BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:59 گرينويچ - يکشنبه 13 ژوئن 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نمايندگان مجلس؛ منتخبان مردم يا منصوبين امام زمان؟
 

 
 
"آيت الله مشكينی به دليل حسن ظنی كه به انتخاب شدگان مجلس هفتم داشته، در نماز جمعه آرزو کرده که انتصاب نمايندگان مورد رضايت امام زمان قرار گرفته باشد"
"آيت الله مشكينی به دليل حسن ظنی كه به انتخاب شدگان مجلس هفتم داشته، در نماز جمعه آرزو کرده که انتصاب نمايندگان مورد رضايت امام زمان قرار گرفته باشد"
با پاسخ مهدی کروبی، دبير کل مجمع روحانيون مبارز به آيت الله علی مشکينی، رييس مجلس خبرگان رهبری در خصوص اظهارات وی در نماز جمعه قم واکنش ها به اين اظهارات روز جمعه وی ابعاد تازه ای يافت.

دفتر آقای مشکينی نيز توضيحاتی در مورد اظهارات وی که به صلاحيت نمايندگان مجلس هفتم مربوط می شد، ارايه کرده است.

آيت الله مشکينی، روز جمعه 22 خرداد ماه، در جريان سخنان خود در نماز جمعه قم اظهار داشت: "بازگشايی مجلس هفتم را به خود مجلسيان كه مورد اعتماد ميليون‌ ها مسلمان پايبند به دين و قانون قرار گرفته ‌اند و رهبر معظم انقلاب تبريک می ‌گويم و تشكر ويژه از حضرت بقيه‌ الله (عج) دارم كه وقتی هفت ماه پيش در شب قدر فرشتگان الهی ليست اسامی نمايندگان مجلس هفتم و نام و آدرس آنها را به حضرت دادند، حضرت هم همه‌ آنها را امضا كردند."

 علما و بزرگان ما دارای سلامت نفس و صداقت هستند و متاسفانه عده‌ ای با انگيزه ‌های سياسي و غيرسياسی، از همين حسن نيت و پاكی برخی علما سوء استفاده می‌ كنند و بعضی مسايل غيرواقعی را القاء می ‌نمايند
 
مهدی کروبی

مهدی کروبی، روز يکشنبه در انتقادی محتاطانه، بيان چنين سخنانی را شايسته کسانی مانند آيت الله مشکينی ندانست و در عين حال افزود که ابراز اين سخنان نشانه آن است که به گفته وی، جريانی ناسالم قصد القاء برخی مطالب کذب را از طريق بزرگان به جامعه دارد.

آقای کروبی به خبرگزاری دانشجويان ايران گفت جايگاه علمی آيت الله مشکينی برای همگان محترم است و وی در بين طلاب، فضلا و علما جايگاه ويژه ای دارد؛ با اين حال خود را ناگزير می داند که در قبال اظهارات او موضع بگيرد.

دبير کل مجمع روحانيون مبارز، اصل موضوع امکان ديدار کسانی با امام دوازدهم شيعيان را که به باور پيروانش هم اکنون در غيبت به سر می برد، قطعی و غير قابل ترديد دانست اما اظهار داشت نمايندگان مجلس منتخب مردم هستند و نه امام زمان.

مهدی کروبی گفت:" ما هم معتقديم برخی افراد قطعا توفيق تشرف به محضر شريف حضرت ولی‌عصر (عج) را يافته ‌اند. ما معتقديم بعضی از بزرگان و اوتاد بدون توجه به ميزان تحصيلات حوزوی، صاحب كرامات و مكاشفاتی هستند. ضمن آنكه بعضی امور معنوی، از مسلمات قابل احترام برای همه‌ ماست، اما بعضی اظهارات ناپخته كه مورد بهره ‌برداری های سياسی قرار می ‌گيرد، باعث می ‌شود كه عده ‌ای از جوانان و نيز افراد كم‌ اطلاع حتی به مسلماتی كه باعث افتخار همه‌ ماست، ترديد نمايند."

وی سپس به شرح برخی رويدادها و اظهارات مشابه در زمان حيات آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی پرداخته و نتيجه گرفته بر عکس آقای خمينی که تحت تاثير چنين مسايلی قرار نمی گرفت، ممکن است از کسانی نظير آقای مشکينی سوء استفاده شود.

به گفته مهدی کروبی،"علما و بزرگان ما دارای سلامت نفس و صداقت هستند و متاسفانه عده‌ ای با انگيزه ‌های سياسي و غيرسياسی، از همين حسن نيت و پاكی برخی علما سوء استفاده می‌ كنند و بعضی مسايل غيرواقعی را القاء می ‌نمايند."

همزمان با بيان چنين انتقاداتی از سوی رييس سابق مجلس به رييس مجلس خبرگان رهبری، دفتر آيت الله مشکينی با انتشار متنی، توضيحاتی در مورد سخنان روز جمعه وی ارايه کرد.

در اين توضيح گفته شده:" طبق روايات اهل بيت (ع)، از هر شب قدر تا شب قدر ديگر ليست حوادث و وقايع جهانی، از جمله نصب و عزل‌ های مختلف كشوری، توسط فرشتگان به حضور اقدس حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا له الفدا عرضه می ‌گردد و آن حضرت آنچه را كه بخواهند امضاء يا رد می ‌كنند."

در اين متن همچنين تاکيد شده که آيت الله مشكينی نيز به دليل حسن ظنی كه به انتخاب شدگان مجلس هفتم داشته، در نماز جمعه آرزو کرده که انتصاب نمايندگان مورد رضايت امام زمان قرار گرفته باشد.

اين توضيح در واقع تاکيد ديگری است بر رضايت عميق روحانيون بلندپايه در جناح محافظه کار از روند انتخابات مجلس هفتم که به شدت مورد اعتراض جناح اصلاح طلب درون حاکميت قرار دارد.

در سال های اخير، همواره اظهاراتی از اين دست از سوی برخی از روحانيون بلندپايه جمهوری اسلامی عنوان شده است و به نظر می رسد هدف از آن، بهره گيری های سياسی از احساسات مخاطبانی توده ای است که ضمن داشتن باورهای مذهبی عميق، درعين حال، به روحانيون نيز به عنوان مراجع دينی اعتماد فراوان دارند.

هرچند چنين اظهارات و اقداماتی همواره از سوی نيروهای غير مذهبی مورد انتقاد گرفته، اما در ميانه کشمکش های سياسی و جناحی، گاه اعتراض طيف هايی از دينمداران سهيم در قدرت را نيز برانگيخته است.

با وجود اين، رهبران سياسی و مذهبی جمهوری اسلامی هرگز به طور دقيق مرز پذيرش و رد چنين اظهاراتی را مشخص نکرده اند.

در شرايطی که گاه برخی از اين اظهارات، به عنوان استفاده ابزاری از مفاهيم و موضوعات دينی و قدسی و يا رواج خرافه محکوم می شود، در همان حال، به طور رسمی جنبه های ديگری از همين رويکرد در جامعه ترويج می شود و روحانيون نزديک به هر يک از دو جناح درون حاکميت می کوشند که متناسب با موقعيت، از آن به سود خود بهره بگيرند.

اين در حالی است که نقد اظهاراتی که از سوی روحانيون بلندپايه و يا مراجع مذهبی عنوان می شود، از سوی افراد غير روحانی و يا ناباور به چنين ديدگاه هايی، همواره اين خطر را برای منتقد به همراه دارد که به مخالفت با شرع و احکام الهی متهم شود؛ اتهامی که می تواند با پيامدها و مجازات های سنگينی در جمهوری اسلامی همراه باشد.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران