BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:57 گرينويچ - شنبه 18 مارس 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انتشار جزييات تازه از حمله مسلحانه در جاده زابل- زاهدان
 
نقشه منطقه حمله در استان سيستان و بلوچستان
در جريان حمله، دست کم 22 تن از جمله فرماندار زاهدان کشته شدند
در پی کشته شدن دست کم 22 تن در حمله مهاجمان مسلح در منطقه تاسوکی در استان سيستان و بلوچستان در جنوب شرقی ايران، مقامات جمهوری اسلامی بر ارتباط عاملان اين حمله با کشورهای خارجی از جمله آمريکا و بريتانيا تاکيد کرده اند و همزمان از وجود برخی تشابهات بين اين حادثه و ناآرامی های اخير در استان خوزستان سخن گفته اند.

مصطفی پورمحمدی وزير کشور ايران که برای بررسی حادثه به منطقه سفر کرده روز شنبه، 18 مارس گفت:"چيزی كه در مورد اتفاقات اخير زابل و خوزستان مشخص است، اين است كه پشتيبانان عاملان آنها يكی هستند."

وی به خبرگزاری دانشجويان ايران گفت:" بنا به گزارش‌ های رسيده، برخی مقامات امنيتی آمريكا و انگليس با برخی از سران اشرار، ملاقات‌هايی داشته‌اند و آنان را به اين قبيل اعمال تروريستی تحريک كرده‌اند."

گروهی موسوم به "جندالله" مسئوليت حادثه پنج شنبه شب را به عهده گرفته است.

بر اساس برخی گزارش ها، مقامات محلی هدف اين حمله بوده اند و در جريان آن، به گزارش ايسنا، از جمله فرماندار زاهدان نيز جزو کشته شدگان است.

روز شنبه پيكر9 تن از کشته شدگان حمله به محور زابل – زاهدان به خاک سپرده شد.

با وجود اين، مسئولان جمهوری اسلامی در اظهارات خود هيچ اشاره ای به مقام و مسئوليت گروهی که مورد هدف قرار گرفته اند، نکرده و از آنها به عنوان مسافرانی که در حال عبور از محل حادثه بوده اند، ياد کرده اند.

گروه جندالله، حدود سه ماه پيش نيز شماری از مرزبانان ايرانی را به گروگان گرفت و خواستار آزادی 16 تن از اعضای زندانی خود شد؛ اما بعدا دولت ايران اعلام کرد که سربازانش بدون دادن هيچ امتيازی آزاد شده اند.

مسئولان جمهوری اسلامی، گروه جندالله را دارای گرايش های وهابی و سلفی معرفی کرده و گفته اند که اين گروه با شبکه القاعده در ارتباط است.

روز جمعه و پس از انتشار خبر حمله، اسماعيل احمدی مقدم نيز گفته بود اطلاعاتی دارد که نشان می دهد سرويس های امنيتی بريتانيا و آمريکا با "اشرار" منطقه سيستان و بلوچستان جلساتی داشته و برنامه هايی برای نا امن سازی منطقه به آنان ديکته کرده اند.

وی روز شنبه با اشاره به حوادث دو روز گذشته سيستان و بلوچستان و ساير رخدادهای به وقوع پيوسته امسال در خوزستان و كردستان گفت:" نيروهای آمريكايی و انگليسی در حال تلاشی پنهان برای ايجاد بی ‌ثباتی در كشور ما هستند و ايجاد اختلافات قومی و مذهبی در عراق و ايران و حوادث رخ داده، نمونه‌ای از اين تلاش است كه البته با هوشياری مردم و شيعيان ايران و عراق و علی رغم خسارات وارده توفيقی نداشته است."

غلامحسين الهام، سخنگوی دولت نيز در اظهاراتی مشابه روز شنبه به خبرنگاران گفت:" اين اتفاق از حمايت خارجی برخوردار بوده، ايجاد ناامنی، بی ‌نظمی و دامن زدن به اين گونه مسائل از جمله اهداف برنامه ‌ریزی‌ شده‌ كسانی است كه با امنيت، رشد، تعالی و استقلال و حركت رو به جلو كشور ما مخالف هستند و نمی ‌توانند آن را تحمل كنند."

هنوز آمريکا و بريتانيا واکنشی به اين اتهامات نشان نداده اند. بريتانيا پيشتر هرگونه دخالت در ناآرامی های استان خوزستان را رد کرده بود.

گروگانگيری

اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی که در محل حادثه حضور يافته، روز شنبه از مفقود شدن بين 4 تا 12 تن از مسافرانی خبر داد كه به گفته وی در مسير محل حادثه در حركت بودند.

به گفته وی، 4 تن از اين مفقودان در صحنه حادثه ربوده شده و اين موضوع توسط شاهدان عينی تاييد شده و ساير مفقودان نيز افرادی هستند كه در شب حادثه در مسير ياد شده تردد داشته و از آن زمان تا كنون وضعيت آنها نامشخص بوده است.

اين درحالی است که گروهی موسوم به "جندالله" که مسئوليت حمله پنج شنبه شب را برعهده گرفته، در بيانيه ای مدعی شده که هفت تن از مقامات دولتی را زنده به گروگان گرفته و در صورت عدم آزادی اعضای زندانی اين گروه، آنها را خواهد کشت.

مقامات دولت ايران هنوز ماهيت افراد کشته شده و نيز به گروگان گرفته شده را اعلام نکرده اند.

جزييات بيشتر از حادثه

در همين حال، اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی جزييات بيشتری از حادثه پنج شنبه شب را تشريح کرده است.

وی به ايسنا گفت عاملان اين حادثه که 12 تن بوده اند، لباس مبدل پليس را بر تن داشتند.

به گفته وی، مهاجمان که وی از آنان به عنوان "اشرار" ياد می کرد در محلی که فاصله 12 تا 15 كيلومتری مرز ايران و افغانستان، كه به واسطه رملی بودن مرز مانعی وجود نداشته و فقط از طريق هوايی قابل كنترل است وارد خاک ايران شده و در محور زابل ــ زاهدان اقدام به عمليات تروريستی كردند.

آقای احمدی مقدم افزود كل زمان عمليات 15 تا 20 دقيقه طول كشيده كه طی آن افراد با لباس مبدل انتظامی، وارد عمل شده و جلو خودروهای عبوری اين مسير را گرفتند.،

فرمانده نيروی انتظامی گفت مهاجمان با هدف آنچه وی آن را برپا کردن فتنه قومی خواند، شروع به تفكيک مردان و سرپرستان خانواده از ديگر اعضا كرده و سپس با تفكيک فارس و بلوچ و شيعه و سنی، پس از بستن دست و دهان قربانيان، آنها را به فاصله يک متر از يكديگر قرار داده و در مقابل چشمان زنان و فرزندان آنها به رگبار بستند.

وی گفت:" اين اشرار كه ماهيت آنها هنوز مشخص نشده، با امكانات فيلمبرداری در محل حاضر شده و در زمان اقدامات جنايتكارانه‌شان با تجهيز منطقه حادثه به يک نورافكن از تمام صحنه‌ها فيلمبرداری كرده ‌اند؛ به طوری كه به نظر می ‌رسد اين اشرار قصد دارند اقدامات جنايتكارانه ‌شان را در رسانه‌های خارجی به تصوير بكشند."

 
 
.تحليل
ريشه های داخلی يا خارجی؛ مسايل قومی حادتر می شوند؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران