BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:09 گرينويچ - پنج شنبه 19 فوريه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رويداد مسدود شد و شرق و ياس نو توقيف!
 
.
تابلوی روزنامه را هم از سردر ساختمان برداشته اند
طبق تازه ترين گزارش ها، سایت اينترنتی رویداد، تنها رسانه ارتباطی اصلاح طلبان، روز پنجشنبه 19 فوريه مسدود شد.

سايت خبری "امروز" ديگر سايت اصلاح طلبان که از چند هفته پيش به دستور دادستانی تهران برای کاربران اينترنت در داخل ايران مسدود (فيلتر) شده، گزارش داده که "کاربران اینترنتی برروی صفحه رویداد آرم نام آشنای فیلترینگ را مشاهده می کنند."

به نظر می رسد سايت رويداد نيز بنا به دستور مقام های قضائيی در داخل ايران فيلتر گذاری شده است.

موج تازه برخوزد با رسانه های اصلاح طلب از عصر چهارشنبه 18 فوريه آغاز شد.

روزنامه های ياس نو و شرق توقيف شدند

چهارشنبه شب روزنامه های ياس نو و شرق با حکم دادستانی تهران توقيف شدند.

گزارشها حاکی است که ماموران دادستانی ساعاتی پس از توقيف روزنامه شرق، به دفتر روزنامه ياس نو مراجعه کرده اند و آن را بسته اند.

در خبرها آمده که انتشار نامه اعتراض آميز نمايندگان به رهبر جمهوری اسلامی توسط اين دو روزنامه علت توقيف آنها بوده است.

ايسنا، خبرگزاری دانشجويان ايران گزارش داده که مهدی رحمانيان، مدير مسوول روزنامه‌ شرق در نامه‌ ای به سعيد مرتضوی، دادستان تهران، ضمن بيان اين كه روزنامه وی مرتكب خطای مطبوعاتی شده است، رفع توقيف اين روزنامه را خواستار شده است.

در اين نامه که به مديرمسئول روزنامه شرق نسبت داده شده آمده است: "ما ضمن تمكين به نظر و اقدام دادسرا، اعلام می ‌داريم بدون مطالعه‌ كافی بخش‌هايی از نامه‌ بدون امضا كه سنديت آن محرز نبوده و انتساب آن به نمايندگان از مسير طبيعی و روال متعارف برای ما حاصل نشده را منتشر كرده‌ ايم."

مديران روزنامه ياس نو هنوز واکنشی به قوه قضائيه نشان نداده اند.

ماموران، تابلوی روزنامه ياس نو را نيز از سردر ساختمان برداشته اند.

سيد حسين حسينيان، بازپرس شعبه شش دادسرای ويژه رسيدگی به تخلفات کارکنان دولت می گويد شب چهارشنبه 18 فوريه وزارت ارشاد و چاپخانه ها را از موضوع توقيف اين دو روزنامه باخبر کرده است.

اين در حالی است که وزارت ارشاد اسلامی که مسئول امور مربوط به مطبوعات است اعلام کرده که حکم توقيف اين دو روزنامه را دريافت نکرده است.

ايسنا، خبرگزاری دانشجويان ايران از قول يک عضو شورای سردبيری روزنامه ياس نو گزارش داده است که اين روزنامه توقيف موقت شده است اما مدت توقيف آن هنوز مشخص نيست.

بدنبال توقيف روزنامه شرق در روز گذشته، ياس نو دومين روزنامه اصلاح طلبی است که در آستانه انتخابات مجلس توقيف می شود.

ياس نو که به مديريت محمد نعيمی پور از نمايندگان مستعفی مجلس ششم منتشر می شد، در هفته ای اخير يکی از جدی ترين حاميان تحصن و تحرکات اعتراض آميز نمايندگان مجلس بود که در اعتراض به رد صلاحيت گسترده داوطلبان اصلاح طلب مجلس هفتم دست به تحصن زده بودند.

ياس نو و شرق تنها روزنامه هايی بودند که متن نامه اخير نمايندگان مجلس به رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرده بودند.

اعتراض به توقيف

جبهه مشارکت توقيف روزنامه های شرق و ياس نو را محکوم کرده و انجمن دفاع از آزادی مطبوعات توقيف اين دو روزنامه را غير قانونی و تلاشی برای حاکم کردن تکصدايی در کشور توصيف کرده است.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در بيانيه ای توقيف روزنامه های شرق و ياس نو را دخالت آشکار شورای امنيت ملی تحت رياست رئيس جمهور در جريان اطلاع رسانی کشور توصيف کرده است.

جبهه مشارکت نيز در بيانيه خود توقيف اين دو روزنامه را نشانه عزم محافظه کاران برای تحديد آزادی بيان دانسته و آن را اقدامی شتابزده خوانده است.

در اين بيانيه، جبهه مشارکت اين اقدام را از برنامه های اقليتی دانسته است که می خواهد به هر بهايی بر مقدرات کشور حام شود و حق انتخاب آزادانه مردم را سلب کند.

اختلال در توزيع نسيم صبا

در همين حال، مجيد قاسمی فيض آبادی، مدير مسئول روزنامه اصلاح طلب نسيم صبا، از احتمال توقيف اين روزنامه به علت چاپ آگهی انتخاباتی بعد از ممنوعيت فعاليتهای تبليغاتی سخن گفته است. با اين حال، او می گويد ممنوعيت انتشار روزنامه به او ابلاغ نشده اما توزيع روزنامه مختل شده است.

شب گذشته خبرگزاری دانشجويان ايران ايسنا در خبر کوتاهی اعلام کرد که روزنامه شرق توقيف شده است.

توضيحی در باره دلايل توقيف شرق داده نشده اما اين روزنامه در آخرين شماره خود نامه نمايندگان مستعفی مجلس به رهبر ايران را به چاپ رسانده بود.

از ميان روزنامه های ايران بجز شرق تنها روزنامه ياس نو به چاپ اين نامه مبادرت کرده بود.

نامه نمايندگان مستعفی حاوی شديدترين انتقادها از آيت الله خامنه ای رهبر ايران است که بيان آن از تريبون های عمومی بی سابقه است.

گفته می شود انتشار اين نامه از سوی شورای امنيت ملی ممنوع شده بود. سايت رويداد که نزديک ترين مجله الکترونيکی به جبهه مشارکت است چهارشنبه صبح خبر داد که حسن روحانی دبير شورای عالی امنيت ملی دستور منع انتشار اين نامه را به مطبوعات ابلاغ کرده بود.

ظاهرا پس ازآن، به دليل آنکه که ياس نو مطلب را چاپ کرده بود، در نسخه اينترنتی خود صفحه سوم روزنامه را که حاوی خبر اين نامه بود برای کاربران مسدود کرد. اما سايت روزنامه شرق تا ساعت مخابره اين خبر همچنان برای تمام صفحاتش فعال است.

بر اساس آخرين خبر رسيده، رحمانيان مدير مسئول روزنامه و عطريانفر از اعضای ارشد شورای سياستگذاری و نيز محمد قوچانی سردبير همچنان همراه با ماموران دادستانی در ساختمان روزنامه حضور دارند.

پيشينه

شرق اولين روزنامه ای بود که در پی ايجاد تعادلی در صحنه مطبوعات به گزارش های کاملا حرفه ای با تکيه بر پيش زمينه ها و تاريخچه رويدادها پرداخت.

مهمترين مشخصه شرق جذب گروهی از روزنامه نگاران جوان بود که توانستند بالاترين ميزان توليد مطبوعاتی را در طی ماه های انتشار آن عرضه کنند.

محمد قوچانی سردبير شرق نيز جوان ترين سردبير ايران بود. او که از روزنامه نگاران خوش فکر ايران به شمار می رود در يکی از سر مقاله های اخيرش با عنوان "مدرن ها متحد شويد" خواستار اتحاد نيروهای سياسی و اجتماعی طرفدار مدرنيسم شد. اين سرمقاله مورد توجه و ستايش داريوش آشوری از صاحب نامان انديشه اجتماعی ايران قرار گرفت و آن را در تاريخ مطبوعات ايران بی نظير توصيف کرد.

محمد قوچانی که در روزنامه های جامعه توس و نشاط می نوشت در 24 سالگی همراه با نامداران مطبوعاتی همکار با اين روزنامه ها به مدت کوتاهی به زندان افتاد.

شرق در شماره 141 خود توقيف شد. اطلاعی از مدت توقيف روزنامه در دست نيست.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران