BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:48 گرينويچ - يکشنبه 11 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
طرح استيضاح وزير دفاع ايران بخاطر سقوط هواپيمای سی 130
 
قربانيان سقوط هواپيما
در سانحه سقوط هواپيمای سی ۱۳۰ ارتش، بيش از صد نفر جان خود را از دست دادند
پنجاه نماينده مجلس ايران طرح استيضاح مصطفی محمد نجار، وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح را در رابطه با سقوط اخیر هواپيمای ارتش به هيات رئيسه مجلس داده اند.

اين اولين طرح استيضاح وزرای دولت محمود احمدی نژاد در مجلس هفتم است و به گفته نورالدين پيرموذن، عضو فراکسيون اقليت، ‪ اعلام وصول آن با مقاومت هيئت رييسه مجلس روبرو شده است.

آقای پيرموذن توضيح داده است: "چون معمولا سرنوشت تحقيق وتفحص‌ها درهاله‌ای از ابهام است، استيضاح را سريع ترين روش برای مشخص شدن دلايل سقوط هواپيما تشخيص داديم."

بر اساس قوانين داخلی مجلس هيات رئيسه بايد بطور رسمی طرح استيضاح را در همان جلسه و يا يک جلسه پس از تقديم، اعلام وصول کند تا طرح در دستور کار مجلس قرار گيرد.

مسئوليت وزارت دفاع و ارتش

با وجود درخواست نمايندگان برای استيضاح، وزير دفاع اعلام کرده است که وزارتخانه متبوع وی وظيفه پشتيبانی از نيروهای مسلح را برعهده دارد و امر ترابری مربوط به ارتش و زير نظر فرماندهی ارتش است.

آيت الله خامنه ای
آيت الله خامنه ای برای گراميداشت قربانيان اين سانحه در اقدامی کم سابقه در مجلس ختمی که بيرون از محل اقامتش برگزار می شد، شرکت کرد

آقای محمد‌ نجار در عين حال از تشکيل هياتی در ستاد کل نيروهای مسلح برای بررسی علل سقوط هواپيمای سی ۱۳۰ ارتش خبر داده و گفته است: "شناسايی مقصران اين حادثه توسط قوه‌ قضاييه صورت می‌گيرد و وزارت دفاع نقشی در اين امر ندارد."

وزير دفاع اعلام کرده تا زمانی که بررسی صورت نگرفته و کار کارشناسانه انجام نشود، نمی‌توان در مورد علت سقوط هواپيما اظهارنظر دقيق کرد.

در همين حال خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، از ارجاع پرونده سقوط هواپيما به دادسرای نظامی خبر داده است.

اين خبرگزاری از قول سيدعليرضا آوايی، رييس كل دادگستری استان تهران، اعلام کرده که به زودی دادسرای تهران قرار عدم صلاحيت اين پرونده را صادر خواهد کرد و از آن ‌جايی كه هواپيما و افراد تحقيق شونده نيز نظامی هستند، علی‌القاعده بررسی اين پرونده در صلاحيت دادسرای نظامی خواهد بود.

آقای آوايی گفته است که پرونده‌ تشكيل شده در دادسرای فرودگاه، اقدام مقدماتی و برای جلوگيری از وقفه در تحقيقات بوده است و پس از جلسه‌ مشورتی مسوولان قضايی، رسيدگی به اين پرونده در صلاحيت دادسرا و دادگاه نظامی تشخيص داده شده است.

نتيجه تحقيق تا پايان هفته

 از آن‌جايي كه هواپيما و ماموريت نظامي بود و افراد تحقيق شونده نيز نظامي هستند، علي‌القاعده بررسي اين پرونده در صلاحيت دادسراي نظامي خواهد بود
 
عليرضا آوايی، رييس کل دادگستری استان تهران

در حالی که بسياری ازمقام های جمهوری اسلامی اظهار نظر درباره دلايل سقوط هواپيمای سی ۱۳۰ ارتش را منوط به بررسی و تحقيق بيشتر دانسته اند، فرمانده ارتش اعلام کرده که نتايج تحقيق تا پايان اين هفته مشخص خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، امير سرتيپ صالحی در مراسم يادبود قربانيان اين سانحه گفت: "پی‌گيری‌ها در دست اقدام است که تا آخر اين هفته منتشر خواهد شد."

در همين مراسم که روز يکشنبه در مجلس بلال صدا و سيما برگزار می شد، آقای احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، نيز حضور داشت اما زمان دقيقی برای انتشار نتيجه بررسی ها اعلام نکرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، آقای احمدی نژاد گفت: "موضوع سانحه هواپيما از سوی دولت در حال پيگيری است و اگر به نتيجه قطعی برسيم، آن را اعلام می‌کنيم."

قربانيان شهيدند؟

در سانحه سقوط هواپيمای سی ۱۳۰ ارتش، بيش از صد نفر جان خود را از دست دادند.

برخی از مقام های جمهوری اسلامی در سخنرانيهای مختلف قربانيان اين سانحه را "شهيد" ناميده اند.

دختر یکی از خبرنگاران جان باخته تلويزيون ايران
رسانه های ايرانی می گويند برخی عناصر جمهوری اسلامی مايل نيستند اين قربانيان عنوان شهيد بگيرند

با اين حال شکل سانحه و نظامی نبودن شماری از سرنشينان هواپيما و همچنين کشته شدن شماری از شهروندان تهرانی بعد از سقوط هواپيما ترديدهایی را برانگيخته است.

در مراسم ختم کشته شدگان حادثه سقوط هواپيمای سی ۱۳۰ حسن روحانی، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، به عنوان سخنران گفته است: "از آن جا که مانور نظامی امروز به عنوان بخشی از دفاع است، کشته شدگان در راه انجام وظيفه در مانور شهيد به حساب می آيند."

در همين رابطه محمد حسين صفار هرندی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفته است که حجت و بينه کافی در مورد شهيد بودن قربانيان موجود است و بر اساس قوانين ستاد کل نيروهای مسلح تمام قربانيان اين سانحه شهيد محسوب می شوند.

با اين حال، گزارشهای ضد و نقيضی درباره مقاومت برخی از عناصر جمهوری اسلامی برای "شهيد" نخواندن جان باختگان مخابره شده است.

روزنامه شرق نوشته است که رئيس بنياد شهيد برای جلوگيری از خاکسپاری شهدای سانحه هوايی در قطعه شهدا دستور اکيد داده و روزنامه ايران خبر داده است که به دستور رييس بنياد شهيد اصفهان از خاکسپاری کشته شدگان سانحه اخير در قطعه شهدا و دادن خدمات حقوقی به آنها خودداری شده است.

 
 
66آلبوم عکس
سقوط هواپيمای حامل خبرنگاران در تهران
 
 
66آلبوم عکس
سقوط هواپيمای حامل خبرنگاران در تهران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران