http://www.bbcpersian.com

20:19 گرينويچ - دوشنبه 02 ژوئن 2008 - 13 خرداد 1387

رفسنجانی در جده؛ تلاش برای کاهش تنش در جهان اسلام

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به دعوت پادشاه عربستان سعودی به این کشور رفته است تا در کنفرانسی درباره گفتگوی مذاهب اسلامی شرکت کند.

رئیس جمهور سابق ایران درحالی به عربستان سعودی دعوت شده است که اخیرا جدالی لفظی میان دو کشور بزرگ خاورمیانه بر سر عراق و لبنان درگرفته است.

آقای رفسنجانی به دعوت ملک عبدالله پادشاه عربستان بعد از ظهر دوشنبه وارد جده شد تا روز چهارشنبه در "کنفرانس بین المللی گفتگوی مذاهب اسلامی" سخنرانی کند. او ظاهرا همچنین با مقام های عربستان گفتگو خواهد کرد.

احمدی السموسی سفیر عربستان در تهران ماه گذشته شخصا هنگام تقدیم دعوتنامه پادشاه عربستان از هاشمی رفسنجانی گفته بود: "ملک عبدالله به دلیل جایگاه والایی که در دنیای اسلام برای حضرت عالی قائل هستند و معتقدند باید از اندیشه و دانش شما بهره کافی برد، شخصا به من ماموریت دادند تا از جنابعالی برای حضور در این اجلاس دعوت به عمل آورم."

بشنويدگفتگو با حمید احمدی کارشناس را بشنوید

انتظار می رود بیش از 500 محقق اسلامی در این کنفرانس سه روزه در مکه که سه شنبه آغاز خواهد شد شرکت کنند.

این کنفرانس همزمان با بروز تنش های شدید میان شیعه و سنی در منطقه خاور میانه از جمله در عراق و لبنان برگزار می شود.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به دعوت پادشاه عربستان آشکارا به وجود این تنش ها اشاره کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که این کنفرانس وسیله ای برای "رفع تنش و تفرقه کشورها و به ویژه کشورهای اسلامی باشد."

وی همچنین به آثار منفی "کشتار، تخریب ها و درگیری ها در برخی کشورها اسلامی به ویژه عراق و لبنان" اشاره کرد و آن را مایه "عمیق تر شدن فاصله ها در جهان اسلام" دانست.

تلاش برای کاهش تنش

برخی ناظران دعوت از رفسنجانی را تلاش دو قدرت خاورمیانه - که هر دو نفوذی گسترده در کشورهای مناقشه زده دارند - برای کاستن از تنش ها میان خود تعبیر کرده اند.

روزنامه "اعتماد" چاپ تهران با اشاره به هشدار اخیر سعودالفیصل وزیر خارجه عربستان علیه دخالت ایران در لبنان نوشت: "ظاهرا عدم تمايل دو کشور به گسترش مناقشات کلامی موجب آن شد تا از برگزاری کنفرانس بين المللی گفتگوی اسلامی در شهر مکه به عنوان فرصتی برای بهبود روابط دوجانبه استفاده کنند."

"هاشمی رفسنجانی که روابط ديرينه و دوستانه ای با ملک عبدالله دارد، شخصيتی بود که از طرف عربستانی ها مورد توجه قرار گرفت تا به وسيله او تا حدودی اوضاع جاری را ترميم کنند."

لس آنجلس تایمز نیز روز 26 مه در سرمقاله ای با موضوع ابتکار عمل کشورهای مختلف خاور میانه برای کاهش تنش ها در منطقه نوشت: "عربستان سعودی و ایران حتی درحالی که مشغول تبادل شعارهای خصمانه هستند، درباره تلاش برای کاستن از تنش ها میان سنی و شیعه در لبنان و عراق درحال گفتگو بوده اند."

اما درحالی که تنها چند روز به آغاز این کنفرانس باقی بود گروهی از روحانیون تندروی سنی به شیعیان حمله کرده اند که واکنش دولت عربستان را به دنبال داشت.

22 روحانی از جمله شیخ ناصر العمر در بیانیه ای که روز یکشنبه در وبسایت این روحانی ظاهر شد در اشاره به ایران، عراق و حزب الله آنها را متهم به تحقیر سنی ها کردند و از جمله نوشتند "حزب الله لبنان مسلمانان را گول زده است تا تصور کنند این گروه علیه اسرائیل و آمریکا می جنگد."

دست به سلاح بردن گروه شیعه حزب الله و متحدان آن در درگیری های چند هفته قبل لبنان علیه دولت این کشور که چندین کشته به جا گذاشت انتقاد شدید بسیاری از سنی ها را برانگیخت.

این 22 روحانی به دیدگاه های رادیکال معروفند و در گذشته نیز بیانیه های نیشداری علیه شیعیان منتشر کرده بودند.

اما یک مقام سعودی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این روحانیون نماینده رسمی تشکیلات مذهبی این کشور نیستند و دیدگاه های آنها نظر دولت را منعکس نمی کند.

با این حال دولت عربستان اخیرا به خاطر آنچه حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در عراق و گروه حزب الله لبنان می داند به شدت از ایران انتقاد کرده است.

ایران اتهام تامین سلاح و آموزش دادن به شبه نظامیان در عراق و لبنان را رد می کند.