Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تنش میان قوه قضاییه و وزارت اطلاعات ایران بر سر دستگیری فعالان رسانه ای

  محمد علوی وزیر اطلاعات ایران، در پاسخ به اظهارات غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه که تلویحا آقای علوی را در پرونده تعدادی از مسئولان کانال های تلگرامی مقصر دانسته بود گفت: "برای ادمین ها جرمی نمی شناسم که شریک آنها باشم، گویا آنها شریک جرم بنده هستند."

  محمود علوی در مصاحبه با ایرنا تاکید کرد که انگار "دفاع از دولت جرم کوچکی نیست" و افزود: "با حساسیت های امنیتی کشور و منطقه وقت زیادی برای پرداختن به این موضوعات ندارم."

  این واکنش، پس از آن صورت گرفت که آقای محسنی اژه ای، در جواب انتقاد وزیر اطلاعات از دستگیری تعدادی از مسئولان کانال های تلگرامی حامی دولت گفت: "در خصوص این پرونده خاص مطالبی در مورد خود وزیر اطلاعات مطرح است که طبعا حتی ایشان نمی تواند در این پرونده اظهار نظر و گزارش تهیه کند."

  معاون اول قوه قضاییه این اظهارات را امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین، در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان کرد که یادآوری کرده بود رئیس جمهور اخیرا گفته به عقیده وزیر اطلاعات، ادمین های این کانال های تلگرامی مرتکب جرم نشده‌اند.

 2. وزیر خارجه آمریکا: روابط واشنگتن و مسکو باید بهتر شود

  رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که روابط این کشور و روسیه در "نقطه پایین" قرار دارد و باید بهبود یابد.

  آقای تیلرسون امروز، بعد از دو ساعت گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که "روابط دو قدرت هسته ای اصلی جهان" نباید در چنین سطحی باشد.

  وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری رسمی از روسیه و مذاکره با مقام های آن کشور به مسکو سفر کرده است. روابط دو کشور، اخیرا بر سر بحران سوریه دچار تنش شده است.

  رکس تیلرسون در بخشی از اظهارت امروز خود تاکید کرد که در خصوص سوریه "زمینه های مشترکی" میان واشنگتن و مسکو وجود دارند ولی "اختلافات عمیقی" هم باقی هستند.

 3. عفو بین‌الملل: افغانستان در سال گذشته میلادی ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده است

  عفو بین‌الملل
  Image caption: عفو بین‌الملل: در افغانستان از روش دار زدن برای اجرای حکم اعدام بکار می‌رود

  سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرده است که دولت افغانستان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده که از جمله ۶۶ مورد آن اجرایی شد.

  این آمار نشان‌دهنده افزایش چشم‌گیر موارد اعدام‌ و احکام صادر شده آن نسبت به سال ۲۰۱۵ است که در آن سال یک مورد اعدام اجرا شد و ۱۲ حکم اعدام صادر شد.

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پیشتر گفته بود با کسانی که خون سربازان و مردم بیگناه کشورش را می‌ریزند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و در مجازات آنها تردیدی نشان نخواهد داد.

  بیشتر بخوانید

 4. درگیری تماشاگران انگلیسی با پلیس اسپانیا

  View more on twitter
 5. افغانستان به پروتکل اختیاری کنوانسیون ضد شکنجه می‌پیوندد

  ملل متحد
  Image caption: در نقشه بالا، کشورهای که به این پروتکل الحاق شدند، به رنگ آبی نشان داده شده

  کابینه افغانستان امروز تصمیم گرفت که افغانستان به پروتکل اختیاری کنوانسیون ضد شکنجه الحاق شود. 

   شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان ضمن تأیید این موضوع، در فیسبوکش نوشت که وزارت امور خارجه موظف شد تا روند الحاق را آغاز کند. 

   این پروتکل که نسخه اصلی آن در ۴ فوریه ۲۰۰۲ در مقر سازمان ملل تدوین شد، برای تصویب و الحاق در نیویورک موجود است. در حال حاضر ۸۳ کشور به این پروتکل اختیاری ملحق شدند. 

  کشورهای طرف این پروتکل در واقع تأکید کردند که امر شکنجه و سایر مجازات یا رفتار بیرحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز ممنوع است و نقض شدید حقوق بشر به شمار می‌آید. 

 6. حجاریان: آمدن احمدی‌نژاد در جهت منویات رهبری است، ثمره هاشمی روز آخر ثبت نام می‌کند

  سعید حجاریان از چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان در ایران ثبت نام محمود احمدی‌نژاد را خلاف توصیه‌های آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران نمی‌داند. آقای حجاریان به خبرگزاری ایسنا گفت: "رهبری در گفتاری که در این زمینه داشتند علت را بیان کردند و آن این بود که آمدن وی باعث دوقطبی شدن انتخابات می‌شود. اکنون با حضور آقای رئیسی عملاً فضا دوقطبی شده است و دیگر آن توصیه وجهی ندارد که احمدی‌نژاد به انتخابات ورود نکند. فی‌الواقع آمدن احمدی‌نژاد فضا را از دو قطبی بودن خارج می‌کند و اتفاقاً حرکت وی در جهت منویات رهبری است".

  آقای حجارین پیش‌بینی کرده است که هم آقای احمدی‌نژاد و هم حمید بقایی هر دو رد صلاحیت شوند. او معتقد است: "احمدی‌نژاد نیرویی دارد که روز آخر ثبت‌نام خواهد کرد و وی قصد دارد که نقش آقای هاشمی در انتخابات 92 را ایفا کند. یعنی بگوید که من را رد کردید اما رای من برای فلان آقا است. در بین اطرافیان ایشان تنها فردی که می‌تواند از شورای نگهبان اجازه عبور بگیرد آقای (مجتبی) ثمره هاشمی است و احتمال می‌دهم که این گروه چنین نقشه و برنامه‌ای در سر می‌پرورانند".

  آقای ثمره هاشمی در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دورهای دستیار ارشد او بود.

  سعید حجاریان
 7. نامزدی احمدی‌نژاد و تقابل با آیت‌الله خامنه‌ای

  جمشید برزگر

  تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

  ثبت نام محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری را باید یکی از شگفت‌انگیزترین اقدامات کسی دانست که به انجام کارها و گفتن سخنان غیرمنتظره شهره است. اهمیت اقدام آقای احمدی‌نژاد، به طور مشخص در نادیده گرفتن تمام عیار نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای است. اما او چرا باید دست به اقدامی بزند که پیش‌بینی نتیجه‌اش دشوار نیست؟

  فارغ از اینکه منع نامزدی او از سوی آقای خامنه‌ای یک دستور یا یک توصیه قلمداد شود، نادیده گرفتن نظری که ابتدا به طور خصوصی و سپس به طور علنی و با تاکید از سوی آقای خامنه‌ای مطرح شده، اقدامی نامتعارف در جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.

  رد صلاحیت احتمالی محمود احمدی نژاد که زمانی نظر آیت‌الله خامنه‌ای به نظر او حتی از نظر اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک‌تر بود، نشانه‌ای از "عدم شناخت سیاسی و اشتباه بزرگ" رهبر جمهوری اسلامی، با وجود هشدارهای مکرر منتقدان، محسوب خواهد شد.

  رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد در میان اصولگرایان نیز بدون هزینه نخواهد بود و احتمالا باعث بروز دلسردی و اختلافاتی داخلی خواهد شد.

  از سوی دیگر، جریان اصلاح‌طلب- اعتدالی جمهوری اسلامی هم در موقعیت دشواری قرار خواهد گرفت. آنان با توجه به انتقادهای پیشین خود از مساله نظارت استصوابی نه نمی‌توانند به راحتی رد صلاحیت یک نامزد از سوی شورای نگهبان را تایید کنند و نه می‌توانند با توجه به سوابق مناسبات خود از حضور رقیبی مثل محمود احمدی‌نژاد استقبال کنند.  تحلیل کامل را اینجا بخوانید. 

 8. پلیس آلمان یک مظنون اسلامگرا را دستگیر کرد

  View more on twitter
 9. محسنی اژه‌ای: وزیر اطلاعات در مورد مدیران تلگرام حق اظهار نظر هم ندارد

  محسنی اژه ای

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در رابطه با دستگیری مدیران تلگرامی که دستگیر شده‌اند گفت: "این افرادی که دستگیر شده اند اتهام ضد امنیتی و برخی به اتهام مسائل خلاف عفت عمومی و انتشار مطالب مستهجن داشتند... علی‌القاعده جناب آقای رئیس جمهور که اطلاعات حقوقی دارند می‌دانند که مرجع صالح برای اینکه کسی مرتکب جرم شده یا نشده است وزیر اطلاعات نیست و من خودم زمانی وزیر اطلاعات بودم و لذا وزیر اطلاعات در این باره مرجع صالح نیست. در خصوص این پرونده خاص دستور داده‌ام گزارش نهایی را تهیه کنند و مطالبی درباره خود وزیر اطلاعات مطرح است که ایشان نمی‌تواند در این پرونده حتی اظهار نظر و یا گزارشی تهیه کند." 

  درباره اظهارات وزیر اطلاعات ایران اینجا بخوانید

 10. شمار داوطلبان ثبت نام ریاست جمهوری ایران به ۲۶۶ نفر رسید

   به گزارش خبرگزاری فارس تا ساعت چهار بعد از ظهر به وقت ایران ۲۶۶ نفر در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم این کشور نام‌نویسی کردند.

 11. محسنی‌اژه‌ای: پولی که دادیم نه پاداش بود نه غیرقانونی

  محسنی اژه ای

   غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اتهامات اخیر محمود صادقی، نماینده مجلس ایران علیه این قوه را "کذب محض خوانده است. آقای صادقی با استناد به گزارشی از دیوان محاسبات قوه قضاییه را متهم کرده بود مازاد بر قانون مبلغ ۲۸۵ میلیارد تومان به عنوان پاداش پرداخت کرده است.

  آقای محسنی اژه‌ای گفت: "اولا پاداش نبوده است، ثانیا به هیچ وجه خارج از حد مجاز قانونی نبوده است و ثالثا همه شرایطی که در قانون پیش‌بینی شده، رعایت شده است." 

  درباره اظهارات قبلی محمود صادقی اینجا بخوانید

 12. ۲۴۱ نفر برای ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند

  به گزارش خبرگزاری تسنیم تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت تهران در دومین روز انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۲۴۱ نفر ثبت نام کردند.

 13. واکنش ابتکار به ثبت نام احمدی‌نژاد: کارنامه افراد برای مردم مشخص است

  معصومه ابتکار

   معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران، در مورد ثبت نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: "کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه‌های نظارتی مشخص است. ما امیدواریم اخلاق که یکی از مهمترین چارچوب‌های انتخاباتی است رعایت شود. یکی از مهمترین مولفه‌های انتخاباتی امید و اعتماد مردم به نظام است؛ خدای نکرده با عدم رعایت اخلاق این امید و اعتماد را خدشه‌دار نکنیم." 

 14. دادستان ایران: فیلترهای انتخاباتی در راه است

  دادستان ایران

  محمد جعفر منتظری، دادستان ایران از تشدید نظارت بر شبکه‌های اجتماعی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران خبر دارد و گفت: " در حال رصد فضای مجازی هستیم و اگر افرادی بخواهند با استفاده از فضای مجازی افراد را تخریب کنند با آنها برخورد قضایی خواهیم کرد... همه کسانی که قصد ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی دارند و همه افرادی که در این زمینه فعالیت خواهند کرد اعلام می‌کنیم که در فضای مجازی به سمت تخریب و توهین به دیگران و به سمت تخلفات و جرایم نروند و اگر چنین کردند بعد گلایه نکنند که چرا فلان سایت فیلتر و یا بسته شد."

  او با انتقاد از بی‌توجهی نسبت به دستور دولت مبنی بر ممنوعیت شبکه اجتماعی تلگرام گفت: " دولت ۲ سال پیش بخشنامه‌ای را به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرده و در آن استفاده از پیام رسان تلگرام را ممنوع اعلام کرده که متاسفانه این بخشنامه مغفول مانده... وقتی سرور تلگرام در خارج از کشور است و هیچ نظارتی بر آن نداریم چرا باید اطلاعات خودمان را در آن قرار دهیم. بر اساس مصوبات کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در هر هفته ۱۶ تا ۲۰ هزار کانال تلگرام را فیلتر می‌کنیم اما این کافی نیست و باید شبکه ملی اطلاعات به وجود آید." 

 15. انتخابات؛ نامه‌ای که احمدی‌نژاد به رهبر ایران نوشته بود

   محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران سال گذشته نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نوشت و اعلام کرد نامزد دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شود. 

  نامه احمدی نژاد به خامنه ای
 16. ۱۹۷ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند

   به گزارش وزارت کشور ایران تا ساعت دوازده ونیم به وقت تهران در روز دوم ثبت نام داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری ۱۹۷ نفر ثبت نام کردند. به گفته علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات از این تعداد ۱۸۹ نفر مرد و ۸ نفر زن هستند. جوانترین فرد ثبت نام کننده ۱۸ سال دارد و مسن‌ترین فرد ۸۲ ساله است. ۱۹ نفر نیز اعلام کرده‌اند که از ایثارگران هستند. 

 17. ۶۰ میلیون پوند، ۱۱ دقیقه، ۲ پنالتی از دست رفته

  View more on twitter
 18. اژه‌ای به جای رئیسی عضو هیئت نظارت شد

  سخنگوی شورای نگهبان ایران می گوید که غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضائیه ایران به جای ابراهیم رئیسی به عضویت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات انتخاب شده است. آقای رئیسی که گفته است قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را دارد، از عضویت در این هیئت کناره گیری کرده بود.

 19. احمدی‌نژاد: توصیه رهبر به معنای نهی نبود

  محمود احمدی‌نژاد بعد از توصیه رهبر ایران به شرکت نکردنش در انتخابات گفته بود "برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده" ندارد و بعدتر گفت در انتخابات ۱۳۹۶ از حمید بقایی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حمایت می‌کند.

  او امروز پس از ثبت نام درباره موضع رهبر ایران گفت: "این معنای نهی نبود و توصیه ایشان بود و توصیه ایشان مانع حضورم نمی‌شد و علیرغم اینکه فشار گسترده‌ای از سوی مردم برای حضور در میدان دارم به قول اخلاقی خود پایبندم و ثبت‌نام در انتخابات صرفاً برای حمایت از برادر عزیزم آقای بقایی است."

  بیشتر بخوانید

  محمود احمدی نژاد
 20. مشایی: دلیلی ندارد صلاحیت احمدی‌نژاد و بقایی تایید نشود

  اسفندیار رحیم مشایی که محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی را برای ثبت نام در دوازدهین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری همراهی می‌کرد گفت: "هرکدام از این دو در انتخابات حضور داشته باشند رقیبی ندارند و در مجموع آرای همه کاندیداها با این دو برابر خواهد بود".

  به گزارش ایسنا آقای مشایی درباره احتمال رد صلاحیت این دو نفر گفت: "دلیلی ندارد که صلاحیت احمدی‌نژاد و آقای بقایی تایید نشود."