BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:24 گرينويچ - جمعه 18 آوريل 2008 - 30 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
'کش دادن گفتگوهای هسته ای ایران'
 
احمدی نژاد در نطنز - ایسنا
احمدی نژاد در روز ملی انرژی هسته ای توسعه ظرفیت نطنز را اعلام کرد
هفته نامه اکونومیست، چاپ لندن، در شماره 19 آوریل مطلبی را به مساله هسته ای و موضعگیری رئیس جمهور در این زمینه اختصاص داده است.

در ابتدای این مقاله، که با عنوان "کش دادن گفتگوهای هسته ای - آیا هنوز وقتی برای وقوع معجزه باقی است؟" انتشار یافته، آمده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سرزنده ایران، از گزافه گویی لذت می برد و به خصوص به فخر فروشی در روز ملی انرژی هسته ای علاقمند است، یعنی سالگرد آغاز تولید اورانیوم غنی شده در دو سال پیش که قرار است به عنوان سوخت نیروگاه هایی هسته ای هنوز ساخته نشده ایران به کار رود.

اکونومیست می افزاید که البته مقامات ایرانی هدف از غنی سازی اورانیوم را استفاده از آن در نیروگاه های هسته ای عنوان می کنند در حالیکه سایرین به تلاش این کشور برای دستیابی به اسلحه اتمی مظنون هستند.

این نشریه یادآور می شود که هفته گذشته آقای احمدی نژاد آغاز نصب شش هزار سانتریفوژ سریعتر را در نطنز اعلام کرد و وزیر خارجه ایران گفته است که به زودی پیشنهادهای دیپلماتیک جدیدی را برای رفع نگرانی منتقدان برنامه های هسته ای این کشور ارائه می کند که این ترفند می تواند نشانه آن باشد که تمام ماجرای هسته ای بر وفق مراد ایران پیش نمی رود.

به نظر اکونومیست ممکن است این اقدامات نشانه آن باشد که در زمینه برنامه هسته ای، اوضاع بر وفق مراد ایران نیست.

 وزیر خارجه ایران گفته است که به زودی پیشنهادهای دیپلماتیک جدیدی را برای رفع نگرانی منتقدان برنامه های هسته ای این کشور ارائه می کند که این ترفند می تواند نشانه آن باشد که تمام ماجرای هسته ای بر وفق مراد ایران پیش نمی رود
 
اکونومیست

هفته نامه بریتانیایی با یادآوری اینکه ایران تا کنون سه قطعنامه مصوب شورای امنیت برای تعلیق غنی سازی اورانیوم را رد کرده است، می نویسد که انتشار گزارش دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در ماه دسامبر حاکی از اینکه ایران پیگیری برنامه تولید بمب اتمی را از سال 2004 کنار گذاشته باعث شادمانی ایران شد که در عین حال هنوز اتهام هر نوع تخلفی را در سال های قبل از آن نیز تکذیب می کند.

به نوشته اکونومیست، گزارش دستگاه های اطلاعاتی آمریکا باعث پیچیده تر شدن تلاش های گروه 1+5 برای ادامه فشار بر ایران شد در حالیکه این کشور همچنان در زمینه اساسی ترین مرحله در تولید بمب اتمی، یعنی غنی سازی اورانیوم، آشکارا به کار خود ادامه می دهد.

هفته نامه بریتانیایی می نویسد که آقای احمدی نژاد ادامه مذاکرات با اروپاییان را که رهبری اقدامات گروه 1+5 را برعهده دارند منتفی دانسته در حالیکه گفته است به خواست سازمان ملل نیز توجهی نخواهد کرد و تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی را طرف مذاکره می داند.

اطلاعات جدید و اتهامات آژانس

به نوشته این هفته نامه، اوایل سال جاری آمریکا و برخی کشورهای دیگر اطلاعات مفصلی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دادند که همراه با یافته های خود آژانس، از ارتباط برنامه های هسته ای ایران با هدف های نظامی، تلاش های مخفیانه برای خرید تجهیزات مشکوک، آزمایش وسایل انفجاری نیرومند مورد استفاده به عنوان چاشنی بمب اتمی و ادامه کار روی طراحی کلاهک های موشکی قابل کاربرد در حمل بمب اتمی حکایت داشته است.

اکونومیست می افزاید که اگرچه این اطلاعات هنوز تایید نشده، اما ماه گذشته سربازرس آژانس در اقدامی کم سابقه سی و پنج عضو شورای حکام، از جمله ایران را از جزئیات اطلاعات جدید در مورد جنبه های نظامی برنامه هسته ای ایران آگاه ساخت و گرچه ایران این گزارش ها را بی اساس خواند و رد کرد، اما هفته گذشته از ملاقات با محمد البرادعی، مدیرکل آژانس که خواستار دریافت پاسخ روشن ایران بوده، خودداری ورزید.

 ماه گذشته سربازرس آژانس در اقدامی کم سابقه سی و پنج عضو شورای حکام، از جمله ایران را از جزئیات اطلاعات جدید در مورد جنبه های نظامی برنامه هسته ای ایران آگاه ساخت و گرچه ایران این گزارش ها را بی اساس خواند و رد کرد، اما هفته گذشته از ملاقات با محمد البرادعی، مدیرکل آژانس که خواستار دریافت پاسخ روشن ایران بوده، خودداری ورزید
 
اکونومیست

به نوشته اکونومیست، ایران هنوز هم امیدوار است که یک ابتکار دیپلماتیک بتواند توجه جهانیان را از سابقه هسته ای سئوال برانگیز این کشور منحرف سازد اما اگر جمهوری اسلامی از همکاری در پاسخگویی به سئوالات جدید آژانس طفره رود، انتظار می رود در گزارش جدید آژانس که ماه آینده انتشار خواهد یافت هدف انتقاد شدید قرار گیرد.

این هفته نامه اظهار می دارد که همزمان، ایران امیدوار است جهانیان را قانع کند که تلاش برای وادار کردن این کشور به تعلیق غنی سازی اقدامی بی ثمر خواهد بود.

اکونومیست می نویسد که اخیرا ویلیام لیورس و توماس پیکرینگ، دو دیپلمات بازنشسته آمریکایی نیز با تایید این نظر ایران، پیشنهاد کردند که کشورهای خارجی در طرحی مشترک با ایران، به این کشور کمک کنند به فن آوری غنی سازی اورانیوم دست یابد و به این ترتیب، عملکرد این کشور را زیر نظر داشته باشند، هرچند، به نوشته اکونومیست، آموختن نحوه تولید ماده قابل استفاده در بمب اتمی به ایران نمی تواند باعث ایجاد اطمینان خاطر در جامعه بین المللی شود.

این هفته نامه با یادآوری توسعه ظرفیت تاسیسات غنی سازی نطنز این سئوال را مطرح می کند که آیا برای حل بحران موجود از راه های دیپلماتیک فرصتی باقی است؟

اکونومیست در ادامه می نویسد که در خلال دو سال اخیر، محمود احمدی نژاد چندین پیشنهاد حاوی مشوق های گوناگون در برابر تعلیق غنی سازی اورانیوم را رد کرده است.

این هفته نامه یادآور می شود که در حالیکه ممکن است سایر کشورها در صدد حل بحران کنونی از راه مذاکره باشند، اسرائیل، که از توان هسته ای ایران نگران است و اخیرا نخستین مذاکرات استراتژیک خود را با بریتانیا آغاز کرده و گفتگوهای فشرده ای را با آمریکا دنبال می کند، احساس می کند که عقربه های ساعت به سرعت به زیان این کشور در حرکت است.

 
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه سوم
گشودن راه تصمیمهای یکجانبه علیه ایران
 
 
اکونومیست از دیگر رسانه ها
اکونومیست: آیا ایران برنده شده است؟
 
 
سازمان سیا از دیگر رسانه ها
ارزیابی اکونومیست از فعالیت اتمی ایران
 
 
البرادعی از دیگر رسانه ها
اختلاف البرادعی و غرب در باره ایران
 
 
تظاهرات طرفداری از هسته ای از دیگر رسانه ها
مقاله اکونومیست در باره برنامه اتمی ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران