BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 03:54 گرينويچ - يکشنبه 19 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعتراض نامزدهای اصلاح طلب به 'دخالت نظاميان' در انتخابات
 
محمود احمدی نژاد - مهدی کروبی - اکبر هاشمی رفسنجانی
مهدی کروبی در واپسين ساعات شمارش آراء با اختلافی کمتر از هفتصد هزار رای پشت سر محمود احمدی نژاد قرار گرفت و از راهيابی به مرحله دوم بازماند
مصطفی معين و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلب که از راهيابی به مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری ايران بازمانده اند، به آنچه 'دخالت نظاميان' در انتخابات و 'حمايت' دستگاههای نظارتی از نامزد راستگرايان خواندند، اعتراض کرده اند.

آقای معين که از حمايت دو تشکل عمده اصلاح طلبان برخوردار بود و آقای کروبی، روحانی اصلاح طلبی که رياست ششمين دوره مجلس ايران را بر عهده داشت، در اظهارات جداگانه ای بی اعتمادی خود را نسبت به نتايج انتخابات به دليل دخالت سپاه پاسداران و نيروی بسيج ابراز داشته اند.

مصطفی معين در بيانيه خود نسبت به "نظامی گری"، "خفقان" و "خطر فاشيسم" در ايران هشدار داد و مهدی کروبی در گفتگو با رسانه ها، "دخالت نظاميان" را محکوم کرد و آن را برخلاف توصيه آيت الله خمينی دانست.

به گفته اصلاح طلبان، اعضای بسيج و سپاه پاسداران، دو نهاد نظامی که پس از انقلاب اسلامی تاسيس شده اند، سازماندهی و تحرک گسترده ای را برای افزايش آرای محمود احمدی نژاد، شهردار تهران و نامزد راستگرايان تندرو انجام داده اند تا او اکنون همراه با اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهور پيشين ايران که نامزد طيف ميانه رو است به مرحله دوم انتخابات راه يابد.

'جن و انس'
 به موجب ادعاهايی که نسبت به آرای برخی از نامزدها می شود ظاهراً دامنه شرکت در انتخابات از انسانها فراتر رفته و به اجنه هم رسيده است، برای اينکه معلوم نيست بعضيها اين آرای سنگين را چگونه و از کجا به دست آورده اند
 
ابراهيم يزدی

همچنين ابراهيم يزدی، دبيرکل نهضت آزادی، از احزاب حامی آقای معين در گفتگو با بی بی سی از رای سنگين "بعضيها" ابراز تعجب کرد و گفت: " سؤالی پيرامون آرايی که اعلام شده و رأی برخی از نامزدها به وجود آمده و موجب اعتراضات شديدی را ميان مردم و گروههای سياسی فراهم آورده است."

آقای احمدی نژاد در واپسين ساعات شمارش آراء در مرحله اول انتخابات، با فاصله اندکی از آقای کروبی پيشی گرفت و به عنوان دومين نامزدی که به مرحله بعدی رای گيری راه می يابد، شناخته شد. آقای معين در ميان هفت نامزد به جايگاه پنجم رسيد و به اين ترتيب، هر دو نامزد اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوری، از اين رقابت حذف شدند.

اين نخستين بار بود که هيچيک از نامزدهای رياست جمهوری در ايران، نتوانستند نيمی از آرای صندوقها را به دست آورند و انتخابات به مرحله دوم کشيده شد.

نامزدهای اصلاح طلب، همچنين به عملکرد شورای نگهبان و دستگاههای نظارتی وابسته به آن اعتراض کردند و مدعی شدند که اين ناظران از انتخاب آقای احمدی نژاد جانبداری کرده اند.

شگفتی عليه شگفتی

با آغاز شمارش آراء در انتخابات رياست جمهوری ايران، محافل سياسی و مطبوعاتی از صعود مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد به رده های دوم و سوم نامزدهای انتخاباتی شگفت زده شدند.

مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد در طول شمارش آراء رقابت نزديکی برای رسيدن به جايگاه دوم و راه يافتن به مرحله بعدی انتخابات داشتند

آرای اين دو نامزد، به ويژه آقای کروبی، بيش از نتايج نظرسنجی ها و پيشبينی های رسمی و غيررسمی بود که قبل از آغاز رای گيری انجام شده بودند.

آقای کروبی، خود با اشاره به همين پيشبينی ها، بخصوص از نظرسنجی ها و تحليلهای وزارت اطلاعات انتقاد کرد که جايگاه و رای او را بسيار کمتر از آنچه به دست آمد، ارزيابی کرده بود: "اگر ساير گزارشهای اين وزارتخانه هم همينطور باشد بايد عزا گرفت."

مهدی کروبی که در آغاز شمارش آرای شهرهای کوچک، پيشتاز انتخابات بود، اندکی بعد جای خود را به اکبر هاشمی رفسنجانی داد که جايگاه نخست را تا پايان شمارش آراء در بعدازظهر روز شنبه حفظ کرد.

اما در پشت سر اين نامزد پيشتاز، رقابت نزديک آقای کروبی و آقای احمدی نژاد برای رسيدن به جايگاه دوم و راهيابی به مرحله بعدی انتخابات، جنجال ساز شد.

بامداد روز شنبه، در حالی که مهدی کروبی هنوز در آمار رسمی که از سوی ستاد انتخابات و وزارت کشور اعلام می شد، جايگاه دوم را داشت، سخنگوی شورای نگهبان خبر داد که اکبر هاشمی رفسنجانی همراه با محمود احمدی نژاد به دور بعدی انتخابات راه می يابند.

اظهارات غلامحسين الهام که ساعت هشت صبح از تلويزيون دولتی ايران پخش شد، بلافاصله واکنش آقای کروبی و همچنين مقامات وزارت کشور را به دنبال آورد که تاکيد داشتند نتايج رسمی شمارش آراء تنها بايد از سوی ستاد انتخابات اعلام شود.

در پی اين واکنشها، محمد خاتمی، رئيس جمهور ايران به وزارت کشور رفت و در بازديد از ستاد انتخابات تاکيد کرد که نتايج آراء از اين پس تنها از سوی مجريان انتخابات که در اين ستاد مستقر هستند اعلام شود.

آقای کروبی ساعاتی بعد در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت: "شورای نگهبان، بدون انتخابات محمود احمدی نژاد را جايگزين من کرده است."

او که تا بعدازظهر روز شنبه طبق آمارهای اعلام شده توسط ستاد انتخابات وزارت کشور، با فاصله کمی جلوتر از محمود احمدی نژاد قرار داشت، سرانجام با اختلافی کمتر از هفتصد هزار رای پس از شهردار تندروی تهران در جايگاه سوم قرار گرفت.

"دخالت نظاميان"

شهردار تهران، يکی از چهار نامزد محافظه کاران بود که همگی سابقه نظامی داشتند. از ميان اين چهار نامزد، محسن رضايی، فرمانده پيشين سپاه پاسداران در آخرين روز تبليغات انتخاباتی کناره گيری کرد.

 هرکس به نام بسيج کاری بکند، مشمول نظامی بودن می شود
 
محمود ميرلوحی، معاون وزيرکشور

همچنين اعضای برخی نهادهای نظامی به ويژه "بسيج مقاومت انقلاب اسلامی" از سوی شورای نگهبان به عضويت در هيئتهای نظارت بر انتخابات درآمده بودند.

حضور اين نظاميان نگرانی و اعتراض مقامات دولتی و نامزدهای اصلاح طلب و ميانه رو را برانگيخت اما شورای نگهبان، نظر منتقدان و مخالفت وزارت کشور را ناديده گرفت.

سرانجام سازمان قضائی نيروهای مسلح، نهاد قضائی که به جرائم نيروهای نظامی و انتظامی رسيدگی می کند، در آستانه برگزاری انتخابات طی حکمی همه ناظران انتخاباتی را که "شان نظامی" داشته اند، برکنار کرد.

با وجود اين، نگرانی اصلاح طلبان از آنچه دخالت نهادها و نيروهای نظامی در روند انتخابات می دانستند، از ميان نرفت و پس از شمارش آرا، نسبت به "سازماندهی" نظاميان و "جانبداری" دستگاههای نظارتی برای حمايت از يک نامزد هشدار دادند.

کروبی: انتخابات مخدوش است

مهدی کروبی در نشست مطبوعاتی خود که بعدازظهر روز شنبه برگزار شد گفت: "من انتخابات را به جهت اعمال نفوذ برخی سپاهيان و بسيجيان مخدوش می‌ دانم و از رهبری می‌ خواهم که هيئتی را مسئول پيگيری اين موضوع کنند."

بسيج در قامت "حزب"
 به آقای حجازی، مسئول محترم بسيج گفتم که اگر می خواهيد حزب تشکيل دهيد، برويد دبيرکل شويد و بسيج را هم حزب خود کنيد. ولی اگر بسيج آن چيزی است که امام (آيت الله خمينی) گفت و من هم عضو آن هستم نبايد پول دولت را بگيريد و در اينگونه امور دخالت کنيد
 
مهدی کروبی

او خواستار بازشماری آرا در شهرهای بزرگ از جمله تهران، مشهد، اصفهان و قم شد.

وی گفت: "در ميزان آرای من در صبح امروز (شنبه) در فاصله يک ساعت تغيير زيادی صورت گرفته است."

آقای کروبی شورای نگهبان را که ناظر بر انتخابات است، متهم به طرفداری از "يک جريان فکری" کرد و گفت: "برخی بچه‌ های سپاه و غير سپاه و ارباب مطبوعات، آنها (شورای نگهبان) را هدايت می ‌کنند."

وی همچنين گفت: "از چند روز پيش از انتخابات احساس كردم كه نيروهای بسيج و سپاه يك سری تحركات دارد، ولی اول اين خبرها به يك نامزد ديگر بازمی ‌گشت، من هم شروع كردم به تذكر دادن و هشدار دادم كه نكند برخلاف توصيه امام نيروهای مسلح در انتخابات دخالت كنند و وقايعی همچون برخی كشورهای ديگر بيفتد."

او گفت از سرتيپ محمد حجازی خواسته است که بسيج را با استفاده از بودجه دولتی در فعاليتهای سياسی دخالت ندهد وگرنه، "اگر می خواهيد حزب تشکيل دهيد، برويد دبيرکل شويد و بسيج را هم حزب خودتان کنيد."

آقای کروبی عملکرد دولت محمد خاتمی را نيز مورد انتقاد قرار داد و گفت: "همچنين به دولت تذكر دادم كه برخی مديران به شدت از يكی از داوطلبها حمايت می ‌كنند و با فضاسازی، تلاش می ‌كنند كه ديگران در عرصه حضور پيدا نكنند، تا نامزد مورد نظر آنها بی ‌رقيب باشد."

وی همچنين در تاييد ادعای خود مبنی بر مخدوش بودن انتخابات گفت: "در طول يك ساعت، يكی از آقايان يك ميليون رای جهشی بدست آورد و معلوم نشد كه اين يك ميليون رای از كجا بوده است كه نصيب ديگران نيز نشده است و همه‌ اش به او رسيده است."

معين: خطر فاشيسم جدی است

مصطفی معين، نامزد جبهه دموکراسی و حقوق بشر نيز در بيانيه ای به آنچه "دخالت سازمان يافته نظامی و نظارتی" در روند انتخابات خواند، اعتراض کرد.

"خطر فاشيسم"
مصطفی معين (عکس: خبرگزاری فارس)
 هشيار باشيم که اين قبيل تلاشهای پيچيده و خزنده نهايتا در اين کشور سر از نظامی گری، اقتدارگرايی و خفقان سياسی و اجتماعی در خواهد آورد. اين روند تهديدی برای جامعه مدنی و انسداد راه اصلاحات است
 
مصطفی معين

آقای معين در بيانيه خود نوشت که در روزهای پايانی انتخابات، "اراده ای قاهر" برای پيروزی "يک کانديدای خاص" و حذف نامزدهای ديگر به ميدان آمد و "باب سازماندهی برخی نهادهای نظامی و حمايت دستگاه نظارتی انتخابات را گشود."

او گفت که اين اقدامات، "زنگ خطری برای دموکراسی نوپای" ايران است و هشدار داد که چنين روندی به "نظامی گری"، "اقتدارگرايی" و "خفقان سياسی و اجتماعی" منجر خواهد شد.

آقای معين در اين بيانيه از مردم ايران خواست "خطر فاشيسم، از ميان رفتن نقش مردم و حذف جمهوريت" را جدی بگيرند.

او در واکنش به نتيجه انتخابات 27 خرداد ماه گفت: "آنچه جامعه در روند انتخابات به آن دست يافت و آنچه از آن در نهايت محروم ماند، پديده ای بسيار مهم است که چون گذشته بايد در پرتو خرد جمعی و کار جمعی مورد ارزيابی و نقد قرار بگيرد."

آقای معين، برپايی جبهه دموکراسی و حقوق بشر را که از دو حزب عمده اصلاح طلب و برخی گروههای مخالف و خارج از حاکميت تشکيل شده، از جمله سرمايه های اجتماعی دانست که در روند انتخابات به دست آمده است و بايد "محرکه اقدامات آينده شود".

الهه کولايی، سخنگوی مصطفی معين شامگاه شنبه پس از قرائت بيانيه اين نامزد انتخاباتی در محل جبهه مشارکت گفت "يک فرايند نظامی و شبه نظامی" در نتيجه انتخابات تاثيرگذار بوده است.

خانم کولايی افزود: "يکی دو روز قبل از رای گيری اقداماتی صورت گرفت تا کانديدای مورد نظر بالا کشيده شود." به گفته او، اين اقدامات با توجه به هشدارهايی که پيشاپيش داده شد، "قابل تامل" بود.

واکنش محمود احمدی نژاد

حاميان تازه
پس از راهيافتن محمود احمدی نژاد به مرحله دوم انتخابات، برخی از طرفداران محمد باقر قاليباف از جمله جمعيت ايثارگران (که آقای احمدی نژاد نيز در آن عضويت دارد) و احمد توکلی (که به نفع آقای قاليباف از نامزدی انتخابات کناره گيری کرد) به صف حاميان شهردار تهران پيوستند.

در همين حال، محمود احمدی نژاد در واكنش به اعتراض نزديکترين رقيب خود، مهدی کروبی گفته است: "طبيعی است كسی كه مورد اقبال مردم قرار نگيرد، اعتراض كند."

آقای احمدی نژاد که در يک مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرده بود گفت: "از آقای كروبی كه لباس مقدس روحانيت بر تن دارد، انتظار می ‌رود با سعه صدر و دقت بيشتری اظهار نظر كند."

آقای احمدی نژاد نتيجه انتخابات را برای خود چندان غيرمنتظره ندانست و گفت: "من با فرهنگ و ارتباطات ايرانی و بزرگواری ملت ايران آشنا هستم، اما اين شكل نتايج را لطف الهی و عنايت ويژه از ناحيه خداوند می ‌دانم."

آقای احمدی نژاد در عين حال درباره نتيجه انتخابات گفت: اين يك پيغام برای همه دنيا بود.

 
 
66انتخابات رياست جمهوری
دلايل صاحبنظران سياسی برای موفقيت احمدی نژاد در انتخابات
 
 
66صفحه ويژه انتخابات ايران
خبر، گزارش و تحليل درباره نهمين انتخابات رياست جمهوری
 
 
66انتظار يک هفته ای
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 
 
66ديدگاه
كروبی و احمدی ‌نژاد؛ شگفتی ‌های انتخابات رياست جمهوری ايران
 
 
66انتخابات
قوميتهای ايرانی رئيس جمهور آينده را چگونه برمی گزينند
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران