BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 20:27 گرينويچ - پنج شنبه 31 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پزشک ايرانی: زهرا کاظمی مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفته بود
 
زهرا کاظمی در فرانسه
دکتر شهرام اعظم می گويد خانم کاظمی مورد تجاوز قرار گرفته بود - عکس از ياسمن تبار
دکتر شهرام اعظم که ادعا می کند نخستين پزشکی بوده که زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس ايرانی تبعه کانادا را معاينه کرده در نشستی خبری در اتاوا، پايتخت کانادا گفته است که جراحات خانم کاظمی تنها می توانسته ناشی از ضرب و شتم، شکنجه و تجاوز بوده باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ايران اين ادعا ها را رد کرده و گفته: "اظهارات دروغ اين فرد سودجويانه بوده و برای تأمين منافع شخصی ‌اش صورت گرفته است و قبلاً هم افرادی با همين شيوه درصدد كلاهبرداری برآمده ‌اند كه بعداً دغل ‌كاری و سودجويی آنها برملا شده است."

زهرا کاظمی در ژوئيه 2003 که شهر تهران درگير نا آراميهای دانشجويی بود، هنگام عکسبرداری از زندان اوين که شرکت کنندگان در اين نا آراميها در آن نگهداری می شدند، بازداشت شد و پس از چند روز در حالی که مجروح شده بود از زندان به بيمارستان بقية الله الاعظم تهران انتقال يافت و در اين بيمارستان درگذشت.

مقامات ايرانی اعلام کردند که خانم کاظمی به صورت تصادفی در زندان کشته شده و چند تن از مأموران زندان و همچنين مأموران اطلاعاتی را به اتهام قتل شبه عمد محاکمه کردند اما در نهايت هيچيک از آنان محکوم و مجازات نشد.

'شکنجه و تجاوز'

دکتر اعظم که سال گذشته از ايران خارج شده و بتازگی از دولت کانادا پناهندگی دريافت کرده است، در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که در بيمارستان بقية الله الاعظم تهران که به سپاه پاسداران ايران تعلق دارد کار می کرده، افسر نيروی انتظامی با درجه سرگردی است و در زمان جنگ ايران و عراق نيز در جنگ شرکت داشته و مجروح جنگی و تحت پوشش بنياد جانبازان است.

رئيس بيمارستان بقية الله اشتغال دکتر اعظم را در اين بيمارستان تکذيب کرده است اما دکتر اعظم می گويد مدارک محکمی در دست دارد که نشان می دهد در اين بيمارستان کار می کرده و نخستين پزشکی بوده که زهرا کاظمی را در اين بيمارستان معاينه کرده است.

وی می گويد زمانی که خانم کاظمی به بخش مراقبتهای ويژه اين بيمارستان بقية الله منتقل شد، پزشک کشيک اين بخش بوده است.

 بينی و برخی از انگشتان زهرا کاظمی شکسته بود، روی بدنش زخمها و آثاری ديده می شده که به اثر ضربات شلاق شباهت داشت، برخی از انگشتانش ناخن نداشت و در اندام تناسلی اش آسيب ديدگی شديد به چشم می خورد
 
شهرام اعظم

پس از اظهارات اين پزشک ايرانی، پی ير پتيگرو، وزير خارجه کانادا گفته است که هيچ شکی وجود ندارد که خانم کاظمی در دوران بازداشت به قتل رسيده و بار ديگر از ايران خواسته است پرونده جنايی مرگ خانم کاظمی را بازگشايی کند.

قتل زهرا کاظمی در همان زمان وقوع باعث نزاع ديپلماتيک ميان ايران و کانادا شد و مقامات کانادايی از دولت ايران خواستند که جسد خانم کاظمی را برای تحقيقات پزشکی قانونی در اختيار آنان قرار دهد اما اين درخواست رد شد.

جسد خانم کاظمی پيش از آنکه مرجع مستقلی اقدام به کالبدشکافی وی و تشخيص علت مرگ کند به خاک سپرده شد.

گزارش شهرام اعظم از معاينه بدن زهرا کاظمی

شهرام اعظم
 دکتر شهرام اعظم می گويد افسر نيروی انتظامی با درجه سرگردی است و در زمان جنگ ايران و عراق نيز در جنگ شرکت داشته و مجروح جنگی و تحت پوشش بنياد جانبازان است
 

دکتر شهرام اعظم در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت زهرا کاظمی در شبی که به بخش مراقبتهای ويژه بيمارستان بقية الله تحويل داده شد، بيهوش بود و با تخت روان حمل می شد.

او می گويد که قاضی کشيک زندان اوين در معرفی نامه خانم کاظمی نوشته بود که وی دچار ناراحتی گوارشی و استفراغ خونی است و وی به همين دليل از پرستار خواسته است با فرستادن لوله ای به معده خانم کاظمی امکان وجود خون تازه را در آن بررسی کند اما هنگامی که پرستار متوجه شده که لوله به دليل شکستگی بينی بيمار از گلوی وی عبور نمی کند، وی آغاز به معاينه بدن بيمار می کند و درمی يابد که روی صورت او آثار متعددی از ضرب و شتم و کبودی وجود دارد.

دکتر اعظم ادامه می دهد که استخوان بينی خانم کاظمی کاملاً شکسته و از هم بازشده بود، روی سر و گردن، اطراف بينی و در قسمت جلو و سمت راست پيشانی اش که به سمت گيجگاه منتهی می گرديد کبوديهای موضعی ديده می شد، پشت سرش تورم نرمی لمس می شد و در معاينه چشمانش علائمی حاکی از صدمات داخل جمجمه ای مشاهده می گرديد.

وی می افزايد که پرده گوش چپ زهرا کاظمی در قسمت فوقانی کاملاً متلاشی شده بود و اين صدمه کاملاً تازه به نظر می رسيد.

او در ادامه توضيح خود از معاينه بدن زهرا کاظمی می گويد که پشت گردن او سه خراشيدگی موازی ديده که به نظر می رسيد جای چنگ گرفتگی باشد و علاوه بر صدماتی در ريه و دنده های او مشاهده کرده متوجه زخمها و کبوديهايی پشت سينه او شده که می توانسته است ناشی از شلاق باشد.

دکتر اعظم کبوديهای ديگری از روی بازوی سمت راست تا شانه راست و از ساعد دست سمت چپ تا نزديک مچ او را توصيف می کند و می افزايد که انگشتهای ميانی و کوچک دست راست و انگشت ميانی دست چپ او شکسته شده بوده و انگشتهای شصت و اشاره دست چپش ناخن نداشته است.

وی ادامه می دهد که مفصل زانوی راست زهرا کاظمی متورم بوده و پشت آن کبودی وجود داشته که اين موضوع حاکی از آسيب ديدگی داخلی زانو بوده، انگشت شصت پای راستش کاملاً له شده بوده و انگشتهای سوم و چهارم پای چپ او ناخن نداشته و کف پای او کاملاً متورم بوده و کبود شده که از ضربات شلاق حکايت می کرده است.

دکتر اعظم در ادامه از زخمهای نواری شکلی با طول هفت تا نه سانتيمتر و عرض حدود يک سانتيمتر در پشت هر دو ساق پای خانم کاظمی صحبت می کند و می گويد در نشيمنگاه او کبودی گردی به قطر بيش از هفت سانتيمتر و در بخش تحتانی شکم وی کبودی ديگری وجود داشته که بسوی اندام تناسلی وی امتداد می يافته و پرستار زنی که به معاينه اين اندام پرداخته از آسيب ديدگی شديد آن به وی گزارش داده است.

وی می گويد تشخيص داده است که ضرباتی که به بدن زهرا کاظمی وارد آمده در زمانهای مختلف رخ داده و نتيجه گرفته که وی طی دوره ای چند روزه مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داشته است.

'گزارش بی نتيجه به رئيس جمهور و مجلس'

دکتر شهرام اعظم می گويد که بعدها و پس از آنکه خبر قتل زهرا کاظمی منتشر می شود و واکنشهای داخلی و خارجی بر می انگيزد او و ديگر کارکنان بخش مراقبتهای ويژه بيمارستان بقية الله الاعظم کليه مشاهدات خود را به هيئتهايی که رئيس جمهور و کميته اصل نود مجلس شورای اسلامی مأمور تحقيق در اين زمينه کرده بوده گزارش دادند اما در گزارشی که هيئت رياست جمهوری بعدها منتشر کرد و سه تن از اعضای هيئت دولت نيز آن را امضا کرده بودند اعلام شد که خانم کاظمی هيچ آسيبی نديده بوده است.

وی می گويد به دليل نظامی بودن و تعهداتی که در اين ارتباط داشته و همچنين نگرانی از امنيت خود و خانواده اش هيچگاه نتوانست به خود جرأت دهد و مشاهداتشان را به آگاهی گروههای مستقلی برسانند که در زمينه مرگ مشکوک زهرا کاظمی تحقيق می کردند.

'خروج از ايران'

دکتر اعظم در پاسخ به اين پرسش بخش فارسی بی بی سی که چگونه با وجود محدوديتهايی که برای خروج از ايران برای اعضای نيروهای نظامی و انتظامی وجود دارد، موفق به خروج از ايران شده است گفته که با استفاده از نامه ای که بنياد جانبازان در مورد ضرورت درمان مجروحيت جنگی وی در خارج از کشور به دادستانی نظامی نوشته توانسته است با سپردن وثيقه ای پنجاه ميليون تومانی اجازه خروج از کشور بگيرد.

وی که می گويد با وثيقه قرار دادن منزل شخصی اش نزد سازمان قضايی نيروهای مسلح، همراه با همسر و فرزندش از ايران خارج شده در پاسخ به اين سؤال که آيا اظهاراتش در مورد زهرا کاظمی ادعا و دستاويزی برای برخورداری از پناهندگی در خارج ايران نيست تأکيد می کند که با سرمايه قراردادن منزل شخصی اش که دست کم هفتاد و پنج ميليون تومان بهای واقعی آن است می توانسته از راه کسب اجازه کار در خارج از ايران اقامت اختيار کند و نيازی به کسب پناهندگی از چنين راهی پرهزينه نداشته است.

 
 
.ديدگاه
تبرئه متهم به قتل زهرا کاظمی؛ حل مشکل داخلی و ادامه مشکل جهانی
 
 
.تحليل
پيامدهای ختم ناگهانی دادگاه زهرا کاظمی
 
 
زهرا کاظمیسالگرد
جستجويی که به جايی نرسيد؛ پرونده ای با زوايای تاريک بسيار
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران