BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:59 گرينويچ - پنج شنبه 02 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آرايشگاه انتخابات
 

 
 
اگر کسی در فاصله سه ماه قبل از آغاز فعاليت های تبليغاتی نامزدها تا يک هفته قبل از برگزاری انتخابات اصلا در جريان انتخابات ايران نباشد و يک هفته قبل از برگزاری انتخابات ناگهان با پوسترها و تصاوير نامزدهای انتخابات و شعارهای آنان مواجه شود، احتمالا فکر می کند هشت نفر از ايرانيانی که مدتی طولانی در کشور نبوده اند به ايران بازگشته اند تا در انتخابات رقابت کنند و يکی از آنان رئيس جمهور شود. نه چهره شان برای مردم آشناست و نه حرف های شان قبلا توسط مردم شنيده شده است.

محمدباقر قاليباف
محمدباقر قاليباف

تغيير چهره و گفتار نامزدها در انتخابات ايران طی سازوکار خاصی صورت می گيرد. آگاهان معتقدند: يک نامزد انتخابات حتما بايد به اشکال زير دگرگون شود تا شانس پيروزی اش بر رقبا افزايش يابد:

رنگ لباس: نامزدهای انتخابات بايد از کت و شلوار و در مورد روحانيون از عبا و شلوار رنگ روشن استفاده کنند، هرچه سابقه خشونت و نظامی اين افراد بيشتر باشد، استفاده از رنگهای روشن تر توصيه می شود:
نامزدهای متهم به ترور: رنگ کاملا سفيد يا ليمويی يا صورتی
نامزدهای با سابقه نظامی: سفيد يخچالی يا کرم
نامزدهای سياسی راست: خاکستری کمرنگ و استخوانی
نامزدهای اصلاح طلب: آبی يا سبز جواد يا کرم قهوه ای

محسن رضايی
محسن رضايی

اصلاح صورت: نامزدها براساس سابقه خشونت و نظامی گری بايد تلاش کنند تا موهای ريش و سبيل شان را بيشتر اصلاح کنند تا سوابق شان کمتر ديده شود، کوتاه شدن موهای ريش تاثير مستقيم روی عموم مردم دارد، اما کوتاه کردن سبيل روی نخبگان سياسی بيشتر تاثير می گذارد. ميزان کوتاه کردن ريش با سالهای سابقه خشونت و نظامی گری رابطه مستقيم دارد. در مورد کسانی که نمی خواهند ريش شان را کوتاه کنند تغيير مدل ريش به فرم های ريش جذاب ممکن است.
تبديل مدل ريش از مدل پاسداری و مدل سرداری به مدل ستاری؛
تبديل مدل ريش از مدل بسيجی به مدل مداحی يا مدل محضری؛ يا
تبديل مدل ريش توپی به مدل پروفسوری

در مورد کسانی که ريش تو پر و مشکی دارند، پيشنهاد می شود که ريش را پلاتينه کنند.
( استثناء: در مورد کسانی که اصولا ريش ندارند، اقدامات احتياطی ديگری بايد صورت بگيرد.)

محمود احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد

مدل مو: استفاده از شانه و برس در مورد برخی از مسئولان سياسی کشور معمولا باعث مشکل امنيت شغلی می شود، به همين دليل در حالت عادی ممکن است اين مسئولان علاقه ای به شانه کردن موهای شان نداشته باشند، اما در شرايط انتخابات اين افراد بايد بپذيرند که موهای شان را بشويند و حتی آنرا شانه بزنند. در مورد کسانی که سابقه راست و يا نظامی دارند استفاده از سشوار هم توصيه می شود. در مورد افرادی که جای مهر روی پيشانی شان وجود دارد و امکان جراحی پلاستيک ندارند و يا پس از انتخابات به جای مهر مذکور نياز دارند، از مدل چتری، چتر زلف، مدل جينايی و کاکل رو پيشونی می شود استفاده کرد.

در مورد کسانی که طاس هستند، از فرم اصلاح سر فيل کالينز می شود استفاده کرد.

مدل موی روحانيون: در مورد روحانيون حتی الامکان پيشنهاد می شود از يکی دو عکس بدون عمامه، مثلا در هنگام کار در خانه يا پشت کامپيوتر استفاده شود. در صورت عکاسی با عمامه عکاسان تلاش کنند که کلوزآپ را از پائين پيشانی ببندند.

محسن مهرعليزاده
محسن مهرعليزاده

لبخند تمام دندان: استفاده از لبخند بخصوص در هنگام ديدن هرنوع دوربين ضروری است. در هنگام لبخند زدن حتی الامکان بايد دندانها ديده شود. به همين دليل جرم گيری دندانها قبل از ثبت نام توصيه می شود. باتوجه به سابقه نامزدها نوع خنده مناسب به اشکال زير پيشنهاد می شود:
سابقه نظامی و امنيتی بيش از ده سال: قهقهه و در صورت لزوم در حال غش کردن
سابقه پليسی و نظامی کمتر از پنج سال: لبخند تمام دندان با خيره شدن در دوربين
سابقه سياسی ضد اصلاحات: لبخند تمام دندان با حالت خمار چشم
سابقه سياسی ضداصلاحات همراه با سابقه تلويزيونی: لبخند با حالت عشوه وخم کردن گردن
سابقه سياسی اصلاحات: لبخند با حالت خيره به دوربين و اعتماد به نفس
سابقه سياسی اصلاحات و استعفاء و دستگيری: لبخند لازم نيست

عينک ريبن: استفاده از عينک دودی يا فوتو کروم برای کسانی که سابقه سياسی و نظامی شان زياد قابل دفاع نيست حتما توصيه می شود.

علی لاريجانی
علی لاريجانی

در مورد کسانی که سابقه خشونت دارند، حتی الامکان از عينک پنسی ريبن استفاده شود.

در مورد کسانی که ديپلم ندارند، اما به عنوان دکتر شناخته می شوند از عينک دسته کائوچويی استفاده شود.

در مورد کسانی که مواضع تند عليه آزادی فردی دختران و پسران جوان داشته اند، از عينک گربه ای شيشه فوتوکروم يا شيشه قهوه ای يا جيوه ای استفاده شود.

در مورد کسانی که بطور طبيعی از عينک استفاده می کنند در طول انتخابات استفاده از عينک توصيه نمی شود، چون ممکن است شناسائی شوند.

استفاده ابزاری از دختران و پسران: در مورد برخی از نامزدهای انتخاباتی ممکن است آرايش صورت و تغيير لباس هيچ اثری نداشته باشد، در اين موارد استفاده از تصاوير دختران جوان يا پسران خوش تيپ يا در صورتی که نامزد مذکور بسيار اصولگرا باشد، استفاده از دختربچه ها با لباس و روسری رنگی مفيد است. در اين موارد عکاس بايد تلاش کند تصوير نامزد را در حاشيه و تصوير دختر جوان را در نقطه طلائی کادر قرار دهد.

الهه کولايی
الهه کولايی

عدم استفاده از دوستان قديم: در عکس های نامزدها پيشنهاد می شود به هيچ وجه از دوستان قديم که توسط مردم شناخته شده اند اصلا استفاده نشود، چون ممکن است نامزد مذکور شناسائی شود و رای نياورد.

روسری رنگی: نامزدها حتما تلاش کنند به جای مقنعه از روسری و به جای روسری تيره حتما از روسری رنگی استفاده کنند. با توجه به اينکه نامزدها مرد هستند و خودشان نمی توانند از روسری رنگی استفاده کنند، اين کار توسط سخنگو، دختر، همسر يا تبليغاتچی ها انجام شود.

استفاده ابزاری از هنرمندان و ورزشکاران: در مورد نامزدهای راست افراطی استفاده از ورزشکاران کشتی و جودو و فوتبال، در مورد نامزدهای راست ميانه استفاده از کارگردانان و بازيگران سينما، در مورد نامزدهای کارگزار استفاده از نويسندگان و در مورد نامزدهای اصلاح طلب استفاده از هنرمندان بخش موسيقی و رقص و شاعران توصيه می شود. حتی الامکان نامزدها تلاش کنند به هنرمندان محکم بچسبند. در مورد زنان هنرمند حفظ فاصله ضروری است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران