BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
خاتمی: غنی سازی اورانيوم را از سر می گيريم
 
البرادعی و خاتمی
خاتمی (چپ): برنامه غنی سازی اورانيوم داشته ايم، داريم و خواهيم داشت
محمد خاتمی، رييس جمهوری ايران، مجددا قطعنامه پيشنهادی کشورهای اروپايی به اجلاس جاری شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و بر ادامه برنامه غنی سازی اورانيوم تاکيد ورزيده و همزمان، آمريکا دولت ايران را به تلاش برای ارعاب اعضای شورای حکام متهم کرده است.

روز چهارشنبه، 16 ژوئن، آقای خاتمی در گفتگو با رسانه ها در تهران نشست های مقامات سه کشور آلمان، بريتانيا و فرانسه با مقامات ايرانی در ماه های گذشته را يادآور شد و گفت که برنامه های هسته ای ايران صرفا جنبه صلح آميز دارد.

اشاره آقای خاتمی به مذاکرات بين وزيران خارجه سه کشور و مقامات ايرانی در ماه اکتبر سال گذشته و ساير تماس های بين دو طرف است که به تصميم ايران برای قبول پروتکل الحاقی به پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای منجر شد.

 مساله هسته ای ايران بيش از آنکه جنبه فنی داشته باشد جنبه سياسی دارد و يک اراده سياسی پشت اين قضيه وجود دارد که عليه ايران و به خصوص برای جلوگيری از دستيابی ايران به فن آوری پيشرفته بهانه گيری کند
 
محمد خاتمی رييس جمهوری ايران

به گفته مقامات ايرانی، اروپاييان وعده دادند به برنامه های هسته ای صلح آميز ايران کمک فنی کنند و همچنين شورای حکام را قانع سازند پرونده جمهوری اسلامی را تا نشست ماه ژوئن جاری از دستور کار خود خارج کند.

آقای خاتمی افزود که در توافق با اروپاييان، ايران احساس کرد که حسن نيتی وجود دارد و افزود که در حال حاضر هم جمهوری اسلامی هيچ درخواست غيرقانونی ندارد.

رييس جمهوری ايران گفت: "توقع داريم چيزی که خلاف مواضع پروتکل ها و ضوابطی است که مورد قبول دنيا می باشد از ما نخواهند."

غنی سازی اورانيوم

در قطعنامه پيشنهادی سه کشور اروپايی، موضوع تلاش ايران برای غنی سازی اورانيوم و يافت شدن آثار اورانيوم غنی شده در بازرسی های انجام شده توسط نمايندگان آژانس بين المللی در ايران با نگرانی تلقی شده است.

تاسيسات نطنز
ايران فعاليت غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در آورده است

اورانيوم به شدت غنی شده در ساخت تسليحات هسته ای کاربرد دارد و ايران قبلا اعلام کرده بود که برنامه غنی سازی اورانيوم خود را به حالت تعليق در آورده است.

با اين همه، رييس جمهوری ايران تاکيد کرد که "ما برنامه فن آوری هسته ای برای غنی سازی اورانيوم به منظور تهيه سوخت نيروگاه های هسته ای داشته، داريم و خواهيم داشت."

رييس جمهوری ايران، با تکرار اينکه جمهوری اسلامی در نظر ندارد مانند کره شمالی از پيمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای خارج شود و پروتکل الحاقی را نيز پذيرفته است، گفت که براساس اين پيمان، کشورهای امضا کننده حق دسترسی به فن آوری هسته ای را دارند.

در مورد تصويب پروتکل الحاقی توسط نهادهای قانونی ايران، آقای خاتمی گفت که "در باره پروتکل بايد در دولت بحث فنی بشود و پس از تصويب در دولت، برای تصويب به مجلس شورای اسلامی برود و پس از تصويب در مجلس نيز به شورای نگهبان ارسال شود."

اعتراض به قطعنامه

محمد خاتمی در مورد قطعنامه پيشنهادی سه کشور اروپايی گفت که اگر قطعنامه ای بخواهد ايران را از حق دستيابی به فن آوری هسته ای محروم کند، معتبر نيست و ضمانت اجرايی ندارد و ايران مجبور به پذيرش آن نيست.

روز سه شنبه، 15 ژوئن، نيز گزارش شد که رييس جمهوری ايران در نامه ای خطاب به رهبران سه کشور آلمان، بريتانيا و فرانسه از مواضع آنان در تسليم قطعنامه جديد انتقاد کرده است.

همچنين، کمال خرازی، وزير خارجه ايران، روز چهارشنبه گفت که جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای به کشورهای اروپايی به آنان هشدار داده و خواستار عمل اين کشورها به تعهدات خود در قبال ايران شده است.

کمال خرازی
خرازی: به اروپايی ها تاکيد شد مجلس هفتم مانند مجلس ششم نمی انديشد

وی گفت ايران به مفاد قطعنامه پيشنهادی اعتراض کرده است.

آقای خرازی به اعضای شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی توصيه کرد که تحت تاثير فشارهای آمريکا قرار نگيرند.

وی با اشاره به شرايط سياسی داخلی ايران گفت که "به اروپايی ها تاکيد شد که مجلس هفتم شورای اسلامی مانند مجلس ششم نمی انديشد و اين موضوعی است که بايد در محاسبات مد نظر قرار گيرد."

در قطعنامه پيشنهادی سه کشور اروپايی، از ايران خواسته شده است ضمن همکاری کامل با آژانس بين المللی، در روند تصويب قانونی پروتکل الحاقی شتاب به خرج دهد.

واکنش آمريکا

همزمان، آمريکا دولت ايران را به تلاش برای زورگويی به اعضای شورای حکام متهم کرده است.

کنث بريل، نماينده ايالات متحده در آژانس بين المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگاران گفته است ايران می کوشد با تهديد به از سرگيری برنامه غنی سازی اورانيوم، اعضای شورای حکام را مرعوب کند.

وی گفته است که آمريکا نسبت به برنامه های هسته ای ايران و تلاش اين کشور برای دستيابی به تسليحات اتمی تحت پوشش برنامه های صلح آميز، ظنين است.

 کسانی که می خواهند برای لامپ روشنايی، برق توليد کنند به چنين کارهايی روی نمی آورند
 
کنث بريل نماينده آمريکا

آقای بريل گفت که تلاش گسترده ايران برای تغيير دادن نگرش اعضای شورای حکام از طريق طريق اعمال فشار نشان می دهد که اين کشور در صدد مخفی کردن مساله ای است.

وی افزوده است که "کسانی که می خواهند برای روشنايی، برق توليد کنند به چنين کارهايی روی نمی آورند."

نماينده آمريکا گفت: ايران می کوشد مانع ازتصويب قطعنامه ای شود که، اگرچه از نظر آمريکا کامل نيست، اما بر اساس گزارش مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی شکل گرفته است.

در آغاز اجلاس جاری شورای حکام، محمد البرادعی، مديرکل آژانس، ضمن ارايه گزارشی گفت که همکاری ايران با اين نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به طور کامل رضايتبخش نبوده است.

زنجيره بسيج اطراف تاسيسات اتمی بوشهر و اراک

در همين حال از ايران گزارش شده که تعدادی از اعضای گروه بسيج (گروه شبه نظامی تندرو) در حرکتی نمايشی برای نشان دادن مخالفت خود با قطعنامه پيشنهادی کشورهای اروپايی، در اطراف نيروگاه اتمی بوشهر يک زنجيره انسانی تشکيل داده اند.

خبرگزاری ايرنا تعداد بسيجی ها را حدود 400 نفر اعلام کرده است. تجمع کنندگان گفته اند تا آخرين قطره خون خود از تاسيسات اتمی ايران محافظت خواهند کرد.

طبق اين گزارش، تجمع مشابهی نيز در اراک و در اطراف تجهيزات آب سنگين ايران در اين شهر برپا شده است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران