BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:01 گرينويچ - چهارشنبه 23 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مجلس ايران به سومين وزير پيشنهادی نفت رأی نداد
 
محسن تسلطی
تسلطی نتوانست نظر موافق نمايندگان را برای تصدی وزارت نفت جلب کند
نمايندگان مجلس ايران به سومين فرد پيشنهادی محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری، برای تصدی وزارت نفت رای اعتماد نداده اند و اين وزارتخانه همچنان بدون وزير باقی مانده است.

بامداد روز چهار شنبه، 23 نوامبر، محمود احمدی نژاد در جلسه علنی مجلس شرکت کرد و با معرفی محسن تسلطی به عنوان سومين وزير پيشنهادی نفت در کابينه خود، ضمن سخنانی خواستار دريافت رای اعتماد نمايندگان مجلس به وی شد.

در پی سخنان رييس جمهوری و اظهارات چند تن از نمايندگان در موافقت و مخالفت با انتصاب آقای تسلطی، رای گيری به عمل آمد و وزير پيشنهادی نتوانست رای اعتماد مجلس را کسب کند.از مجموع 254 رای اخذ شده، آقای تسلطی توانست به 77 رای موافق دست يابد در حاليکه 139 نفر به وی رای منفی و 38 نماينده رای ممتنع دادند.

آقای تسلطی سومين فردی است که توسط محمود احمدی نژاد به عنوان وزير نفت به مجلس پيشنهاد می شود اما به اين سمت دست نمی يابد.

پيش از وی، علی سعيدلو، نخستين فرد پيشنهادی آقای احمدی نژاد، موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نشد و پس از وی نيز صادق محصولی قبل از مذاکرات مجلس از قبول اين سمت انصراف داد.

رييس جمهوری سه شنبه هفته گذشته با ارسال نامه ای برای مجلس، محسن تسلطی را برای تصدی سمت وزارت نفت معرفی کرد.

در پی ارسال اين نامه، گزارش هايی از امکان مخالفت نمايندگان با انتصاب آقای تسلطی انتشار يافت و برخی نشريات ايران از تماس هيات رييسه مجلس با رييس جمهوری و طرح احتمال رد وزير پيشنهادی خبر داده اند.

ظاهرا آقای احمدی نژاد تاکيد داشته که صلاحيت فرد پيشنهادی وی مورد مذاکره و رای گيری مجلس قرار گيرد.

از ميان نظرات شما
 ... بنظر من نفت مرکز تلاقی برخورد های سياسی جناح هاست. نفت يعنی همان طلای سياهی که مصدق برای ملی کردن آن کوشيد، شاه به خاطر آن نازيد و اوپک را بنا نهاد و جمهوری اسلامی تلاش کرد خود را از وابستگی به نفت جدا کند و نه تنها نتوانست که تسلط بر آن در ميان جناح های سياسی اش تبديل به يک نبرد قدرت شد.
 
ملازاده از ايران

در حاليکه انتقاد از عدم تحقق وعده های انتخاباتی رييس جمهوری به خصوص در زمينه های اقتصادی در نشريات داخلی، از جمله برخی روزنامه های وابسته به جناح محافظه کار، انتشار می يابد، آقای احمدی نژاد احتمالا مخالفت مکرر مجلس با افراد پيشنهادی خود برای تصدی يکی از مهمترين سمت های اقتصادی کابينه را به عنوان مانعی در راه اجرای برنامه های خود تلقی می کند.

رای مخالف مجلس نشان می دهد که نظر آقای احمدی نژاد در مورد خصوصيات مورد نظر برای تصدی وزارت نفت باعث جلب نظر موافق نمايندگان نشد در حاليکه اکثر نمايندگان، که به جناح موسوم به محافظه کار تعلق دارند، از نتايج انتخابات رياست جمهوری استقبال کرده بودند.

دفاع از تسلطی

آقای احمدی نژاد در سخنانی در جلسه روز چهارشنبه مجلس در دفاع از وزير پيشنهادی، ضمن تشريح برنامه های دولت خود و درخواست از مجلس برای همدلی و همراهی با دولت، از نمايندگان خواست به محسن تسلطی که برای وزارت نفت پيشنهاد کرده است رای اعتماد بدهند.

وی خطاب به نمايندگان مجلس گفت که مجلس و دولت نيازمند همدلی و همکاری بيش از گذشته هستند.

بخش عمده ای از سخنان روز چهارشنبه آقای احمدی نژاد در مجلس به تشريح برنامه های کلی دولت به ويژه در زمينه مسايل اقتصادی اختصاص داشت.

در مورد وزارت نفت، رييس جمهوری ايران گفت که وی نخستين کسی بوده که بر مسايل حساس وزارت نفت دست گذاشته و اينک سومين وزير پيشنهادی خود را به مجلس معرفی می کند.

وی در مورد سوابق و خصوصيات محسن تسلطی گفت که وی بيست و پنج سال سابقه خدمت و مديريت و هفده سال سابقه کار در وزارت نفت را دارد و در خلال چند روز اخير، حضور آقای تسلطی در کميسيون های مختلف باعث شده است که نمايندگان آشنايی بيشتری با وی بيابند.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود به تبليغاتی که عليه آقای تسلطی انتشار يافته اشاره کرد و گفت که "وقتی اين فرد معرفی شد، برخی سايت ها عليه او وارد شدند و سعی داشتند که شخصيت و سابقه او را مخدوش کنند و در اين راستا سرمايه گذاری کردند."

رييس جمهوری ايران گفت که اين تبليغات باعث شد تا وزير پيشنهادی ساعت ها از وقت خود را به دفاع در برابر اين اتهامات اختصاص دهد.

محمود احمدی نژاد در ميان اتهامات وارد شده عليه وزير پيشنهادی خود به اتهام وابستگی به بيگانه و داشتن تابعيت بيگانه اشاره و اين اتهامات را تکذيب کرد.

احمدی نژاد در مجلس
احمدی نژاد در مجلس خود را نخستين کسی خواند که بر مسائل حساس وزارت نفت دست گذاشته است

آقای احمدی نژاد گفت که "در مورد فردی که تا ديروز مدير بوده و سال ها در جبهه های گوناگون مديريتی فعالت کرده، به محض اينکه اسمش برای وزارت مطرح می شود، سيل اتهامات به سمتش جاری می شود و جالب اين است که هيچ سندی نيز برای اثبات اين اتهامات ارايه نمی شود."

به نظر نمی رسد در آيين نامه های مربوط به معرفی وزيران، در مورد نحوه برخورد با رد مکرر افراد پيشنهادی راهکاری پيش بينی شده باشد اما ممکن است روند معرفی و رد وزيران پيشنهادی همچنان تا تاييد فرد مورد نظر رييس جمهوری ادامه يابد يا به جای آن، نوعی مصالحه بين مجلس و دولت، احتمالا با ميانجيگری مجمع تشخيص مصلحت يا مداخله علنی يا غير علنی رهبر جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گيرد.

غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس اعلام کرده است که با توجه به اصل 135 قانون اساسی که هيچ وزارتخانه ای نبايد بيش از سه ماه بدون سرپرست اداره شود، لازم است شورای نگهبان يا مجمع تشخيص مصلحت در مورد عدم توافق مجلس و دولت بر سر فرد مورد قبول برای وزارت نفت ابراز نظر کنند.

در عين حال وی يادآور شد که در دولت محمد خاتمی نيز فاصله بين معرفی يکی از وزيران چند روزی بيش از سه ماه به طول انجاميد اما اين مشکل بدون استفسار از شورای نگهبان حل شد.

آقای حداد عادل در مورد انتقاد نمايندگان از عدم مشورت محمود احمدی نژاد با مجلس در مورد وزير پيشنهادی نفت گفت که رييس جمهوری از لحاظ قانونی موظف به مشورت با مجلس در اين زمينه نيست ولی افزود که مشورت پسنديده تر است و مجلس خواستار مشورت دولت و مجلس در همه امور است.

 
 
66تحليل
چالش های تازه پيش روی رييس جمهوری ايران
 
 
66ديدگاه
کابينه احمدی نژاد؛ زمينه ساز تشديد اختلاف بين محافظه کاران
 
 
66وزرای پيشنهادی احمدی نژاد
کابينه جديد با چهره های گمنام، فقط ده درصد سابقه وزارت دارند
 
 
66تحليل
معرفی کابينه و تکميل فرآيند يکپارچه سازی حاکميت
 
 
66ديدگاه
کابينه احمدی نژاد در انحصار "تندروها"
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران