BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:04 گرينويچ - سه شنبه 15 مه 2007 - 25 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
از اصفهان تا اسرائیل
 

 
 
جوانان ایرانی در اسرائیل
در جشن های روز تاسیس اسرائیل، پدرام را در پارک یارکون به طور اتفاقی دیدم
بیست و شش سالش است و از ده سال پیش در اسراییل زندگی می کند. اولین بار در یکی از کلوب های تل آویو دیدمش. قرار بود با تعدادی از جوانان ایرانی ساکن اسرائیل دیداری داشته باشیم و از زندگی نسل دوم مهاجران ایرانی در این کشور بشنویم.

میزگرد را در یکی از اطاق های کلوب برگزار و ضبط کردیم. بیست سی نفری از جوانانی ایرانی آمده بودند. برخی شان متولد اسرائیل اند اما خیلی ها در ایران به دنیا آمده اند. از شدت و غلظت لهجه فارسی شان می شد حدس زد چند سال پیش ایران را ترک کرده اند. بعضی فارسی را مثل بلبل حرف می زدند و مدل لباس پوشیدن و نوع رفتار و حرکاتشان، آدم را یاد بالای شهر تهران می انداخت. قصد داشتم پس از میزگرد، با چند نفرشان به تنهایی هم حرف بزنم اما در ازدحام کلوب، صدای تند موسیقی و تاریکی رخوت آورش، فرصت از دست رفت.

چند روز بعد، در جشن های روز تاسیس اسرائیل، در پارک یارکون به طور اتفاقی دیدمشان. روز تاسیس یا "روز استقلال" اسرائیل، تعطیل عمومی است و مردم هجوم می آورند به پارک های داخل و خارج شهر. به ما گفته بودند در این روز، سراغ ایرانی های تل آویو را باید در پارک عظیم یارکون گرفت که در شمال شهر واقع شده است.

پدرام و چند دوست دیگرش را در غذاخوری کوچکی دیدم که در وسط پارک واقع شده. ما را شناخت و با خوشرویی سراغمان آمد. لبخند، لحظه ای از چهره اش محو نمی شد. شبی که در کلوب بودیم هم در تمام طول شب، لبخند روی صورتش بود. گفتم که می خواهم برای پخش در رادیو گپی با او بزنم. پذیرفت. تا ضبط را روشن کردم شروع کرد به پیغام فرستادن برای جوانان ایرانی که "بچه ایرونی های عزیز، خیلی باحالید، دوستون داریم، امیدواریم زندگی خوبی داشته باشید و ..."

دشواری های مهاجرت

 سال های اول که آدم باید شکل بگیرد و عادت کند به فضای جدید، خیلی سخت است
 

شانزده ساله بوده که به اتفاق خانواده اش از اصفهان آمده اسرائیل. فوق لیسانس مهندس الکترونیک گرفته از دانشگاه آریل در نزدیکی تل آویو و الان دنبال کار می گردد. می گوید از زندگی در اسرائیل بسیار راضی است چون "اسرائیل خیلی پیشرفته تر از ایران است و امکانات بهتری برای موفقیت در زندگی به آدم می دهد."

پدرام تاکید می کند که البته مهاجرت، دشواری هایی هم دارد. به مشکلات یادگیری زبان جدید و آشنایی با فرهنگ جدید اشاره می کند. می گوید "سال های اول که آدم باید شکل بگیرد و عادت کند به فضای جدید، خیلی سخت است."

پدرام در ایران با زبان عبری آشنا نبوده و این در مورد اکثریت قریب به اتفاق یهودیانی که از گوشه و کنار جهان به اسرائیل می آیند، صادق است. حضور در کلاس های آموزش زبان عبری، یعنی زبانی که اندکی بیش از یک صد سال از پیدایش اش نمی گذرد، یکی از نخستین کارهایی است که یهودیان مهاجر به اسرائیل انجام می دهند.

فکر احیای مجدد زبان عبری، در اواسط قرن نوزدهم با پیدایش جنبش هاسکالا یا روشنگری شکل گرفت. در قرن نوزدهم میلادی الیعاذر بن یهودا، زبانشناس یهودی، متاثر از ایدئولوژی صهیونیزم، کمر به زنده کردن زبانی گرفت که صدها سال بود تنها توسط روحانیون یهودی و برای خواندن کتاب مقدس به کار گرفته می شد. این زبان شناس صهیونیست، ساختارهای اصلی را از عبری کهن گرفته و واژگان جدیدی را که بتواند حامل مفاهیم زندگی مدرن امروزی باشد به آن اضافه کرد و به یک معنا می توان گفت عبری را مجددا اختراع کرد.

پدرام می گوید سه سالی طول کشید تا بتواند به راحتی عبری صحبت کند. البته به گفته او، خیلی از دانشگاه ها، درس هایشان را به زبان انگلیسی تدریس می کنند و در کنار آن، عبری هم به دانشجویان یاد می دهند تا ندانستن زبان، مانعی در راه پیشرفت تحصیلی مهاجران ایجاد نکند.

"پیشرفته، قشنگ و متمدن"

کلوب شبانه در تل آویو
اولین بار پدرام را در یک کلوب شبانه در تل آویو دیده بودم اما فرصت صحبت دست نداد

به پدرام می گویم اعرابی که ما در بیت المقدس دیدیم، می گویند "یهودیان از کشورهای دیگر آمده و سرزمین ما را اشغال کرده اند". از او می پرسم "به عنوان یک ایرانی که در اسرائیل زندگی می کنی، خود را اشغالگر می دانی؟ "

لبخندی می زند و می گوید "آن اعرابی که شما باهاشان صحبت کرده اید، واقعیت را نگفته اند." می گوید خود را اشغالگر نمی داند و ادامه می دهد "از اعرابی که در اسرائیل زندگی می کنند بپرسید ترجیح می دهند این جا بمانند یا در اراضی فلسطینی زندگی کنند." پدرام می گوید "چند وقت پیش می خواستند سرزمین هایی که اعراب اسرائیلی در آن زندگی می کنند را ضمیمه فلسطین کنند، اما خود اعراب مخالفت کردند و گفتند می خواهند جزو اسرائیل باشند، چون اسرائیل پیشرفته، قشنگ و متمدن است."

پدرام می گوید همه شهروندان اسرائیل، اعم از عرب یا یهودی در برابر قانون مساوی اند و هیچ تبعیضی علیه هیچ کس وجود ندارد. می پرسم "فکر می کنی دولت اسرائیل، هیچ اشتباهی نکرده در قبال فلسطینی ها؟" مکثی طولانی می کند و پاسخ می دهد "چرا"

از نظر پدرام، "اسرائیل باید از همان آغاز حساب خود را صد در صد با فلسطینی ها جدا می کرد و اعراب را در اسرائیل جا نمی داد تا الان نتوانند بهانه گیری کنند و بگویند اسرائیل نمی گذارد آن ها پیشرفت کنند."

"جنگ عادل نیست"

 امید به خدا وقتی بشود که ایرانی های بیایند در اسرائیل بگردند و اسرائیلی ها بتوانند در ایران بگردند
 

در اسرائیل که بودیم در جریان یک درگیری بین فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری، شش فلسطینی کشته شدند که یکی از آن ها، دختری هفده سله بود. پدرام چند سال پیش خدمت سه ساله سربازی اش را در کرانه باختری گذرانده و می گوید در دوران سربازی اش، درگیری های زیادی دیده است. از او می پرسم اکنون به عنوان یک غیر نظامی، وقتی خبر کشته شدن یک دختر هفده ساله را می شنود، چه حسی دارد.

نفس عمیقی می کشد و می گوید "احساس خیلی سختی است. واقعا باعث خجالت است، ولی جنگ، عادل نیست. خیلی وقت ها چیزهایی که نمی خواهید اتفاق بیافتد، اتفاق می افتد. و به نظر من باید از جنگ دست کشید و برای صلح کوشید."

می گوید "همه فلسطینیان بد نیستند. خیلی از آن ها طالب صلح اند اما گروه های تندروی بینشان هست که از این کار جلوگیری می کنند. "

در فاصله چند صد متری از جایی که ما نشسته ایم کنسرت بزرگی به مناسبت روز تاسیس اسرائیل برپاست. صحبت ما طولانی شد و دوستان پدرام منتظرش بودند. پرسیدم "حرفی برای ایرانی ها داری؟"

پدرام در حال خداحافظی گفت: "امید به خدا وقتی بشود که ایرانی های بیایند در اسرائیل بگردند و اسرائیلی ها بتوانند در ایران بگردند. حکومت ها این اجازه را نمی دهند ولی امید به خدا زمان همه چیز را حل خواهد کرد."

 
 
اسرائیلسرزمین مگو
از اصفهان تا اسرائیل
 
 
قبه الصخرهنمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
صحراداستان خاک
سرزمين فلسطين در قرن بيستم به روايت نقشه ها
 
 
قبه الصخرهسرزمین مقدس
یادداشت های غیر رسمی سفر به اسرائیل
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران