BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:31 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2008 - 24 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
ایران در ارزیابی گزارشگران بدون مرز از سال 2007
 
.
سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت آزادی رسانه ها در جهان بخشی را به ایران اختصاص داده و در آن اعلام کرده که ایران در سال گذشته میلادی نیز همچون سالهای پیشتر بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه بوده است.

بنابر این گزارش، در اول ژانویه 2008 (یازدهم دی 1386) ده روزنامه نگار در ایران در زندان به سر می برند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش سالیانه خود آورده که حکومت ایران با متهم کردن روزنامه نگاران به وابستگی به آمریکا و اروپا، آنها را در دادگاههای "ناعادلانه" و "فرمایشی" محکوم به زندان می کند؛ در این گزارش به بازداشت شماری از روزنامه نگاران ایرانی در تهران و کردستان طی سال گذشته اشاره شده است.

در گزارش ذکر شده که روزنامه های مورد حمایت جناحهای حاکم و تندرو در ایران از "آزادی نمایشی" برخوردارند و می توانند به انتقاد از سیاستهای دولت بپردازند اما روزنامه نگاران مستقلی که به چنین انتقادی می پردازند به پرداخت هزینه ای سنگین برای صراحت بیان خود مجبور می شوند.

گزارشگران بدون مرز، انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی را که قرار است ماه آینده برگزار شود آغازگر دوره تازه ای از تشدید نقض آزادی اطلاع رسانی در ایران دانسته و به ایام دور پیشین انتخابات مجلس در چهار سال پیش اشاره کرده که طی آن بسیاری از روزنامه ها و سایتهای اینترنتی اصلاح طلبان توقیف شدند.

به گزارش این سازمان، طی سال ٢٠٠٧ میلادی بیش از پنجاه روزنامه نگار در ایران تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند، مطبوعات غیردولتی و مخالف با جناح هوادار دولت تحت فشار اقتصادی و اداری بوده اند، وزارت ارشاد که خود عهده دار گسترش مطبوعات و حمایت از آنهاست چهار نشریه را پیش از آنکه منتشر شوند توقیف کرده و دهها نشریه در حال انتشار را نیز پس از توقیف به مراجع قضائی معرفی کرده است.

گزارشگران بدون مرز از ایران با عنوان کشوری یاد کرده که بیشترین تعداد نویسندگان اینترنتی معترض را در خاورمیانه دارد، نویسندگانی که به همان میزان کثرتشان، خطر سانسور نیز تهدیدشان می کند تا آنجا که طی سال 2007 دهها سایت اینترنتی قربانی سانسور شده اند.

مطبوعات کردی

بخش عمده ای از آن قسمت از گزارش سالیانه گزارشگران بدون مرز که به ایران مربوط می شود به وضعیت مطبوعات در کردستان اختصاص داده شده است.

در گزارش سالیانه این تشکل به عدنان حسن پور، روزنامه نگار هفته نامه کردی ئاسو اشاره شده که در انتظار اعدام به سر می برد، اگرچه عدنان حسن پور برای اتهامات غیرمطبوعاتی محاکمه شده و صدور حکم اعدام برای وی به این "جرم" بوده که مشخصات مراکز نظامی را در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی غیرصالح گذاشته، یکی از افرادی را که در ارتباط با بمبگذاری در شهر اهواز تحت تعقیب بوده از مرز عبور داده و با شخصی در وزارت امور خارجه‌ آمریکا ارتباط داشته است.

در گزارش سالیانه گزارشگران بدون مرز از هفته نامه کردی کرفتو با عنوان "نمونه ای روشن از سیاست وزارت ارشاد در سرکوب مطبوعات" یاد شده است.

این هفته نامه سه روز پیش از پایان سال 2007 به دستور وزارت ارشاد به علت "عدم انتشار منظم" لغو شد، در حالی که از تاریخ انتشار آخرین شماره آن (شماره 62) فقط بیست و سه روز می گذشت و قانوناً اگر نشریه ای به مدت نه ماه به صورت مرتب منتشر نشود، از ادامه انتشار محروم می شود.

در گزارش گزارشگران بدون مرز آمده که در مدتی که هفته نامه کرفتو منتشر می شد مقامات امنیتی بارها در انتشار آن اخلال ایجاد می کردند، تحریریه این نشریه ماهها تحت فشار قرار داشت و دو تن از اعضای این تحریریه زندانی شدند.

زنان

از نظر گزارشگران بدون مرز، شبکه اینترنت در سال گذشته میلادی در ایران به فضائی برای "ادامه مبارزه جنبش دفاع از حقوق زنان" بدل شده و شماری از "فعالان فمینیست" که سایتهای اینترنتی در زمینه مسائل زنان را اداره می کردند بازداشت شده و تحت تعقیب قرار گرفته اند.

گزارشگران بدون مرز، نازی عظیما خبرنگار رادیو فردا و مهرنوش سلوکی، دانشجویی که برای ساخت فیلم مستند به ایران سفر کرده بود را نیز در بخش مربوط به "سرکوب زنان" مورد اشاره قرار داده، در حالی که دلیل بازداشت این دو ارتباطی با فعالیتهای مربوط به زنان نداشت.

نازی عظیما که تابعیت آمریکایی دارد به دلیل فعالیت در رادیو فردا که با بودجه آمریکا اداره می شود به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم شد و مهرنوش سلوکی که تابعیت فرانسوی دارد به این دلیل بازداشت شد که مجوزی که از وزارت ارشاد دریافت کرده بود برای ساخت فیلم مستند در رویدادهای پس از پایان جنگ ایران و عراق بود اما او به ساخت فیلم درباره قربانیان سرکوبهای سیاسی دهه شصت خورشیدی پرداخت.

نازی عظیما و مهرنوش سلوکی هر دو پس از ماهها و با سپردن وثیقهً اجازه یافتند از ایران خارج شوند اما پرونده شان همچنان در ایران مفتوح است.

در گزارش سالیانه گزارشگران بدون مرز به خبرنگاران روزنامه های بریتانیایی گاردین و ایندیپندنت در ایران نیز اشاره شده که به این دلیل که مقامات ایرانی اجازه اقامتشان را تمدید نکردند ناچار به ترک این کشور شدند.

گزارشگران بدون مرز دلیل عدم تمدید اجازه اقامت این دو خبرنگار را انتشار مقالاتی انتقادی، بویژه درباره دستگیری دانشجویان می داند.

 
 
اينترنت 'دشمنان اينترنت'
ايران در ليست سالانه گزارشگران بدون مرز
 
 
روزنامه نگاران ایرانی در تحصن در برابر مجلس سال 84 رده بندی آزادی رسانه ها
ایران با سقوط نسبت به سال گذشته در رده 162
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران