BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 08:57 گرينويچ - چهارشنبه 24 مه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نا آرامی در کوی دانشگاه تهران
 
درگيری بين دو طرف
ماموران پليس ضد شورش و 'افراد بدون لباس فرم مشخص' با دانشجويان معترض درگير شدند
کوی دانشگاه تهران - محل خوابگاه های دانشجويان اين دانشگاه - شاهد نا آرامی شبانه بوده که تعدادی زخمی برجای نهاده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - از ساعت 21:30 سه شنبه، 23 مه، کوی دانشگاه تهران در منطقه اميرآباد شمالی (خيابان کارگر) شاهد تجمع اعتراضی گروهی از دانشجويان بود که تا ساعات بامداد روز چهارشنبه نيز ادامه داشت و با مداخله ماموران پليس خاتمه يافت.

ايسنا دليل تجمع دانشجويان را "برخوردهای صورت گرفته در نا آرامی های اخير شهر تبريز، بازنشسته شدن نه تن از اساتيد دانشگاه حقوق دانشگاه تهران و همچنين حمايت از اعتراضات برخی دانشجويان دانشگاه اميرکبير" گزارش کرده و از دادن شعارهايی عليه مسئولان عاليرتبه جمهوری اسلامی خبر داده است.

اين خبرگزاری می افزايد که تظاهرات شامگاه سه شنبه در داخل کوی آغاز شد اما بعدا دانشجويان به داخل خيابان آمدند که با مداخله ماموران انتظامات کوی مجددا به داخل کوی بازگشتند.

در ادامه تجمع، گروهی از دانشجويان در برابر در اصلی کوی در خيابان کارگر شمالی تجمع کردند و به آتش زدن اشيا و شکستن شيشه های نگهبانی کوی و دادن شعارهايی عليه نيروهای پليس مستقر در خيابان مبادرت کردند.

 از حدود ساعت 2 بامداد روز چهارشنبه، شمار افرادی بدون لباس فرم مشخص در برابر کوی دانشگاه به طور چشمگيری افزايش يافت که به کاهش درگيری دانشجويان با پليس ضد شورش و درگيری آنان با افراد لباس شخصی منجر شد
 
خبرگزاری دانشجويان ايران

پليس ضد شورش از ساعات اوليه آغاز تجمع در ابتدای خيابان اميرآباد و مسيرهای منتهی به اين خيابان مستقر شده بود و مرتضی طلايی، فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ نيز در محل حضور داشت.

ايسنا از "مصدوم شدن 10 تا 15 نفر از افراد حاضر در کوی دانشگاه در اثر سنگ پرانی ها" خبر داده و افزوده است که تعدادی از آنان توسط دانشجويان پزشکی مورد درمان قرار گرفتند و تعدادی نيز با آمبولانس به بيمارستان های اطراف منتقل شدند.

'حضور افراد بدون لباس فرم'

اين خبرگزاری اضافه می کند که از حدود ساعت 2 بامداد روز چهارشنبه، شمار افرادی "بدون لباس فرم مشخص" در برابر کوی دانشگاه به طور چشمگيری افزايش يافت که به کاهش درگيری دانشجويان با پليس ضد شورش و درگيری آنان با افراد لباس شخصی منجر شد.

به گزارش ايسنا "در اين شرايط تعداد معدودی از تجمع کنندگان با تخريب ساختمان های خوابگاه و کندن زمين به جمع آوری سنگ برای مقابله با طرف مقابل پرداختند و همين افراد با استفاده از چرخ های دستی سنگ ها را از فواصل دورتر به محل درگيری می رساندند."

کوی دانشگاه
ماموران پليس ضد شورش برای خاتمه دادن به تجمع اعتراضی وارد عمل شدند

خبرگزاری دانشجويان ايران می افزايد که ساعت 5:30 بامداد روز چهارشنبه، در حالی که از ساعت ها قبل در ورودی خوابگاه کوی دانشگاه تهران به روی هر دو طرف باز بود، با ورود عده ای از افراد لباس شخصی و بازداشت کسانی که اين خبرگزاری آنان را مسئول سردادن شعارها و سنگ پرانی معرفی کرده، از شدت تجمع کاسته شد.

پيشتر، خبرگزاری دولتی ايران - ايرنا - از قول سردار مرتضی طلايی، فرمانده نيروی انتظامی تهران بزرگ، گزارش کرده بود که اين نا آرامی ها توسط بيست تا سی نفر صورت گرفت که، به گفته وی، احتمالا تعدادی از آنان از بيرون دانشگاه به کوی راه يافته بودند.

وی در مورد جزييات واقعه و اعزام نفرات پليس به محل نا آرامی اطلاعی نداده اما گفته بود که در اثر سنگ پراکنی معترضان چهل نفر از افراد پليس زخمی و در بيمارستان بستری شدند و تعدادی نيز به طور سرپايی تحت درمان قرار گرفتند.

فرمانده پليس تهران گفت که تا کنون هيچيک از دانشجويان معترض توسط نيروی انتظامی بازداشت نشد و آن را نشانه صبر و تحمل نيروی پليس به منظور جلوگيری از گسترش دامنه نا آرامی ها دانست.

به گزارش ايرنا، آقای طلايی گفت که کسانی که در نا آرامی های شبانه دست داشتند صورت های خودر ا پوشانده بودند و با روشن شدن هوا متفرق شدند اما افزود که نيروی انتظامی تعدادی از اين افراد را شناسايی کرده و گزارش خود در اين زمينه را به مراجع قانونی ارايه خواهد داد.

نا آرامی های اخير

در مورد بازداشت دانشجويان در جريان نا آرامی کوی دانشگاه تهران هنوز گزارشی از سوی مقامات رسمی منتشر نشده است.

در روزهای اخير بروز اعتراضات دانشجويی در برخی دانشگاه ها در بعضی نشريه های داخلی منعکس شده بود و از جمله، روز سه شنبه، 23 مه، گزارش شد که برنامه سخنرانی اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت که قرار بود در دانشگاه صنعتی اميرکبير در تهران برگزار شود، به علت نا آرام بودن جو اين دانشگاه لغو شده است.

همچنين، روز سه شنبه، خبرگزاری دانشجويان ايران - ايسنا - از برگزاری تجمع دانشجويان در دانشگاه اميرکبير تهران خبر داد و علت آن را اعتراض به "دخالت برخی نهادهای حاضر در دانشگاه و بسيج دانشجويی در انتخابات انجمن اسلامی دانشجويان اين دانشگاه" گزارش کرد.

سردار طلايی
سردار طلايی از ابتدای بروز نا آرامی های کوی دانشگاه در محل حضور داشت

اين خبرگزاری افزوده بود که در جريان اين تجمع، دانشجويان در صدد ورود به ساختمان دفتر نمايندگی آيت الله خامنه ای در اين دانشگاه برآمدند که با ممانعت ماموران مواجه شدند در حاليکه تعدادی از دانشجويان مخالف اين تجمع به پرتاب گوجه فرنگی و تخم مرغ به سوی تظاهرکنندگان مبادرت می کردند.

در تظاهرات دانشجويان دانشگاه اميرکبير، شيشه های يکی از ساختمان های اداری دانشگاه نيز شکسته شد و تعدادی از دانشجويان نيز پس از ورود به دفتر معاون دانشگاه شعارهايی را روی ديوارها نوشتند.

خبرگزاری ايسنا شعارهای دانشجويان را نيز منعکس کرده است از جمله: "اسلام طالبانی نمی خواهيم"، "رييس انتصابی نمی خواهيم"، "مرگ بر ارتجاع"، "مرگ بر ديکتاتور."

روز دوشنبه اين هفته نيز تجمعی در اين دانشگاه در اعتراض به عدم موافقت دانشگاه برای برگزاری انتخابات انجمن اسلامی برگزار شده بود.

از واکنش احتمالی مقامات عليه دانشجويان معترض دانشگاه اميرکبير نيز گزارشی نرسيده است.

نا آرامی های اخير با برگزاری تظاهرات اعتراضی عليه درج يک کاريکاتور در روزنامه ايران و همچنين سالگرد انتخابات رياست جمهوری در دوم خرداد سال 1376 همزمان شده است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران