Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نیروهای عراق زندان معروف 'بدوش' موصل را از داعش گرفتند

  نیروهای عراق زندانی را در شمال غربی موصل تصرف کرده اند که گفته می شود دو سال و نیم پیش، محل اجرای یک قتل عام به دست نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) بوده است.

  واحدهای لشکر ۹ زرهی ارتش عراق و شبه نظامیان متحد آنها امروز موفق شدند با تصرف زندان "بدوش" پرچم این کشور را بر فراز آن به اهتزاز درآورند. هنوز مشخص نشده که آیا در زمان تصرف بدوش، در داخل آن زندانی وجود داشته است یا نه.

  مدتی بعد از تصرف موصل از سوی نیروهای داعش، گزارش هایی از اعدام دستجمعی بیش از ۶۰۰ نفر از کسانی که در این زندان محبوس بودند منتشر شد. اعدام شدگان، عمدتا از شهروندان شیعه عراق بودند. 

 2. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از کم توجهی مردم به فتواهای مراجع تقلید

  آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه ایران گفت: "زمانی یک فتوا صادر می‌شد و همه گوش‌ها شنوا بود، اما اکنون شرایطی است که گوش‌های شنوا کم شده است."

  آقای مکارم شیرازی، این اظهارات را بعد از "حرام" اعلام کردن خرید و فروش مواد محترقه مورد استفاده در "چهارشنبه سوری" بیان کرده است.

  وی با ذکر اینکه "خانواده‌ها نگویند شب چهارشنبه سوری سرگرمی است" گفته: "صدا و سیما، مطبوعات، معلمان مدارس و نیروی انتظامی نسبت به این موضوع مسئولیت اجتماعی دارند."

 3. همسر مهدی کروبی: مسئولیت جان همسرم به عهده نظام است

  فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی از رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸، در نامه ای سرگشاده راجع به وضعیت وی در حصر خانگی ابراز نگرانی کرد و هشدار داد: "مسئولیت سلامت و جان همسرم بر عهده نظام است." 

  خانم کروبی در این نامه، که خطاب به محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نوشته شده، تاکید کرده است که ماموران امنیتی حاضر در محل نگهداری آقای کروبی "مجاز به تماس با اورژانس تهران در شرایط اورژانسی که لحظه ها تعیین کننده در روند درمان است، نیستند" و تنها می توانند "با بیمارستان مرتبط با آن وزارتخانه تماس حاصل نمایند".

  وی با ذکر اینکه "در چنین شرایطی اگر خدای ناکرده حادثه ای حیاتی برای آقای کروبی رخ دهد به جای تماس با اورژانس تهران باید منتظر آمبولانس و اعزام تیم درمانی از آن بیمارستان باشیم"، افزوده است: "اصرار در این شیوه معنایی جز بی مسئولیتی عامدانه در قبال جان ایشان ندارد."

 4. تغییر در سازمان سینمایی؛ محافظه‌کاری پیشا انتخاباتی

  
     تغییرات مدیریتی در سینمای ایران تاثیرات محسوسی بر سینماگران دارد
  Image caption: تغییرات مدیریتی در سینمای ایران تاثیرات محسوسی بر سینماگران دارد

  با برکناری حجت الله ایوبی از ریاست سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران و جایگزین شدن محمد مهدی حیدریان به نظر می رسد که اعتراضات و حاشیه های جشنواره فیلم فجر کار خود را کرده و وزیر ارشاد با تعیین مدیری جدید سعی دارد هم فشارها را بر وزارت ارشاد و معاونت سینمایی کم کند و هم فضا را در چند ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آرام تر کند.

  ادامه مطلب را اینجاfalse بخوانید.

 5. کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: گزارشهای حقوق بشری سازمان ملل مبتنی بر واقعیت نیست

  حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اولین گزارش عاصمه جهانگیر گزارشگر جدید سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گفت: "گزارشهای حقوق بشری سازمان ملل مبتنی بر واقعیت نیست بلکه با اهداف سیاسی و تحت سلطه آمریکا تدوین می شود." 

  به گزارش میزان، آقای نقوی با انتقاد از این گزارش همچنین گفت: "جنس گزارش با گزارشهای احمد شهید تفاوت چندانی نداشت چرا که چارچوب سازمان ملل تحت سلطه آمریکا و صهیونیست ها شکل می گیرد و با جابجایی افراد نباید انتظار تغییر رویکرد داشت."

  اولین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران روز گذشته منتشر شده است. در این گزارش نسبت به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران از جمله "سطح هشداردهنده" اعدام‌ها، محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی ابراز نگرانی شده است. 

  نقوی حسینی
 6. کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال برزیل روز جهانی زن را تبریک گفت

   کافو، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال برزیل و قهرمان جام جهانی #۸‌مارس ، روز جهانی زن را تبریک گفت.  

  View more on twitter
 7. بانک مرکزی: به سرمایه‌های خارجی خود دسترسی داریم

   قائم مقام بانک مرکزی به روزنامه ایران گفت: "دسترسی کامل به سرمایه خارجی‌مان داریم و مشکلی در نقل و انتقال آن نداریم."  

  View more on twitter
 8. اعتراض به حجاب اجباری در توییتر، همزمان با هشت مارس

  گروهی از فعالان حقوق زنان، همزمان با روز جهانی زنان هشت مارس، در اعتراض به حجاب اجباری در ایران پست‌هایی را با هشتگ #NoForcedHijab در توییتر منتشر کردند.

 9. مجلس خبرگان: با 'فتنه‌گران' آشتی نمی‌کنیم

   مجلس خبرگان رهبری در بیانیه ای پایانی نشست سه روزه خود با انتقاد مجدد از طرح آشتی ملی که توسط محمد خاتمی مطرح شد اعلام کرد: "طرح انحرافی «آشتی ملی» از سوی برخی افراد و جریانهای خاص همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند معنا ندارد؛ چرا که به فرموده معظم له آنجایی که پای اسلام، ایران، استقلال و ایستادگی در مقابل دشمن در میان است مردم با همه‌ وجودشان ایستاده‌اند و اختلاف نظر در مسائل سیاسی، تأثیری بر مردم نمی‌گذارد."

   رفع حصر از سران مخالفان(میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی) یکی از اهداف طرح آشتی ملی بود که آقای خاتمی آن را مطرح است اما به شدت مورد انتقاد رهبری ایران قرار گرفت.

  در ادامه این بیانیه نیز آمده است: " مردم با فتنه‌گران و کسانی که به بهانه انتخابات در صدد براندازی نظام و انقلاب اسلامی برآمده، به نمادهای عاشورای حسینی اهانت کرده و دشمن را به تشدید تحریمها امیدوار کرده‌ و مرتکب ظلم بزرگی به نظام و مردم شدند، آشتی نخواهد کرد."  

  خبرگان
 10. شناسایی باند فروش نوزادان در آمل

  اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران اعلام کرد که باند فروش نوزدان که به صورت قاچاق و غیر قانونی نوزادان را می فروخت شناسایی و تعدادی بازداشت شدند. 

  به گزارش ایلنا، آقای جعفری همچنین درباره بازداشت گروهی درباره سقط جنین گفت: "۳۱ نفر در ارتباط با باند سقط جنین که در پنج شهرستان فعالیت داشتند شناسایی منهدم و پرونده در حال رسیدگی است."  

  جعفری
 11. جنتی از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی تقدیر کرد

  احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گزارشی از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی ارسال کرده گفت: "از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی تقدیر و تشکر می کنم."

  به گزارش ایرنا، آقای جنتی در حاشیه نشست خبرگان همچنین گفت: "باید روی معیشت مردم حساسیت داشته باشیم و دولت باید برای این موضوع تلاش کند تا مردم به حداقل معیشت برسند." 

  جنتی روحانی
 12. ایران حمله به بیمارستان کابل را محکوم کرد

   بهرام قاسمی، سخنگو وزارت امور خارجه ایران حمله به بیمارستانی در کابل را محکوم کرد. 

  به گزارش میزان، آقای قاسمی ضمن "تقبیح حمله غیر انسانی و ددمنشانه" به بیمارستانی در کابل گفت: "تنها راه مقابله با پدیده شوم تروریسم در منطقه و افغانستان، عزم و اجماع جهانی و خشکانیدن مسیر کمک ها و پشتیبانی های مادی و معنوی به این گروه های تروریستی است."  

  کابل
 13. قوه قضاییه مبلغ دیه در سال ۹۶ را ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد

  حسن رحیمی، مدیرکل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه مبلغ دیه در سال ۹۶ را ۲۱۰ میلیون تومان اعلام کرد.

  به گزارش ایلنا، حسن رحیمی با بیان متن بخشنامه رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: "در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مبلغ دیه کامله در ماه‌های غیرحرام از ابتدای سال ۱۳۹۶ مبلغ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تعیین گردیده است."

  دیه
 14. نماینده مجلس: قله دماوند ناآرام است

   علی اصغر یوسف نژاد، نماینده ساری در مجلس ایران گفت: "متاسفانه مدتی است قله دماوند ناآرام است. قبلا خروج گاز از قله موقتی بود و گاهی از قله گاز بیرون می‌آمد و بعد از مدتی خاموش می‌شد اما الان مدتی است خروج گاز از قله دماوند دائمی شده و لرزه‌هایی در منطقه بوجود می آورد که ناشی از ناآرام بودن دماوند است."  

  به گزارش ایسنا، این عضو هیات رئیس مجلس همچنین گفت: "بخشی از فعل و انفعالاتی مثل رانش زمین و پرتاب شدن سنگ و بستن جاده نیز مربوط به این موضوع است اما نهایتا باید معلوم شود گازهایی که به طور مستمر از قله خارج می‌شود چه ترکیب شیمیایی دارد و در واقع نیاز است که مانیتورینگ ژئوفیزیکی انجام شود و از نظر فنی و تخصصی ژئوفیزیک لرزه مشخص شود، تغییرات ثبت و مطالعه و آب چشمه‌ها بررسی شود." 

  دماوند
 15. ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی در حمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان

  دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرده است که حمله افراد مسلح به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان ۴۰۰ بستر در کابل حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه به وقت محل به پایان رسیده و در این حمله ۳۰ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

  او گفت تمام زخمیان این شفاخانه به محل مناسب منتقل شده و وزارت دفاع هیاتی را برای بررسی این حادثه گماشته است.

  سخنگوی وزارت دفاع افغانستان درباره هویت این قربانیان ابراز نظر نکرد.

  به گفته سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هر چهار مهاجم در این حمله کشته شدند.

  حمله کابل
 16. ظریف امروز به قطر می‌رود

   بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر چهارشنبه برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات قطری به این کشور همسایه سفر می‌کند.

  به گزارش تسنیم، آقای ظریف قرار است علاوه بر همتای خود با امیر قطر نیز دیدار کند.  

  ظریف
 17. تیم فوتبال ساحلی ایران به مرحله نیمه نهایی رقابت فوتبال قهرمانی آسیا صعود کرد

  تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با برد مقابل بحرین، به عنوان سرگروه به مرحله نیمه نهایی رقابت‌های فوتبال قهرمانی آسیا صعود کرد.

  View more on twitter
 18. خبر فوریحمله به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان پایان یافت

  تصویری از شفاخانه چهارصدی بیستر

  دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که حمله مهاجمان مسلح به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان ۴۰۰ بستر در کابل با کشته شدن هر ۴ مهاجم پایان یافته است.

   او گفت که اکنون نیروهای امنیتی در حال پاکسازی صحن شفاخانه هستند. آقای وزیری در باره شما کشته‌ها و زخمی شدگان این حمله جزئیاتی ارائه نکرد و گفت که بعد از بررسی ارقام دقیق اعلام خواهد شد. پیشتر گزارش شده بود که در حمله مهاجمان مسلح به بزرگترین شفاخانه نظامی افغانستان ۴ نفر کشته و حدود ۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

   سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حوالی ساعت ۹ امروز یک نفر از "تروریستان" خود را در ورودی جنوبی شفاخانه منفجر کرد. او گفت که همزمان با این انفجار سه نفر دیگر در منزل دوم و سوم که سلاح سبک و بمب دستی همراهش بودند به تیراندازی اقدام کردند. گروه طالبان گفته است که این حمله کار آنها نیست. 

 19. مرکز آمار ایران: قیمت معاملات واحدهای مسکونی افزایش یافت

  مرکز آمار ایران جزئیات تغییرات قیمت معاملات واحدهای مسکونی در پاییز امسال را اعلام کرد.

   به گزارش مهر، بر این اساس، قیمت فروش یک متر متربع زیربنای مسکونی شهر تهران در پاییز سال جاری نسبت به سال قبل، از افزایش ۸.۴ درصدی برخوردار بوده است.

   متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ننسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۸درصد افزایش داشته ‌است.

  مسکن
 20. شهردار لندن: افتخار می‌کنم که فمینیست هستم

  صادق خان شهردار لندن در توییتی به مناسبت هشت مارس نوشت: "سه نکته، اسمم صادق خان است، شهردار لندن هستم و افتخار  میکنم که فمینیست هستم."

  View more on twitter