BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:37 گرينويچ - پنج شنبه 11 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
احمدی نژاد: ما به دنبال حل مسايل اساسی جهان هستيم
 
احمدی نژاد هنگام سخنرانی در دانشگاه دی پوک اندونزی
آقای احمدی نژاد می گويد نحوه پاسخگويی به نامه وی، آينده را روشن می کند
محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران تاكيد کرده است که نامه اش به جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا ارتباطی با پرونده هسته ای نداشته و دعوتی به اسلام و فرهنگ انبيا بوده است.

وی روز پنج شنبه در سومين روز سفر خود به اندونزی، در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت:" اين نامه بسيار فراتر ازموضوع هسته‌ای بود و ما اصولا مساله هسته‌ای را مهم نمی ‌دانيم كه بخواهيم در مورد آن نامه ‌ای بنويسيم. ما به دنبال حل مسايل اساسی تر جهان هستيم."

آقای احمدی نژاد افزود اين نامه دعوتی به توحيد و عدالت كه مشترک بين همه انبيای الهی بود و اگر اين اتفاق بيفتد، ديگر مشكلی برای حل‌ كردن باقی نخواهد ماند.

وی گفت:" ما يک پيام دعوت فرستاديم كه بسيار روشن است و دعوت به اعتقادات بشری است، نحوه پاسخ به اين دعوت نيز آينده را روشن خواهد كرد."

آقای احمدی نژاد در عين حال در پاسخ به اين سوال که آيا جمهوری اسلامی آماده مذاکره مستقيم با آمريکاست؟ گفت:"ما اهل گفت و گو هستيم، اما طبيعی است كه شرايط گفت وگوها تفاوت دارد و ما با دوستان خود همچون اندونزی به راحتی گفت و گو می ‌كنيم، چون هيچ كدام از دو طرف بد اخلاقی نمی كنند."

محمود احمدی نژاد افزود كسانی كه به گفته وی می ‌خواهند با بد اخلاقی گفت و گو كنند و از موضع قدرت صحبت كنند، بايد خودشان را عوض كنند.

وی در پاسخ به سوالی ديگر درباره احتمال حمله نظامی آمريکا به ايران گفت:"البته جنگ تبليغاتی و روانی وجود دارد، اما بعيد می ‌دانم كه دست به اقدام نظامی بزنند."

آقای احمدی نژاد افزود:"بين حرف تا عمل، فاصله از زمين تا آسمان است؛ گرچه ما خودمان را برای همه شرايط آماده كرده ‌ايم، اما فکر می ‌كنيم كه آنها عاقل تر از اين باشند كه با ما برخورد كنند."

وی در پاسخ به سوالی درباره توقف غنی سازی اورانيوم اظهار داشت ايران تنها به يک شرط اين پيشنهاد را می پذيرد كه همه كسانی كه فن آوری توليد سوخت هسته‌ ای دارند همه با هم غنی ‌سازی را متوقف كنند و به بازرسان اجازه دهند تا از تاسيسات آنها بازرسی انجام شود.

'نابودی اسراييل حتمی است'

محمود احمدی نژاد، همچنين نابودی اسرائيل را حتمی خواند و در مورد بحران هسته ای کنونی، احتمال حمله نظامی را مردود و تحريم های بين المللی را بی اثر دانست و از گفت و گو برای حل اين بحران استقبال کرد.

آقای احمدی نژاد، در سخنانی که روز پنجشنبه، 11 مه، در يک گردهمايی در دانشگاه دی پوک اندونزی ايراد کرد، گفت که فلسفه وجودی اسرائيل تهديد و ارعاب است و افزود که بدون حمايت غرب، اسرائيل قطعا نابود خواهد شد.

رييس جمهوری ايران به انتقادهايی که از سخنان قبلی وی در باره نابودی اسرائيل به عمل آمده بود اشاره کرد و خطاب به کشورهای غربی گفت که "اين سخنان يک حقيقت است و اگر ترديد دارند، دست از حمايت خود از اين رژيم بردارند و خواهند ديد که اين اتفاق خواهد افتاد."

به گزارش خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - آقای احمدی نژاد حکومت اسرائيل را متهم کرد که تابع هيچ قانونی نيست و نظام های غربی را متهم کرد که در برابر اسرائيل تسليم هستند و در حمايت از آن، منطق دموکراسی خود را از دست داده اند.

وی سخنان قبلی خود در مورد کشتار يهوديان به دست آلمان نازی را تکرار کرد و گفت "غربی ها با ادعای کشته شدن بيش از شش ميليون يهودی در جنگ دوم جهانی و برای جبران آن، کشور اسرائيل را تاسيس و از آن حمايت کردند."

آقای احمدی نژاد گفت که اگر يهوديان در اروپا کشته شده باشند، دليلی ندارد که اسرائيل در شرق برپا شود و دولت های غربی، به خصوص بريتانيا را به يهود ستيزی متهم کرد و افزود اين کشورها برای دور کردن يهوديان از اروپا به تاسيس اسرائيل مبادرت کردند و غرب را متهم کرد که از اسرائيل به عنوان يک تهديد دايمی و به منظور تلف کردن استعدادهای کشورهای منطقه استفاده می کند.

وی پيشنهاد قبلی خود برای برگزاری همه پرسی در ميان فلسطينيان برای تعيين سرنوشت اسرائيل را تکرار کرد و اظهار داشت که اجرای اين پيشنهاد باعث کاهش تهديدات در منطقه می شود و، به گفته وی، از نفرت ساکنان منطقه نسبت به غرب می کاهد.

از سوی ديگر منوچهر متکی، وزير خارجه ايران، از کشورهای درحال توسعه مسلمان خواسته است تا از منافع خود در قبال آنچه وی تهديد جهانی شدن و سياستهای سلطه جويانه برخی از قدرتهای جهانی ناميد، دفاع کنند.

برادعی: مصالحه کنيد

در همين حال محمد برادعی، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی، از طرفهای درگير در مناقشه اتمی ايران خواسته است تا بر سر راه حل اين بحران مصالحه کنند.

آقای برادعی در اظهاراتی در جمع خبرنگاران در هلند از اينکه شورای امنيت سازمان ملل متحد به منظور اجازه دادن به کشورهای اروپايی با هدف ارايه طرحی برای تشويق ايران به تعليق برنامه های اتمی خود، از تحريم اين کشور خودداری کرده است استقبال کرد.

تحريم، حمله نظامی و استقبال از گفت وگو

محمود احمدی نژاد، که شامگاه روز سه شنبه به منظور ديداری رسمی از اندونزی و شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه دی 8 وارد اندونزی شده است، همچنين سياست هسته ای جمهوری اسلامی را در مصاحبه ای توضيح داد.

استقبال از تحريم
 ايران از تحريم بر سر برنامه هسته ای استقبال می کند و دانشمندان و کارشناسان ما بسيار خوشحال خواهند شد که بشنوند ما از سوی غرب تحت تحريم در آمده ايم زيرا اين انگيزه ای برای جهشی بزرگ به سوی پيشرفت صنعتی و اقتصادی خواهد شد
 
محمود احمدی نژاد

به گزارش ايرنا، آقای احمدی نژاد در اين مصاحبه، که با شبکه تلويزيونی مترو اندونزی صورت گرفت، گفت که برنامه هسته ای ايران صلح آميز است و هدف نظامی ندارد و برای گفتگو برای حل بحران کنونی ابراز آمادگی کرد.

وی کشورهای قدرتمند را به زورگويی متهم کرد و گفت "اين خنده دار است که کشورهايی که خود زرادخانه هسته ای دارند به ايران برای محدود ساختن تلاش های خود برای بهره برداری از انرژی هسته ای فشار می آورند."

در مورد احتمال تحريم های بين المللی در واکنش نسبت به ادامه برنامه هسته ای ايران، آقای احمدی نژاد گفت که ايران از تحريم بر سر برنامه مورد منازعه هسته ای استقبال می کند.

وی افزود:"دانشمندان و کارشناسان ما بسيار خوشحال خواهند شد که بشنوند ما از سوی غرب تحت تحريم در آمده ايم زيرا اين انگيزه ای برای جهشی بزرگ به سوی پيشرفت صنعتی و اقتصادی خواهد شد."

رييس جمهوری ايران اظهار داشت که تحريم غرب عليه ايران بيشتر به خود غربی ها زيان خواهد زد و در مورد احتمال اقدام نظامی عليه اين کشور گفت "در واقع انديشه جنگ مانند يک شوخی است" و افزود که "اين فقط تبليغات و جنگ روانی عليه کشور ماست و ما دارای قابليت های فنی و ديگر توانمندی ها برای دفاع از منافعمان هستيم."

آقای احمدی نژاد در اين مصاحبه در مورد نامه ای که برای رييس جمهوری آمريکا ارسال داشته گفت که ايران برای گفتگو با هرکس آمادگی دارد و در مورد مساله هسته ای اين کشور نيز گفت که از مذاکره در اين زمينه استقبال می کند.

قرار است رييس جمهوری ايران روز شنبه برای شرکت در اجلاس سران کشورهای دی 8 - اندونزی، ايران، بنگلادش، پاکستان، ترکيه، مالزی، مصر و نيجريه - عازم جزيره بالی در اندونزی شود.

 
 
محمود احمدی نژادسياست خارجی ايران
تلاش محافل ديپلماتيک ايران برای کاهش از آثار زيانبار سخنان احمدی نژاد
 
 
اتمیپرونده اتمی ايران
مجموعه ای از خبر، گزارش و تحليل درباره مناقشه هسته ای ايران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران