http://www.bbcpersian.com

22:02 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2007 - 22 فروردین 1386

ایران متهم به حمایت از شورشیان سنی در عراق شد

ارتش آمریکا برای نخستین بار ایران را متهم به تعلیم و مسلح کردن پیکارجویان سنی در عراق کرده است. ایران هنوز به این اتهام واکنش نشان نداده است.

ژنرال ویلیام کالول، سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد به خبرنگاران گفت که آمریکا اطلاعات جدیدی در اختیار دارد که نشان می دهد سازمان های اطلاعاتی ایران، به آموزش شبه نظامیان عراقی پرداخته و به آنها نحوه استفاده از بمب های مرگبار علیه نیروهای آمریکایی را تعلیم می دهند.

در این کنفرانس مطبوعاتی در بغداد، مقام های آمریکایی سلاح هایی را به نمایش گذاشته و گفتند که این سلاح ها در ایران ساخته شده اند.

ژنرال کالدول گفت این سلاح ها شامل گلوله های خمپاره و آر پی جی (دستگاه نارنجک انداز) است.

مقام های ارتش آمریکا گفتند که سلاح های نمایش داده شده در این کنفرانس خبری، هفته گذشته در اتومبیلی در یک محله سنی نشین بغداد کشف شده است.

ژنرال کالدول گفت که ایرانی ها نه تنها سلاح در اختیار برخی گروه هایی که با نیروهای ائتلافی و دولتی عراق می جنگند می گذارد بلکه آنها را آموزش نیز می دهد.

وی گفت: "گروه هایی هستند که در ایران با مدرن ترین سلاح ها و مهمات موجود آموزش می بینند و بعد اینها به عراق قاچاق می شود و توسط این گروه ها برای حمله به نیروهای امنیتی عراق و نیروهای ائتلافی مورد استفاده قرار می گیرد."

وی افزود: "استفاده و به کار گیری این سلاح ها، به شکلی که صورت می گیرد، نیازمند آموزش های خیلی ماهرانه است."

بمبگذاری های جاده ای

ژنرال کالدول عناصر حکومت ایران را متهم به حمایت از پیکارجویان عراقی در استفاده از بمب هایی که کنار جاده ها کار گذاشته می شود کرد. این بمب ها در شبیخون علیه نیروهای آمریکایی و ائتلافی به گونه ای ویرانگر به کار گرفته شده است.

این وسایل جان بیش از 170 سرباز آمریکایی را از زمان حمله سال 2003 به عراق گرفته است.

هرچند این اولین بار است که آمریکا ایران را به حمایت از سنی ها متهم می کند، اما قبلا بارها همسایه غربی عراق را به سلاح رسانی به شبه نظامیان شیعه متهم کرده بود.

مقام های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در ماه فوریه مقام های ایرانی "در بالاترین سطوح" را متهم کردند بمب های پیشرفته ای در اختیار شورشیان شیعه در عراق قرار می دهند.

این نوع بمب ها موسوم به "ای اف پی" (explosively formed penetrators) آنقدر قوی است که می تواند یک تانک آبرامز را منهدم کند.

با این حال کاخ سفید بعدا، تحت فشار رسانه های آمریکا برای ارائه شواهد در مورد نقش سران جمهوری اسلامی در این اقدامات، گفت مطمئن نیست این سلاح ها با دستور کدام رده از مقام های ایران ارسال شده است.

تایید ادعای آمریکا مبنی بر این که این بمب ها بطور قاچاق از ایران به عراق آورده شده اند، توسط یک منبع مستقل امکان پذیر نیست.

ایران که منظما از سوی آمریکا و بریتانیا به دخالت در امور عراق و کمک به شبه نظامیان عراقی برای بی ثبات کردن اوضاع متهم می شود، این اتهامات را رد کرده و می گوید نا امنی موجود در عراق، ناشی از حضور نیروهای خارجی است و در صورت خروج این نیروها از عراق، این کشور به ثبات و امنیت خواهد رسید.