BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:14 گرينويچ - يکشنبه 07 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تاييد کشته شدن يک نظامی ايران توسط گروه جندالله
 
نقشه منطقه حمله در استان سيستان و بلوچستان
در جريان حمله، دست کم 22 تن از جمله فرماندار زاهدان کشته شدند
مصطفی پور محمدی، وزير کشور ايران تاييد کرده که يکی از گروگان های ايرانی توسط گروه موسوم به جندالله کشته شده است؛ با وجود اين، وی تاکيد کرده که فرد کشته شده از گروگان های قديمی بوده که در اختيار اين گروه قرار داشته است.

وی به خبرگزاری کار ايران، ايلنا گفت:"چندی قبل، يکی از افراد به گروگان گرفته شده توسط اشرار کشته شد، اما اين موضوع به گروگان گيری های قبلی مربوط می شود، نه گروگانگيری اخير."

پيشتر، همين خبرگزاری به نقل از پايگاه اينترنتی عربی "ايلاف" گزارش داده بود که گروه جندالله بلوچستان، با انتشار بيانيه ای اعلام کرده که يکی از گروگان هايی را که سه ماه پيش در حادثه تاسوکی به گروگان گرفته بود، به قتل رسانده است.

اين بيانيه با امضای عبدالمالک ريگی، که خود را رهبر گروه جندالله معرفی می کند، منتشر شده و در آن گفته شده حميد رضا کاوه، فرزند حسن، عضو نيروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با درجه سرهنگ دو که در حادثه تاسوکی در مسير زابل به زاهدان به گروگان گرفته شده بود، به قتل رسيده است.

اما اکنون وزير کشور ايران بدون آنکه به نام فرد کشته شده اشاره کند، تاکيد می کند که وی در جريان حادثه تاسوکی به گروگان گرفته نشده بود.

عبدالمالک ريگی در بيانيه خود همچنين ضمن اعلام آمادگی برای انجام عمليات انتحاری گفته بود دولت ايران قصد دارد 22 هزار نيروی نظامی را برای مقابله با گروه جندالله به بلوچستان اعزام کند.

مصطفی پورمحمدی در واکنش به اين اظهارات، روز يکشنبه، 7 می گفت:" اشرار از اين حرف‌‏ها زياد می‌ ‏زنند، آدم شرور هر كاری از دستش بر می ‌‏آيد؛ اما با انجام اقدامات مناسب در شرق كشور، اميدواريم شاهد تكرار اين مسائل نباشيم."

جدال در تاسوکی

پيشتر قاسم رضايی، جانشين فرماندهی نيروی انتظامی در قرارگاه رسول اكرم از بسته شدن مرز زابل با مشارکت ارتش، سپاه پاسداران و نيروی انتظامی خبر داده و گفته بود علی رغم وجود امنيت در استان سيستان و بلوچستان، احساس نا امنی همچنان بالا است.

وی به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا گفته بود برای پيشگيری از وقوع حوادثی مانند حادثه تاسوکی، با به کار گيری نيروهايی که وی از آن به عنوان نيروهای مردمی ياد کرد، قرارگاهی به نام بعثت راه اندازی شده است.

قبل از آن نيز اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی با اشاره به افزايش ناآرامی ها در مناطق شرقی ايران تاکيد کرده بود که با تصويب شورای امنيت کشور، شورای امنيت شرق كشور تشکيل شده است.

وی گفته بود: "اين شورا، در جريان وقوع اقدامات تروريستی در منطقه شرق و با توجه به حجم بالای ورود مواد مخدر از اين نقطه و حضور اشرار و قاچاقچيان سازمان يافته تشكيل شده و امكان دارد در خوزستان و شمال غرب نيز چنين شوراهايی تشكيل شود."

به گفته قاسم رضايی، در مرحله نخست 4 هزار بسيجی سازماندهی و در قالب دسته‌های بسيج وارد يگان ها می ‌شوند.

وی افزوده بود حوزه‌ های مقاومت محدوده مرزی نيز در اين طرح مشاركت دارند.

در شامگاه 25 اسفند ماه سال گذشته، گروهی به نام جندالله در محور زابل- زاهدان در منطقه تاسوکی، با حمله به شش خودرو عبوری 22 تن را کشته و شمار ديگری را به گروگان گرفتند.

پيشتر، اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی گفته بود عاملان اين حادثه كه تعدادشان 12 تن بوده است، در حالي دست به كشتار 22 تن زدند كه لباس مبدل پليس را بر تن داشتند.

وی با اشاره به ناپديد شدن بين 4 تا 12 تن از مسافرانی كه در مسير محل حادثه در حركت بودند، گفت 4 تن از اين ناپديد شدگان در صحنه حادثه ربوده شده و اين موضوع توسط شاهدان عينی تاييد شده و ساير مفقودان نيز افرادی هستند كه در شب حادثه در مسير ياد شده تردد داشته‌اند.

در همين حال، خبرگزاری دانشجويان، از برخورد نيروهای انتظامی با کسانی که آنان را اشرار خوانده در نقاط ديگر استان سيستان و بلوچستان از جمله خاش خبر داده است.

ادامه ناامنی در سيستان و بلوچستان

حدود يک ماه پيش، حسين علی شهرياری، نماينده زاهدان در مجلس هفتم در جلسه علنی مجلس خبر از آن داد که تعداد زيادی از مردم در استان سيستان و بلوچستان کشته و يا به گروگان گرفته شده اند.

وی به جزييات بيشتری اشاره نکرد، ولی در اعتراضی شديد اللحن خطاب به غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس گفت: "اينجا خانه ملت است و مردم از شما و مجلس انتظار دارند كه همان طور كه مدام در نطق‌‏های پيش از دستور خود همواره برای مسلمانان اقصی نقاط دنيا دلسوزی می ‌‏كنيد، نسبت به کشته شدن مسلمانان ايرانی در استان سيستان و بلوچستان بی تفاوت نباشيد."

آقای شهرياری گفت تامين امنيت مردم حداقل و كمترين وظيفه حكومت است. مردم استان سيستان و بلوچستان چه بايد بكنند و تا كی بايد در اين استان به خاطر مصلحت‌‏ انديشی سكوت كنند؟

وی افزود: "صبر مردم تمام شده است و ديگر تحمل ندارند و نمی ‌‏توانند به بهانه اينكه بهانه ای به دست استكبار جهانی نداده باشند، مصلحت انديشی كنند و بهتر است دولت قبل از آنکه مردم وارد عمل شوند، خود وارد عمل شود."

آقای حدادعادل در پاسخ به اخطار نماينده زاهدان از رييس كميسيون امنيت ملی خواست تا با دعوت از وزير كشور و ساير مسئولان و با حضور نمايندگان استان سيستان و بلوچستان، وضعيت را بررسی کند.

دور تازه ناامنی در اين منطقه، ابتدا با به گروگان گرفته شدن شماری از مرزبانان ايرانی از سوی گروهی به نام "جندالله" آغاز شد.

اندکی پس از اين واقعه، دولت ايران اعلام کرد که سربازانش بدون دادن هيچ امتيازی آزاد شده اند.

اما مدتی بعد، گروه جندالله در منطقه تاسوکی در جاده زابل- زاهدان در جريان يک عمليات، 22 تن از جمله فرماندار زاهدان را کشته و دست کم هفت تن را به گروگان گرفتند.

با آنکه گروه جندالله از کشتن يکی از گروگان ها خبر داده، اما هنوز هيچ گزارش رسمی در مورد سرنوشت گروگان ها منتشر نشده است.

'عمليات سفارشی'

اسماعيل احمدی مقدم، پيش از اين تاکيد کرده بود که کشته شدن 22 شهروند ايرانی در سيستان و بلوچستان، يک عمليات به گفته وی کاملا سفارشی بوده و کسانی که او آنها را اشرار خوانده با حمايت آمريکا عمليات خود را انجام داده اند.

آقای احمدی مقدم به خبرنگاران گفته بود: "اشرار، تمامی صحنه های حادثه را حين انجام عمليات تروريستی از لحظه ورود تا خروج فيلمبرداری کرده و تحويل نيروهای اطلاعاتی آمريکايی داده اند."

 
 
.تحليل
ريشه های داخلی يا خارجی؛ مسايل قومی حادتر می شوند؟
 
 
مطالب مرتبط
مرز زابل بسته شد
29 آوريل، 2006 | ايران
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران