BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:21 گرينويچ - شنبه 26 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پيروزی ايران بر ژاپن مرگ دست کم پنج نفر را در پی داشت
 
تماشاگر ژاپنی در ورزشگاه آزادی
يک دختر ژاپنی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آزادی آمده بود، بر اثر مواد آتشزايی که تماشاگران ايرانی پرتاب کرده اند، از ناحيه چشم آسيب ديده است
در حالی که ايران با پيروزی دو بر يک بر ژاپن، جدی ترين حريف خود در راه جام جهانی آلمان را پشت سر گذاشته است، ازدحام جمعيت در ورزشگاه آزادی در تهران که محل اين بازی بود، به کشته شدن دست کم پنج نفر منجر شده است.

برخی منابع خبری تعداد کشته شدگان را شش نفر اعلام کرده اند اما سازمان تربيت بدنی ايران در اطلاعيه ای که به اين مناسبت صادر کرده، تعداد کشته شدگان را پنج نفر ذکر کرده است.

تلويزيون ايران گزارش داده است که چهل نفر ديگر نيز بر اثر ازدحامی که با خروج جمعيت از ورزشگاه يکصد هزار نفری آزادی ايجاد شد، مجروح شده اند.

علت وقوع اين حادثه، ازدحام جمعيت هنگام خروج از ورزشگاه آزادی اعلام شده است.

از سوی ديگر، پس از خروج تماشاگران از ورزشگاه آزادی، شماری از تماشاگران طبق روال معمول اين گونه بازيها اقدام به ايراد خسارت به اتوبوسهای مسافربری کرده اند.

آن گونه که شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرده، تماشاگران فوتبال به هشتاد و شش دستگاه اتوبوس خسارت وارد آورده اند و ميزان خسارات بيش از چهار ميليون و هشتصد و پنجاه هزار تومان اعلام شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده که سطح بزرگراه حد فاصل ورزشگاه و ميدان آزادی پوشيده از خرده شيشه اتوبوسها شده است.

هجوم در تعطيلات

در حالی که مسئولان فوتبال ايران، پيشتر نگران بودند که شهروندان تهرانی به دليل همزمانی با تعطيلات سالانه از بازی سرنوشت ساز با تيم ژاپن استقبال ضعيفی به عمل آورند، اما هجوم تماشاگران به تمريناتی که در اردوگاه تيمهای ملی برگزار می شد به آنها اطمينان بخشيد تا روز جمعه شاهد حضور چشمگير هوادارانی باشند که چهار ساعت پيش از برگزاری بازی، سکوهای استاديوم صدهزار نفری پايتخت ايران را پر کرده اند.

رقابت نزديک برای راهيابی به جام جهانی آلمان و هيجان انباشته هواداران ايرانی که چهار سال پيش از صعود به مرحله نهايی جام جهانی بازماندند، سبب شد تا تماشاگران با چشمپوشی از تعطيلات سالانه به ورزشگاه بيايند.

محمد دادکان، رئيس فدراسيون فوتبال ايران، چنين حضور و حمايتی را در تاريخ فوتبال ايران "بی سابقه" خواند.

حدود سه هزار هوادار ژاپنی هم از قبل بليتهای بازی را رزرو کرده بودند که گروهی از آنها در قالب تورهای مسافرتی به ايران سفر کرده اند.

اما پس از پايان ديدار تيم‌های ملی ايران و ژاپن، به دليل نامعلومی ازدحام جمعيت برای خروج از ورزشگاه به حدی رسيد که چندين تن از هواداران تيم ملی زير دست و پا ماندند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، هادی ربيعی و مجتبی ابراهيم زاده، دو هوادار تيم ملی فوتبال ايران که نسبت فاميلی نيز با هم داشتند از کشته ‌شدگان اين حادثه اند و يکی ديگر از کشته شدگان نيز جوانی است که هويت او هنوز مشخص نشده است.

جوان بيست و دو ساله ای به نام اميد چوبدار خوشخوی نيز به عنوان يکی ديگر از کشته شدگان حادثه اعلام شده است.

برادر همسر او در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، علت کشته شدن وی را بسته بودن درهای اصلی خروجی و فشار وارده از سوی جمعيت عنوان کرده و گفته که پس‌ از پايان مسابقه فوتبال موقعی که تماشاگران استاديوم را ترک می‌ کردند با بسته بودن در اصلی خروجی مواجه شدند که متأسفانه براثر فشار جمعيت تعدادی از تماشاگران کشته و تعدادی نيز زخمی شدند.

بر اساس گزارش اين خبرگزاری، حال برخی از مجروحان از جمله دختری ‪ يازده‬ساله به نام بهناز اسکندری نيز وخيم اعلام شده است.

اين دختر به همراه پدر، عمو و پسر عموی خود برای تماشای ديدار تيم های ملی ايران و ژاپن به ورزشگاه آزادی رفته بود.

اين خبرگزاری گزارش داده که از ميان مجروحان حادثه، پسر ‪ نه‬ساله ای به نام حميد ميری نيز در مجتمع درمانی حضرت الرسول بستری است که از ناحيه سر دچار ضربه شده بوده و ابتدا با استفاده از دستگاه تنفس می ‌کرده اما اکنون به هوش آمده و بدون نياز به دستگاه تنفس کند اما سطح هوشياری اش پايين است.

علت بروز حادثه رسماً اعلام نشده اما به گفته معاون فرهنگی فدراسيون فوتبال، ستادی برای رسيدگی به وضعيت حادثه ديدگان تشکيل شده و از ابتدای بروز حادثه، نماينده دادستان تهران در محل حضور يافته و تحقيقات در اين زمينه آغاز شده است.

شادمانی و سنگفرشی از شيشه

خيابانهای تهران که معمولا در تعطيلات سال نوی ايرانی برخلاف سرتاسر سال، خلوت و کم رفت و آمد می شوند، روز جمعه دوباره پرهياهو شدند؛ مردم به خيابانها آمدند تا پيروزی برابر حريف قدرتمند فوتبال ايران را جشن بگيرند.

بلافاصله پس از سوت پايان بازی، صدای بوق در خيابانهای اصلی تهران به گوش رسيد و مردمی که در پياده روها ايستاده بودند، همصدا با سرنشينان خودروهای شخصی و موتورسوارانی که پرچم ايران در دست داشتند به شادمانی پرداختند.

مردم شهرهای ديگر ايران و همچنين ايرانيان مهاجر در کشورهايی همچون امارات متحده عربی نيز به جشن و شادمانی پرداختند.

در اين ميان، شماری از تماشاگران پس از خروج از ورزشگاه آزادی به شکستن شيشه خودروها و اتوبوسها پرداختند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده که ماموران و خودروهای نيروی انتظامی در همه ميدانها و چهارراههای مهم شهر تهران که در فاصله ميدان انقلاب تا ميدان آزادی واقع است، مستقر شدند.

 
 
تيم ژاپنحريفان ايران در راه جام جهانی
ساده و پيچيده مثل ژاپن
 
 
تيم فوتبال ايراندر راه جام جهانی
آيا ايران اکنون 'بهترين تيم تاريخ فوتبالش' را دارد؟
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران