http://www.bbcpersian.com

12:19 گرينويچ - شنبه 28 ژوئن 2008 - 08 تیر 1387

لاریجانی: بسته پیشنهادی غرب خاصیتی ندارد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که غربی ها در آستانه ارائه بسته پیشنهادی خود، از اقدام علیه ایران به عنوان چماق استفاده می کنند.

آقای لاریجانی امروز شنبه طی سخنانی در محوطه مجلس گفت که ایران آمادگی کامل دارد تا با هر اقدام دشمنانش، مقابله کند.

رئیس مجلس ایران همچنین بسته پیشنهادی را یک "سراب" خواند. آقای لاریجانی به واحد مرکزی خبر گفته است که وعده اروپایی ها در بسته پیشنهادی سراب است و گروه پنج بعلاوه یک، رفتار دیپلماتیک بازیگوشانه دارد. او افزود "بسته پیشنهادی این گروه اگر چه ظاهری جذاب دارد اما خاصیتی ندارد."

آقای لاریجانی از ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران استقبال کرد اما گفت این مذاکرات باید در فضای سالمی برگزار شود.

ایران هنوز به بسته پیشنهادی کشورهای پنج بعلاوه یک پاسخ رسمی نداده، اگر چه برخی مقام های این کشور تاکید کرده اند که غنی سازی اورانیوم را که خواست اصلی این کشورها است، متوقف نمی کنند.

برخی رسانه های غربی طی هفته های اخیر از احتمال اقدام نظامی علیه ایران خبر داده اند. نیویورک تایمز، مانور نظامی اخیر اسرائیل را به اقدام نظامی احتمالی این کشور علیه تاسیسات هسته ای ایران مرتبط دانست اگرچه عمده تحلیلگران بر این باورند که این کشور به تنهایی در این مورد کاری نخواهد کرد.

مقام های ایرانی در مورد اقدام نظامی احتمالی علیه تاسیسات هسته ای این کشور، سکوت اختیار نکرده و با رد احتمال حمله هشدار داده اند که هر گونه اقدام نظامی علیه ایران، با پاسخ شدیدی روبرو خواهد شد.

آمریکا گفته است که برای حل مناقشه هسته ای ایران، راه حل دیپلماتیک را ترجیح می دهد اما گزینه اقدام نظامی را کاملا رد نمی کند.

رئیس مجلس ایران همچنین گفته است این برای اولین بار نیست که کشورش در معرض چنین تبلیغاتی قرار می گیرد. به باور آقای لاریجانی "زمانی که آنها قصد دارند اقدامی سیاسی شکل دهند، متوسل به این نوع تبلیغات می شوند."

علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم ایران که پیشتر مسئول پرونده هسته ای ایران را به عهده داشت از زمان عهده دار شدن سمت جدید، در مورد پرونده اتمی ایران اظهارنظرهایی کرده که برخی آن را به معنای حضور جدی تر مجلس ایران در پرونده هسته ای ارزیابی کرده اند.