BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:01 گرينويچ - سه شنبه 08 ژوئيه 2008 - 18 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
'سیگارهای آمریکایی در ایران'
 
سیگار
تحریم ها علیه ایران تا حدی برای مختل کردن تلاشهای ایران برای ساخت ارتش این کشور اعمال می شود
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صادرات آمریکا به ایران که شامل لباس زیر زنانه، اسپرم گاو، لوازم بهداشتی، و احتمالا اسلحه می شود، طی دوران ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا بیش از ده برابر شده است.

خلاصه ای از این مقاله که توسط شارون تیمر نوشته شده و در روزنامه واشنگتن پست هم منتشر شده را می خوانید:

با این که جورج بوش ایران را متهم به بلند پروازی های هسته ای و حمایت از تروریسم کرده است، اما در زمان ریاست جمهوری او سیگار بیشتری نیز به ایران صادر کرده، ارزش سیگارهای صادرشده دست کم 158 هزار دلار بوده است.

دیگر اجناس عجیبی که در دولت بوش به ایران فرستاده شد، شامل البسه پوستی، مجسمه، عطر، و آلات موسیقی می شود. بر اساس آمار 7 ساله خبرگزاری آسوشیتد پرس از دولت آمریکا، ایالت های اصلی که از طریق آنها کالا به ایران صادر می شود کالیفرنیا، فلوریدا، جورجیا، لوئیزیانا، میشیگان، می سی سی پی، نیوجرسی، کارولینای شمالی، اوهایو، و ویسکانسین هستند.

علیرغم اظهارت شدید اللحنی که درباره ایران شده، و حرفهای جورج بوش که ایران را یکی از "محورهای شرارت" نامیده، تجارت آمریکا (با ایران) تحت تحریم هایی که از سه دهه پیش کم و بیش وجود داشتند، دوام آورد. قوانین موجود اجازه فروش کالای کشاورزی، دارو، و چند گونه کالای دیگر را می دهند. این استثنائات برای کمک به خانواده های ایرانی طراحی شده اند تا از فشاری که رهبران این کشور بر مردم وارد می کنند، کاسته شود.

آدام زوبین، مدیر اداره کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا، می گوید: "هدف تحریم های ما، رژیم است نه مردم." دولت آمریکا صادرات به ایران را با استفاده از جزئیات ثبت شده از حمل کالا ردیابی می کند، اما در برخی موارد معلوم نیست که آیا کسی به آنها توجهی دارد یا نه.

تحریم ها علیه ایران تا حدی برای مختل کردن تلاشهای ایران برای ساخت ارتش این کشور اعمال می شود اما آمار و ارقام دولت آمریکا نشان می دهند که دست کم 148 هزار دلار تسلیحات در دوران ریاست جمهوری جورج بوش به ایران فرستاده شده است. این رقم شامل بیش از 106 هزار دلار تفنگ، و 8760 دلار قطعات تفنگ است که در سال دوهزار و چهار به ایران منتقل شد.

شاید این ارقام کوچک به نظر برسند، اما تجهیزات نظامی می تواند خیلی ارزان فروش برود. اقای زوبین می گوید که خیلی بعید به نظر می رسد تجهیزات نظامی به ایران فروخته شده باشند. او می گوید که ممکن است اشتباهی در ثبت این اطلاعات رخ داده باشد و چون درثبت این موارد کد به کار می رود ممکن است که مقصد به جای عراق، ایران ثبت شده باشد. خزانه داری آمریکا در حال حاضر در حال یافتن توجیهی برای این اطلاعات است.

 صادرات به ایران گرچه معانی سیاسی مهمی دارد اما تنها بخش کوچکی از تجارت آمریکا محسوب می شود
 

امسال قوانینی وضع شده که پنتاگون را از فروش قطعات باقیمانده اف-14 منع می کند. آسوشیتد پرس پیشتر گزارش داده بود که خریداران ایرانی، چینی، و کشورهای دیگر از مازاد فروش پنتاگون برای دستیابی به تجهیزات نظامی حساس مثل قطعات اف-14 و دیگر تجهیزات هواپیمایی و موشکی استفاده می کنند.

ایران در مدت ریاست جمهوری جورج بوش دست کم 620 هزار دلار قطعات هواپیما از آمریکا دریافت کرده است. ایران برای سرپا نگه داشتن ناوگان هوایی اش به واردات قطعات هواپیما از کشورهای دیگر نیازمند است. هفته پیش دو نفر در فلوریدا به اتهام ارسال قطعات هواپیماهای نظامی به ایران دستگیر شدند.

به نظر می رسد که دولت آمریکا هماهنگی لازم را برای محدود کردن تجارت خود با ایران ندارد. این مسئله که آمریکا به ایران کالا می فروشد برای خیلی ها تازگی دارد. ارقام دولتی نشان می دهند که این کشور از سال 2001 تا سال میلادی گذشته 546 میلیون دلار کالا به ایران فروخت. رقم صادرات امریکا به ایران در سال گذشته حدود 146 میلیون دلار بود در حالی که در سال 2001 این رقم تنها 8.3 میلیون دلار بود.

صادرات به ایران گرچه معانی سیاسی مهمی دارد اما تنها بخش کوچکی از تجارت آمریکا محسوب می شود. سال گذشته آمریکا یک تریلیون دلار صادرات داشت. ارزش صادرات آمریکا به کانادا بیش از هزار برابر صادرات این کشور به ایران است.

ایران یکی از واردکنندگان عمده اسپرم گاو برای باروری بهتر دام از شرکت کانادایی "آلتاجنتیکز" است که البته دفتری هم در ویسکانسین دارد. صادرات دیگر به ایران ذرت، سویا، سودا یا سولفات، ویتامین، تجهیزات پزشکی، و بذر سبزیجات است.

مجوز صادرات لباس زیر زنانه، مجسمه، لوازم آرایشی، آلات موسیقی، اسنوموبیل، فیلم، و البسه پوستی هم صادر شده است. تقاضای صادرات کمتر شرکتی به ایران توسط خزانه داری آمریکا رد می شود.

اف-14
ایران در مدت ریاست جمهوری جورج بوش دست کم 620 هزار دلار قطعات هواپیما از آمریکا دریافت کرده است

ایالت جورجیا پیشگام صادرات به ایران طی هفت سال گذشته بود. سیگار 154 میلیون دلار از این صادرات را تشکیل می داد. ارسال سیگار به ایران در سال 2006 به اوج خود رسید که بیشتر آن از کارخانه "براون و ویلیامسون" بود. با بسته شدن این کارخانه صادرات دخانیات به ایران به شدت کاهش یافت. بر اساس ارقام موجود در سال 2007 یا سه ماهه اول 2008 هیچ نوع مواد دخانی به ایران صادر نشد.

آمار ثبت شده از اجرای قوانین صادرات در دولت آمریکا نا مشخص و به هم ریخته است. سازمان کنترل دارایی های خارجی اجازه داد که اساسنامه محدودیت های تجاری با ایران از سال 2002 تا 2005 دردست کم بیست و پنج مورد منقضی شود. این انقضا بر اساس اطلاعات آسوشیتد پرس در مورد شرکت های "امریکن اکسپورت لاینز"، "پرویزیان مسترپیسز"، "پروترید اینترنشنال"، "رکس نیویورک"، "بانک شینهان"، "فینیکس بایومدیکال"، "ورلد کارگو" و "ورلد فیول سرویسز" اتفاق افتاد.

برخی از این شرکت ها مثل پرویزیان می گویند که این اتفاق به این دلیل افتاده که ثابت شده تجارت آنها با ایران قانونی بوده و بعضی هم حاضر به توضیح در این باره نیستند.

این در حالی است که بسیاری از شرکت ها با وجود قانونی بودن تجارتشان نتوانسته اند مجوز لازم برای صادرات به ایران را کسب کنند.

 
 
مطالب مرتبط
افزایش فشار دولت آمریکا بر نظام بانکی ایران
29 مارس، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش می دهد
03 ژوئيه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران