BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
درخواست چهره های بين المللی برای آزادی رامين جهانبگلو
 
رامين جهانبگلو
آقای جهانبگلو هنوز اتهامات رسمی دريافت نکرده است
با گذشت تقريبا سه هفته از بازداشت رامين جهانبگلو، محقق و استاد ايرانی توسط مقام های جمهوری اسلامی و درحالی که اتهامات وی هنوز رسما اعلام نشده، اعتراض های جهانی به بازداشت وی ادامه دارد.

گروهی شامل بيش از 400 نويسنده، استاد دانشگاه، محقق، هنرمند و فعال حقوق بشر از سراسر جهان از جمله چهره های برجسته ای مانند نوام چامسکی زبان شناس آمريکايی، جان ماکسول کوئتزه برنده جايزه نوبل ادبيات 2003 و شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل 2003 با ارسال نامه ای خطاب به رئيس جمهور ايران و همچنين رئيس قوه قضاييه اين کشور خواستار آزادی دکتر جهانبگلو شده اند.

رامين جهانبگلو در روزهای پايانی ماه آوريل يعنی تقريبا سه هفته پيش در حالی که قصد سفر به خارج از کشور را داشت در فرودگاه مهرآباد تهران دستگير شد.

اما خبر بازداشت او تنها روز سوم ماه مه از سوی مقام های جمهوری اسلامی تاييد شد. غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران در اين فاصله گفته است که اتهامات آقای جهانبگلو به "ارتباط با عوامل بيگانه" مربوط می شود.

وزير اطلاعات گفت "پس از انجام تحقيقات" اطلاعات لازم در خصوص اتهام رامين جهانبگلو در اختيار خبرنگاران قرار خواهد گرفت اما هنوز اين اطلاعات ارائه نشده است.

در نامه 430 استاد دانشگاه، محقق، چهره هنری و فعال حقوق بشر که روز جمعه منتشر شد آمده است که بازداشت رامين جهانبگلو "آشکارا ناقض" قوانين جمهوری اسلامی و تعهدات بين المللی ايران است.

در اين نامه هشدار داده شده که بازداشت اين متفکر ايرانی ساير دانشورانی را که از ساير کشورها به ايران يا از ايران به خارج سفر می کنند مايوس و نگران کرده و می تواند تاثير نامطلوبی بر مبادلات فرهنگی، فکری و علمی ايران با جهان به جا بگذارد.

اين نخستين بار از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به عنوان رئيس جمهور در ماه اوت سال گذشته (بيش از 9 ماه قبل) است که يک چهره سرشناس فرهنگی در ايران بازداشت می شود.

اعتراض ها

در اين سه هفته که از بازداشت آقای جهانبگلو می گذرد درخواست های متعددی برای آزادسازی وی مطرح شده است.

به علاوه طومار تازه دومين درخواست چهره های فرهنگی از دولت ايران برای آزاد کردن رامين جهانبگلو است.

يکشنبه گذشته 621 نفر از استادان دانشگاه و فعالان سياسی و فرهنگی در ايران طی نامه ای سرگشاده به بازداشت وی اعتراض کردند.

آنها به خصوص از اينکه برخی مطبوعات دولتی در ايران به آقای جهانبگلو اتهام "جاسوسی" زده اند ابراز نگرانی کردند.

 دکتر جهانبگلو به عنوان فيلسوفی که به اصل عدم خشونت متعهد است، به شکلی خستگی ناپذير برای تشويق درک و گفتگوی فرهنگی ميان ايرانی ها و ساير جوامع کوشيده است. نکته چشمگير اينکه او به عنوان مدير مرکز پژوهش های فرهنگی در تهران، پيچيدگی تمدن ايران و خدمات غنی آن به بشريت را به انبوهی از خوانندگان، دانشجويان و محققان منتقل کرده است
 
نامه 430 چهره برجسته بين المللی

آنها نوشتند: "برخی منابع خبری وابسته به حكومت در توضيح علت دستگيری اين روشنفكر از جاسوس بودن او سخن به ميان آورده‌اند. اين در حالی است كه پيش از اين برخی از شخصيت‌های سياسی و فرهنگی با طرح چنين اتهامی روانه زندان شده و پس از گذران دوران زيادی در زندان، بی هيچ توضيحی و بدون اثبات اتهام وارده آزاد شده‌اند."

نهادهای مدافع حقوق بشر ايرانی و بين المللی نيز چنين درخواستی را مطرح کرده اند و از جمله سازمان ديده بان حقوق بشر با انتشار بيانيه ای خواستار آزادی آقای جهانبگلو شد.

جو استورک، معاون بخش خاورميانه سازمان ديده بان حقوق بشر گفت: "دستگيری خودسرانه رامين جهانبگلو، نشان دهنده وضعيت خطرناک آزادی های دانشگاهی و آزادی بيان در ايران امروز است."

قدردانی

رامين جهانبگلو عضو گروه فلسفه دانشگاه تهران و پژوهشگری مستقل است.

وی سالهای زيادی خارج از ايران به تحصيل و تدريس مشغول بوده و پس از دريافت دکترای فلسفه از دانشگاه سوربن فرانسه، در کشورهای آمريکا و کانادا، و در دانشگاه هايی چون هاروارد و تورنتو تحقيق و تدريس کرده است.

 تلاش های دکتر جهانبگلو برای روشنگری و سهيم کردن ديگران در تاريخ و فرهنگ ايران احترام و حس قدردانی عميق متفکران و مردم عادی از اقصا نقاط جهان را برای وی به ارمغان آورده است
 
نامه تازه برای درخواست آزادی رامين جهانبگلو

از جمله نام ريچارد رورتی استاد بازنشسته ادبيات تطبيقی دانشگاه استانفورد آمريکا، منصور فرهنگ استاد علوم سياسی در کالج بنينگتون، جيمز فرانکلين استاد علوم سياسی و دولتی از دانشگاه اوهايو، هادی قائمی از سازمان ديده بان حقوق بشر، آنتونی گوتليب سردبير اجرايی مجله اکونوميست، فاطمه حقيقت جو نماينده سابق مجلس شورای اسلامی که هم اکنون به عنوان کارشناس مهمان در مرکز مطالعات بين المللی وابسته به "ام آی تی" (موسسه تکنولوژی ماساچوست) مشغول تحقيق است در ميان امضاکنندگان نامه تازه ديده می شود.

در اين نامه از خدمات آقای جهانبگلو جهت شناساندن فرهنگ و تمدن ايرانی به جامعه بين المللی تجليل شده است:

"دکتر جهانبگلو به عنوان فيلسوفی که به اصل عدم خشونت متعهد است، به شکلی خستگی ناپذير برای تشويق درک و گفتگوی فرهنگی ميان ايرانی ها و ساير جوامع کوشيده است. نکته چشمگير اينکه او به عنوان مدير مرکز پژوهش های فرهنگی در تهران، پيچيدگی تمدن ايران و خدمات غنی آن به بشريت را به انبوهی از خوانندگان، دانشجويان و محققان منتقل کرده است."

"تلاش های دکتر جهانبگلو برای روشنگری و سهيم کردن ديگران در تاريخ و فرهنگ ايران احترام و حس قدردانی عميق متفکران و مردم عادی از اقصا نقاط جهان را برای وی به ارمغان آورده است."

"عجيب نيست که کسانی که کار او را چه در ايران و چه خارج دنبال می کنند از رفتار غيرقانونی با دکتر جهانبگلو متحير و مايوس هستند. محققانی که از خارج به ايران يا از ايران به خارج سفر می کنند به ويژه نگران اين موضوع هستند و معتقدند که بازداشت دکتر جهانبگلو باعث انصراف از اين نوع مبادلات و تحقيقات علمی خواهد شد."

آنها در پايان اين نامه خواستار دخالت محمود احمدی نژاد در کوتاه ترين زمان ممکن برای حل صحيح اين مشکل و آزادی رامين جهانبگلو شده اند.

 
 
رامين جهانبگلوتحليل
دور تازه برخورد با دگرانديشان؛ چگونه، چرا و با کدام هزينه؟
 
 
رامين جهانبگلوتحليل
حقوق بشر، زمزمه ای گم شده در هياهوی هسته ای؟
 
 
اکبر گنجی مشهورترين زندانی سياسی ايرانحقوق بشر
ديده بان حقوق بشر: گزارش کارنامه 2005 ايران
 
 
پرچمهای اتحاديه اروپاتيرگی روابط ايران و اروپا
انتقاد اتحاديه اروپا از وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی
 
 
شمع روشن اميد نشانه عفو بين المللايران و عفو بين الملل
افق تحولی پيدا نيست - ايران در گزارش سالانه عفو بين الملل
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران