندگان می توانند از سمت خود استعفا دهند ولی پذيرش استعفای هر نماينده با اکثريت آرای حاضران در جلسه خواهد بود.

هنوز از رای گيری در مورد استعفای نماينده چناران و طرقبه خبری نرسيده است.

استعفا پذيرفته نمی شود

همزمان، به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - عبدالواحد موسوی لاری، وزير کشور، با ارسال نامه ای به استاندران سراسر کشور گفته است که در حال حاضر، هيچ استعفايی مورد قبول واقع نخواهد شد.

خاتمی و لاری
خاتمی استعفا نمی دهد - لاری استعفا نمی پذيرد
 

براساس اطلاعيه پايگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، آقای موسوی در اين نامه "با اشاره به گزارشات واصله مبنی بر تصميم برخی از معاونان محترم سياسی، امنيتی (استانداری ها) و فرمانداران بر استعفا از سمت خود يادآور شد که با توجه به حساسيت امر انتخابات، هيچ نوع استعفايی مورد پذيرش واقع نخواهد شد."

پيشتر هم آقای لاری در ملاقات با استانداران گفته بود که مذاکراتی برای حل و فصل مساله رد صلاحيت ها در جريان است و ابراز اميدواری کرده بود که اين مذاکرات به نتيجه برسد.

در پی انتشار اسامی گروهی کثير از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس هفتم، از جمله تعدادی از نمايندگان دوره کنونی مجلس، که شورای نگهبان صلاحيت آنان را رد کرده بود، جمعی از استانداران و مقامات استانی از رييس جمهوری خواسته بودند با اقداماتی اين تصميم شورای نگهبان را تغيير دهد و در غير اينصورت، آنان ظرف يک هفته استعفا می دهند.

استاندارها، مانند هيات های اجرايی مامور بررسی مقدماتی صلاحيت داوطلبان شرکت در انتخابات، منصوب وزارت کشور هستند و اقدام هيات های نظارت وابسته به شورای نگهبان در رد صلاحيت جمع کثيری که صلاحيت آنان به تاييد هيات های اجرايی رسيده بود عملا به منزله مخالفت شورای نگهبان با ديدگاه اين نهادهای وابسته به وزارت کشور تلقی شده است.

علاوه بر اين، شورای نگهبان با انتشار بيانيه هايی عملا هيات های اجرايی را به نوعی سهل انگاری در بررسی و تاييد صلاحيت داوطلبان متهم کرده بود.

در خبری ديگر، از قول وزير کشور گزارش شده که در نشست مشترک با مديران عامل خبرگزاری ها و مديران مسوول روزنامه های داخلی اظهار اميدواری کرده است که "با تعاملات در حال اجرا، مساله رد صلاحيت شدگان به نحو مطلوب و در جوی آرام حل و فصل شود."

روزه نمايندگان

در مورد تحصن جمعی از نمايندگان مجلس در اعتراض به اقدام شورای نگهبان به رد صلاحيت تعدادی از آنان، گزارش شده است که اين تحصن همچنان ادامه دارد.

تحصن کنندگان
تحصن کنندگان روزه خواهند گرفت
 

اين نمايندگان با صدور بيانيه ديگری گفته اند که علاوه بر ادامه تحصن، دست به روزه خواهند زد.

در اين بيانيه آمده است که "اعتراض نماينگان مجلس شورای اسلامی در مخالفت با نظارت استصوابی سليقه ای و نقض آشکار حق حاکميت ملت از روز شنبه، 27 ديماه، وارد مرحله جديدی خواهد شد و نمايندگان علاوه بر تحصن، لب بر طعام خواهند بست و به روزه می نشينند."

پيشتر، نمايندگان متحصن گفته بودند که تا زمانی که مساله رد صلاحيت ها حل نشود دست از تحصن بر نخواهند داشت ولی در جلسات و کميته های مجلس حضور خواهند يافت تا کار مجلس تعطيل نشود.

حمايت از شورای نگهبان

در عين حال، گزارش شده است که جمعی از طلاب و مدرسين حوزه علميه قم در بعد از ظهر روز سه شنبه، 13 ژانويه، در مدرسه فيضيه تجمع کردند و خواستار حفظ اقتدار شورای نگهبان در مساله بررسی صلاحيت ها شدند.

به گزارش خبرگزاری ايسنا، در اين گردهمايی حدود 2000 نفر شرکت داشتند که با دادن شعار و دور زدن حياط مدرسه فيضيه، از تحصن نمايندگان مجلس انتقاد و از شورای نگهبان حمايت کردند.

در اين گردهمايی، چندتن از روحانيون سخنرانی کردند و از جمله حجت الاسلام تهرانی در سخنان خود ضمن اظهار اين که شورای نگهبان نسبت به سابق تعداد کمتری را رد صلاحيت کرده است افزود که "برخی از آنها (رد صلاحيت شدگان) به شراب خواری، شراب سازی، فساد اخلاقی، تضعيف قانون اساسی، اعتياد و اهانت به ارزش ها و غيره متهم هستند و کسی که اين مشکلات را دارد چگونه می تواند نماينده مجلس شود؟"

حمايت از شورای نگهبان
 
گروهی از طلاب و مدرسين حوزه علميه قم در مدرسه فيضيه دست به راهپيمايی زدند و با حمايت از تصميم شورای نگهبان نمايندگان متحصن در مجلس را محکوم کردند
 

وی همچنين از شورای نگهبان خواست که علت رد صلاحيت ها را اعلام کند و با انتقاد از نمايندگان متحصن گفت که "آيا برای نماينده ما زشت نيست که وقتی رای نمی آورد بگويد از حقوق بشر و عمو سام طلب کمک می کنيم؟"

همچنين، حجت الاسلام روانبخش، عضو شورای شهر قم، نيز در اين تجمع گفت که "اگر نمايندگان دست از تحصن بر ندارنند به تهران خواهيم رفت."

وی گفت که "برخی از اين نمايندگان در تلاش هستند که وزرا و معاونين رييس جمهور را به طرف خود بکشند."

آقای روانبخش با اشاره به متحصنان گفت که "به اين عوامل آمريکا هشدار می دهيم که با اين حرکاتشان مشخص می شود شورای نگهبان در مورد آنها درست می گويد."

وی گفت که "ما يک روز صبر می کنيم و تا فردا ساعت 4 در همين محل گرد خواهيم آمد و تصميم بعدی را اتخاذ خواهيم کرد و شايد به سمت تهران بياييم."

 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران