http://www.bbcpersian.com

12:05 گرينويچ - يکشنبه 27 آوريل 2008 - 08 اردیبهشت 1387

انتقاد ایران از برخی سیاستمداران عراقی

سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از مواضع برخی سیاستمداران عراق، از سفر نوری مالکی نخست وزیر این کشور به ایران در آینده خبر داد.

محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران که امروز یکشنبه هشت اردیبهشت در تهران برگزار شد، از اظهارات موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق انتقاد کرد و آن را منطبق با واقعیت های روابط ایران و عراق ندانست.

موفق ربیعی، مشاور امنیت ملی دولت عراق در مصاحبه ای که روز چهارشنبه 23 آوریل در روزنامه عربی الشرق الاوسط چاپ شد، ایران را متهم کرد که در مبارزه با القاعده با عراق همکاری نمی کند و به دنبال استقرار حکومتی شیعه در عراق است که دنباله رو ایران باشد.

آقای حسینی گفت که چنین اظهاراتی نه نفعی به حال وضعیت فعلی عراق دارد و نه تامین کننده منافع ملی این کشور است.

موفق ربیعی که خود شیعه مذهب است ضمن تأکید بر اینکه بخش بزرگی از تسلیحات گروه های شبه نظامی در عراق از ایران وارد این کشور می شود به روزنامه الشرق الاوسط گفت که ایران می تواند مانع از ورود این سلاحها به عراق باشد و نقش بسیار بیشتری در حفظ امنیت عراق ایفا کند اما این کار را به مصلحت خود نمی بیند.

ایران اتهاماتی را که دولت آمریکا و برخی مقامات عراقی مطرح می کنند و این کشور را به دست داشتن در بی ثباتی و نا امنی در عراق متهم می کنند بارها رد و تأکید کرده که بر خلاف این اتهام، برای ایجاد ثبات و امنیت در عراق تلاش می کند و حامی دولت عراق است.

اتهام دخالت ایران در امور عراق به صورت رسمی از موضع دولت عراق مطرح نمی شود اما برخی مقامات و سیاستمداران این کشور، که عمدتاً از اعراب سنی مذهبند پیوسته این اتهام را از طریق رسانه ها مطرح می کنند.

موفق ربیعی از انگشت شمار مقامات شیعی و بلندپایه ترین آنان است که به دخالت غیرسازنده ایران در عراق اعتقاد دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین از سفر نوری مالکی، نخست وزیر عراق به ایران خبر داده اما گفته است که زمان این سفر هنوز مشخص و قطعی نیست.

آقای حسینی در مورد مذاکرات ایران و آمریکا بر سر امنیت درعراق گفت که موضع جمهوری اسلامی در مورد این مذاکرات تغییری نکرده و این گفتگوها که با حضور مقام های عراقی برگزار می شود، برای مسایل امنیتی عراق است. او افزود که زمان دور جدید گفتگوها مشخص نیست.

ایران و آمریکا تا کنون چندین دور مذاکره در بغداد داشته اند.