BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:35 گرينويچ - چهارشنبه 09 مه 2007 - 19 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بازداشت هاله اسفندیاری از مرکز ویلسون در ایران
 
نشان مرکز وودرو ویلسون
مرکز وودرو ویلسون یکی از برجسته ترین مراکز مطالعاتی در پایتخت آمریکاست
دکتر هاله اسفندیاری، مدیر برنامه خاور میانه مرکز مطالعات وودرو ویلسون در واشنگتن، پس از یک اقامت چهار ماهه اجباری در ایران به خاطر عدم صدور گذرنامه، روز سه شنبه توسط مقام های جمهوری اسلامی بازداشت شده و به زندان اوین انتقال یافته است.

لی همیلتون، رئیس "مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای دانشوران"، بعد از ظهر سه شنبه (8 مه) در واشنگتن اعلام کرد که او علیرغم میل باطنی خود مجبور است ادامه بازداشت خانم اسفندیاری توسط مقام های ایرانی را علنی کند.

آقای همیلتون، نماینده سابق کنگره از حزب دمکرات و از روسای گروه مطالعه عراق، که اکنون رئیس مرکز ویلسون است می گوید چند ماه قبل در روز 20 فوریه طی نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، از وی خواسته بود امکان خروج خانم اسفندیاری را فراهم کند اما می گوید دفتر آقای احمدی نژاد به دریافت نامه اذعان نکرده و به آن پاسخی نداده است.

وی گفت: "مرکز ویلسون تاکنون از سخن گفتن درباره ناتوانی خانم اسفندیاری برای کسب مدارک لازم جهت سفر (به خارج) خودداری می کرد، به این امید که راه حلی بی سر و صدا برای آن پیدا شود. اما حدس می زنم درخواست های خاموش ما برای او نتیجه ای نداشته است."

هاله اسفندیاری اواخر ماه دسامبر برای بازدید از مادر 93 ساله اش به ایران سفر کرد. به گفته خانواده اش او یک هفته بعد، در روز 30 دسامبر، با تاکسی به فرودگاه می رفت که سه مرد نقابدار مسلح به چاقو تاکسی را متوقف و تهدید کردند اگر سرش را پایین نیاندازد او را خواهند کشت. مردان مسلح ساک و کیف دستی خانم اسفندیاری از جمله گذرنامه های ایرانی و آمریکایی او را ربودند.

 من به کلی از اینکه چرا به او اجازه سفر داده نشده بی خبرم. هاله و مرکز ویلسون چیزی برای پنهان کردن ندارند. ما در همه زمینه های کاری خود شفاف بوده ایم و علنی کار کرده ایم. مرکز وودرو ویلسون یک موسسه تحقیقاتی حرفه ای است و کار ما در معرض دید عموم است. ما درمورد سیاست های دولتی بحث می کنیم، اما در مورد آنها موضع گیری نمی کنیم
 
لی همیلتون رئیس مرکز ویلسون

به گفته خانواده خانم اسفندیاری چهار روز بعد زمانی که او برای تسلیم تقاضانامه گذرنامه ای تازه به اداره گذرنامه مراجعه کرد از سوی شخصی که بعدا معلوم شد نماینده وزارت اطلاعات است برای "مصاحبه" دعوت شد.

به گفته بستگان دکتر اسفندیاری، این سرآغاز یک رشته بازجویی ها بود که برای شش هفته گاه برای چهار روز در هفته ادامه داشت و طول بازجویی ها گاه به هفت هشت ساعت می رسید. به گفته آقای همیلتون خانم اسفندیاری در مجموع حدودا برای 50 ساعت تحت بازجویی بود.

موضوع بازجویی ها ظاهرا درباره برنامه های آمریکا برای ایران و همچنین برنامه های مربوط به ایران در مرکز ویلسون، یکی از برجسته ترین مراکز مطالعاتی سیاست خارجی در واشنگتن، بوده است.

به گفته خانواده خانم اسفندیاری، وی پس از پایان بازجویی ها از حوالی روز 17 فوریه در انتظار دریافت اجازه سفر بود اما برای تقریبا 10 هفته خبری از وزارت کشور نشد تا اینکه هفته گذشته بار دیگر از او درخواست شد به وزارت اطلاعات مراجعه کند و زمانی که صبح روز سه شنبه برای قرار مجدد به آنجا رفت بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت. وی تنها اجازه یافته است به مادرش تلفن کند و پس از آن دیگراز او خبری نشده است.

لی همیلتون می گوید خانم اسفندیاری به طور کامل به کلیه سوالات ماموران وزارت اطلاعات درباره برنامه های این مرکز پاسخ گفته است و این مرکز در این مدت حجم زیادی اطلاعات درخواستی را به ایران فرستاده است، درحالی که به گفته وی تقریبا تمامی این اطلاعات از طریق وبسایت این مرکز در اختیار عموم است.

هاله اسفندیاری
خانم اسفندیاری 9 سال است در مرکز ویلسون کار می کند

وی گفت: "من به کلی از اینکه چرا به او اجازه سفر داده نشده بی خبرم. هاله و مرکز ویلسون چیزی برای پنهان کردن ندارند. ما در همه زمینه های کاری خود شفاف بوده ایم و علنی کار کرده ایم. مرکز وودرو ویلسون یک موسسه تحقیقاتی حرفه ای است و کار ما در معرض دید عموم است. ما در مورد سیاست های دولتی بحث می کنیم، اما در مورد آنها موضع گیری نمی کنیم."

آقای همیلتون افزود که این مرکز به عنوان یک مجمع آزاد برای دیالوگی آزادانه، منصفانه و آگاهانه در مورد مسائل مربوط به ایران کار کرده است: "ما بسیاری از ایرانیان را به این مرکز آورده ایم. ما طیف گسترده ای از دیدگاه ها در مورد مسائل مهم را تشویق کرده ایم و به قوت احساس می کنیم که باید به ایفای این نقش ادامه دهیم."

وی با اشاره به اینکه پاسخی برای نامه خود از محمود احمدی نژاد دریافت نکرده گفت اکنون درخواست خود در ارتباط با هاله اسفندیاری را به طور علنی با دولت ایران مطرح می کند.

خانواده خانم اسفندیاری می گویند در جریان بازجویی ها، "او ظاهرا تحت فشار قرار گرفت تا اعترافاتی کذب ادا کند یا به دروغ بگوید مرکز وودرو ویلسون در فعالیت هایی دست داشته که در واقع هیچ نقشی در آنها نداشته است."

به گفته آنها در آخرین تماس پیش از بازداشت، بازجویان بار دیگر از خانم اسفندیاری خواسته اند با آنها "همکاری" کند که وی خودداری کرده است.

خانم اسفندیاری از بیش از 25 سال پیش ساکن آمریکاست و شهروند این کشور شده است. وی از 9 سال قبل برای مرکز ویلسون کار می کند.

حذف صدای دیپلماسی
 دولت ایران با بازداشت خانم اسفندیاری تنها یک هوادار دیپلماسی را حذف و موقعیت کسانی را در واشنگتن تقویت می کند که می گویند رژیم ایران ظالم است و نباید با آن وارد گفتگو شد
 
کریم سجادپور

وی دومین ایرانی آمریکایی است که در ماه های اخیر پس از سفر به زادگاهش ممنوع الخروج می شود. دولت ایران گذرنامه پرناز عظیما خبرنگار رادیو فردا را در ماه ژانویه پس از سفر او به تهران مصادره کرد و تاکنون پس نداده است. او نیز برای دیدار مادر بیمارش به ایران رفته بود.

به گفته مقام های "رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی" که وابسته به دولت آمریکاست خانم عظیما نیز تحت بازجویی قرار گرفته و از او خواسته شده با سازمان های اطلاعاتی جمهوری اسلامی همکاری کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره بازداشت این افراد آنها را "گروگان های نرم" خواند که ظاهرا در واکنش ایران به اختصاص 75 میلیون دلار از سوی دولت جورج بوش به تشویق دمکراسی در ایران گرفتار آمده اند.

کریم سجادپور، کارشناس موسسه صلح بین المللی کارنگی در واشنگتن، به بی بی سی فارسی گفت که خانم اسفندیاری تعداد زیادی از دانشوران و تحلیلگرانی را که بسیاری از آنها با مواضع دولت ایران احساس همدردی می کردند به مرکز ویلسون می آورد و آنها این امکان را پیدا می کردند تا در واشنگتن دیدگاه متفاوتی را مطرح کنند.

به گفته آقای سجادپور نکته تناقض آمیز قضیه این است که خانم اسفندیاری در واشنگتن به خاطر آوردن کسانی به این مرکز که با دولت ایران همدردی می کردند مورد انتقاد بود.

وی گفت: "دولت ایران با بازداشت خانم اسفندیاری تنها یک هوادار دیپلماسی را حذف و موقعیت کسانی را در واشنگتن تقویت می کند که می گویند رژیم ایران ظالم است و نباید با آن وارد گفتگو شد."

مرکز مطالعات وودرو ویلسون در سال 1968 به یاد رئیس جمهور سابق آمریکا بنا نهاده شد.

 
 
رامين جهانبگلومامور آمريکا؟!
وزارت اطلاعات ايران، رامين جهانبگلو و اتهام انقلاب مخملی
 
 
مخملنرم و مخملی
نگرانی جمهوری اسلامی از وقوع انقلاب واقعی است يا ساختگی؟
 
 
رامين جهانبگلوتحليل
دور تازه برخورد با دگرانديشان؛ چگونه، چرا و با کدام هزينه؟
 
 
رامين جهانبگلوتحليل
حقوق بشر، زمزمه ای گم شده در هياهوی هسته ای؟
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران