BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:19 گرينويچ - سه شنبه 07 اکتبر 2008 - 16 مهر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
تغییر تدریجی موضع ایران دربرابر توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا؟
 

 
 
محمود المشهدانی
سفر آقای مشهدانی به تهران در پی دیدار جان نگروپونته معاون اول وزیر خارجه آمریکا از بغداد صورت می‌گیرد
محمود المشهدانی رییس مجلس عراق به تهران سفر کرده است تا با رهبران ایران در باره توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق گفتگو کند.

سفر آقای مشهدانی به تهران در پی دیدار جان نگروپونته معاون اول ویر خارجه آمریکا از بغداد صورت می‌گیرد.

آقای نگروپونته در بغداد اعلام کرده بود که عراق و آمریکا به امضای توافقنامه‌ای برای ادامه حضور نظامیان ایالات متحده در آن کشور بسیار نزدیک شده اند.

رهبران عراق با سفرهای پی در پی خود به تهران، تلاش می‌کنند تا نگرانی ایران را نسبت به این توافقنامه رفع کنند.

عادل عبدالمهدی معاون رییس جمهور عراق ماه گذشته به همین منظور به ایران سفر کرد.

پس از این دیدار، برخی رسانه‌ها به نقل از محمد مجید الشیخ سفیر عراق در ایران گزارش دادند که عادل عبدالمهدی در سفرش به تهران، نگرانی‌های مقام‌های ایرانی را نسبت به توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا بر طرف کرده است، اما آقای مجید الشیخ بعدا توضیح داد که اظهارات وی دقیق نقل نشده، بلکه او گفته است "آقای عادل عبدالمهدی در دیدارهایش با مقامات ایرانی توانست به طور جدی و خوب مسئله را توضیح دهد اما اینکه توانست آنها را قانع کند یا خیر، موضوع دیگری است."

'دخالت'

'محترم'
 محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران در جریان سفر اخیرش به مقر سازمان ملل در نیویورک در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که شما در سخنان خود با انعقاد قرارداد امنیتی بین آمریکا و عراق مخالفت کرده‌اید، گفت: "من در سخنرانی خود چنین حرفی را نزدم و در واقع هر تصمیمی که دولت و ملت عراق بگیرد برای ما محترم است."
 
ماه گذشته رایان کراکر سفیر آمریکا در بغداد، دولت ایران را متهم کرد که در راه امضای توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق کارشکنی می‌کند و با ابراز مخالفت‌های رسمی در سطح رهبران سیاسی و نظامی، در امور داخلی عراق دخالت می‌کند.

ظاهراً بعد از این ماجرا بود که مقام‌های ایرانی در سطوح رسمی در ابراز مخالفت خود با توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا احتیاط پیشه کردند.

برای نمونه محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران در جریان سفر اخیرش به مقر سازمان ملل در نیویورک در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که شما در سخنان خود با انعقاد قرارداد امنیتی بین آمریکا و عراق مخالفت کرده‌اید، گفت: "من در سخنرانی خود چنین حرفی را نزدم و در واقع هر تصمیمی که دولت و ملت عراق بگیرد برای ما محترم است."

با آنکه آقای احمدی نژاد تاکید کرده است که به هر تصمیمی که دولت و ملت عراق بگیرد، احترام می‌گذارد، اما همزمان با ورود آقای مشهدانی به تهران، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سردار مسعود جزایری معاون فرهنگی ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران گزارش داده که توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا شرم‌آور و خفت‌بار است و آمریکا برای امضای آن، دولت عراق را تحت فشار گذاشته است.

آسوشیتدپرس خبر خود را به نقل از بیانیه‌ای که از سوی آقای جزایری به دست خبرنگارش در تهران رسیده، نقل کرده است، اما رسانه‌های داخلی ایران این خبر را پوشش نداده‌اند.

همین نکته نیز ممکن است ناشی از احتیاط ایران در مورد توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا باشد.

تبلیغات رسانه ای

به هر حال، دولت عراق که امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا را برای تعیین تکلیف نیروهای آن کشور در خاک خود اجتناب ناپذیر می‌داند، از گسترش تبلیغات منفی ایران علیه توافقنامه بیمناک است، بخصوص اینکه این تبلیغات عموما در جهت برانگیختن روحانیون و توده مردم عراق علیه امضای توافقنامه است.

شرم آور؟
 با آنکه آقای احمدی نژاد تاکید کرده است که به هر تصمیمی که دولت و ملت عراق بگیرد، احترام می‌گذارد، اما همزمان با ورود آقای مشهدانی به تهران، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سردار مسعود جزایری معاون فرهنگی ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران گزارش داده که توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا شرم‌آور و خفت‌بار است و آمریکا برای امضای آن، دولت عراق را تحت فشار گذاشته است
 
سفیر عراق در تهران، چندین بار تاکید کرده است که آنچه در تبلیغات رسانه‌ای ایران علیه توافقنامه امنیتی مطرح می‌شود یا در متن توافقنامه وجود ندارد و یا اینکه بر مبنای پیش نویس اولیه آن صورت می‌گیرد.

طبق ادعای رسانه‌های دولتی در ایران، توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا شامل ایجاد پایگاههای نظامی دائمی آمریکا در خاک عراق و استفاده از این پایگاهها برای انجام عملیات نظامی در منطقه است.

از آنجا که هنوز متن پیش نویس توافقنامه فوق به طور رسمی انتشار نیافته، نمی‌توان در باره مفاد آن داوری کرد، اما مقام‌های عراقی بارها تاکید کرده‌اند که روند تصویب توافقنامه و مفاد آن علنی و شفاف خواهد بود و آنها توافقنامه‌ای را که منافع ملی عراق را نادیده بگیرد، امضا نخواهند کرد.

به هر حال، رهبران عراق در سفرهای پی در پی خود به تهران می‌کوشند که به مقام‌های ایرانی تاکید کنند که توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا، هیچگونه پیامد منفی برای ایران نخواهد داشت و جنبه‌های دیگر توافقنامه نیز به خود عراقی‌ها مربوط است و نه همسایگان آنها.

از این رو، به نظر می‌رسد همانطور که عراق، امضای توافقنامه را اجتناب ناپذیر می‌داند، ایران نیز به تدریج مخالفتش را با آن کم رنگتر می‌کند.

در واقع نزدیکی روز افزون کشورهای عرب به دولت عراق، خود هشداری به تهران است تا بیش از حد معمول، در مقابل تصمیم دولت و مجلس عراق ایستادگی نکند.

 
 
نوری المالکی و پرویز داوودی مالکی در تهران
رفع نگرانی ایران یا نگرانی از رفتار ایران؟
 
 
شیعیان در شهرک صدر تحلیل
واژگونی پیچیدگی سیاست ایران در عراق
 
 
مقتدی صدر تهدید مقتدی صدر
افزایش تنش بین شیعیان و انتخاب ناگزیر ایران
 
 
پرچم های ایران، آمریکا و اتحادیه عرب آمریکا و جهان عرب
تلاش برای مقابله با نفوذ ایران در عراق
 
 
پرچم ایران و آمریکا ايران و آمريكا
عراق؛ صحنه تقابل یا همکاری؟
 
 
احمدی نژاد و طالبانی دست در دست هم در بغداد ایران-عراق
احمدی نژاد در بغداد؛ دیدار تاریخی یا تبلیغاتی؟
 
 
خاورمیانه القاعده علیه ایران
پیچیدگی فزاینده بازی خاورمیانه
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران