BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:09 گرينويچ - جمعه 17 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
قوميتهای ايرانی و انتخابات رياست جمهوری
 
عکس از خبرگزاری فارس
 در روز انتخابات، گزارشها حاکی از اين بود که مشارکت قوميتها در انتخابات نيز بازتابی از تمام کشور بوده و خبری نيز از درگيری و بروز مشکل در مناطق قوميت نشين مخابره نشد - عکس از خبرگزاری فارس
 

چند هفته پيش از برگزاری نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران، استان خوزستان که قطب مهم اقتصادی اين کشور به شمار می رود شاهد درگيريهای قومی شد که چند کشته و تعداد زيادی زخمی بر جای گذاشت و تعداد زيادی نيز به اتهام دست داشتن در آن در زندان در انتظار محاکمه به سر می برند.

چنين رخدادی در آستانه انتخابات باعث شد که مسائل قومی بيش از دوره های گذشته توجه نامزدهای انتخاباتی را جلب کند و جايگاه مهمی را در شعارها و وعده های انتخاباتی همه نامزدهای انتخاباتی به خود اختصاص دهد.

فراگيری زبان مادری و ادبيات آن در کنار زبان ملی فارسی در مدارس، رفع محدوديت از نشر کتب و مطبوعات به زبانهای قومی و سهم دادن به قوميتها در مشاغل مهم دولتی حقوقی است که همگی در قانون اساسی ايران به رسميت شناخته شده اما به اجرا در نيامده است.

در کشوری که نظام سياسی آن بر پايه برداشت روحانيون حاکم بر ايران از باورهای شيعی بنياد نهاده شده، قوميتهای گوناگون بسته به اينکه شيعه يا سنی باشند از درجات مختلفی از تبعيض شکايت می کنند.

وعده هايی که نامزدهای مختلف انتخاباتی به قوميتها می دهند نيز به همين نسبت شدت و ضعف مختلف دارد، برخی تا آنجا پيش رفته اند که تعهد داده اند بخشی از دولت خود را به قوميتهای غير شيعه مذهب بسپرند و برخی ديگر تنها به شعارهای کلی بسنده کرده اند.

اما ميزان پذيرش اين وعده ها در ميان قوميتهای گوناگون ايرانی با يکديگر متفاوت بوده است.

اقبال رضايی، روزنامه نگار کرد در سنندج می گويد که مردم کردستان به وعده هايی که نامزدهای انتخاباتی در ارتباط با حقوق قوميتها داده اند به ديد ترديد نگاه می کنند و اين تصور وجود دارد که پس از پيروزی در انتخابات وعده های خود به آنان را به فراموشی بسپارند.

گزارش از مشارکت قوميتها در انتخابات

اما در ميان ترکمنها که آنان نيز به دليل سنی مذهب بودن خواسته ها و شکايتهايی مشابه کردها دارند، آن گونه که احمد خاتمی نيا، روزنامه نگار ترکمن می گويد، فضايی حاکی از خوشبينی نسبت به وعده هايی که به آنان داده شده است وجود دارد.

آقای خاتمی نيا دليل اين خوشبينی را امتيازات و حقوقی می داند که طی سالهای اخير و در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی به ترکمنها داده شده است.

وی می گويد طی اين سالها برای نخستين بار پس از انقلاب شماری از بخشداران و فرمانداران مناطق ترکمن نشين از ميان ترکمنها انتخاب شده اند و نمايندگان مردم ترکمن در نشستهايی که با نامزدهای انتخاباتی يا فرستادگان آنها داشته اند به اين نتيجه رسيده اند که آنان در صورت پيروزی در انتخابات به وعده هايی که در مورد برآورده کردن خواسته های حداقلی ترکمنها داده اند پايبند خواهند ماند.

در روز انتخابات نيز عبدالرحمن ديه جی، ديگر روزنامه نگار ترکمن و سردبير نشريه صحرا می گويد که استقبال ترکمنها از انتخابات خوب بوده است.

فعالان حقوق اقوام در ايران، خواسته های قومی را جدا از خواسته های ملی که به تمامی مردم ايران مربوط می شود نمی دانند.

بهزاد خسروانی، روزنامه نگار در اردبيل می گويد قوميتهای ايرانی همچون تمامی ملت ايران خواستار بهبود وضع اقتصادی و معيشتی و بالا رفتن ميزان مشارکت خود در روند تصميم گيريها و مديريت کشورند و نامزدی که بتواند به اين خواسته های ملی پاسخ مثبت بدهد می تواند رأی مثبت اقوام را هم به دست بياورد.

به عقيده آقای خسروانی، توهم امنيتی دولتهای پيشين در نگاه به قوميتها که عمدتاً در کنار مرزهای ايران ساکنند و سوق دادن طرحهای عمده اقتصادی بسوی مرکز کشور است که باعث شده مطالبات اقوام بالا رود.

نکته ديگری که فعالان حقوق قومی به آن اشاره می کنند اين است که برای اقوام ايرانی، اينکه نامزدهای انتخاباتی تا چه حد خود را پايبند به خواسته های آنان نشان دهند اولويت بيشتری دارد تا تمايلات جناحی و خط مشی سياسی آنها.

حسن عباسيان، عضو بيت العرب که تشکل رسمی عربهای خوزستان است می گويد نامزدهای انتخاباتی چه به اصطلاح دست چپی باشند و چه دست راستی، از نگاه اعراب خوزستان دو روی يک سکه حساب می شوند و از سوی ديگر شعارهايی که نامزدهای اصولگرا مطرح می کنند همان شعارهای نامزدهای اصلاح طلب است و مردم محلی از اين نظر تفاوتی ميان آنان قائل نمی شوند، بلکه مهم اين است که کداميک از آنان خواسته های ايشان را بهتر برآورده می کنند.

از هفت نامزد انتخاباتی، سه تن از آنان، خود به قوميتها تعلق دارند؛ مهدی کروبی از لرستان است، محسن مهرعليزاده ترک آذربايجان و محمدباقر قاليباف هم گفته می شود از ترکهای خراسان است.

اما بيشترين وعده ها در مورد برآوردن خواسته های قومی از سوی مصطفی معين مطرح شده است که به هيچ اقليت قومی وابسته نيست.

تنها نتيجه نهايی انتخابات است که می تواند نشان دهد آيا وابستگی قومی بيشتر توانسته است رأی قوميتها را به خود جلب کند يا دادن وعده به قوميتها.

در روز انتخابات، گزارشها حاکی از اين بود که مشارکت قوميتها در انتخابات نيز بازتابی از تمام کشور بوده و خبری نيز از درگيری و بروز مشکل در مناطق قوميت نشين مخابره نشد.

وزير اطلاعات ايران سال گذشته در هفته دولت اعلام کرد که بحرانهايی که ايران در آينده با آنها مواجه خواهد بود، لزوما بحران سياسی نخواهند بود و مهمترين چالشهايی که ايران پيش رو دارد، چالشهای قومی و اجتماعی است.

اگر هشداری که وزير اطلاعات ايران مطرح کرده به وقوع بپيوندد، کسی که نام او از صندوق رأی بيرون خواهد آمد، صرف نظر از اينکه به وعده ای که به اقوام داده پايبند باشد يا نه، ناگزير است خود را برای رويارويی با بحرانهای قومی نيز آماده کند.

 
 
66انتظار يک هفته ای
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 
 
66نگاه
آخرين شب تبليغات؛ به نام نامزدها به كام كاغذ فروش ها
 
 
66تمام مردان رييس جمهور ۲
صنعت تبليغات از گردش مالی نامزدهای انتخابات راضی نيست
 
 
66تمام مردان رييس جمهور ۱
مستاجر کاخ سعدآباد برای تبليغات رسانه ای چقدر هزينه می کند؟
 
 
فقر، وی را نامريی می کند
تاثير گسترش شکاف دارا و ندار بر انتخابات ايران
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران