Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اعتراض به نتیجه رفراندوم در چند محله استانبول

  معترضان به نتیجه اعلام شده رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه در چند محله شهر استانبول با ضربه زدن به ضرفهای فلزی اعتراض خود را نشان می دهند. اکثر رأی دهندگان در استانبول، آنکارا، ازمیر و چند شهر بزرگ دیگر ترکیه مخالف تغییر قانون اساسی رأی داده اند. اما در شهرهای کوچک و مناطق روستایی عمده رأی دهندگان طرفدار آقای اردوغان و تغییر قانون اساسی بوده اند.

 2. گزارش کوتاه ژیار گل از ترکیه

  لحظاتی پس از اعلام نتیجه همه پرسی، هزاران تن از طرفداران رجب طیب اردوغان ريیس جمهوری ترکیه به خیابانها ریختند و جشن و پایکوبی کردند. بسیاری از آنان زنان محجبه و نقاب پوش بودند. برخی از طرفداران آقای اردوغان پرچم سبز دوران خلافت عثمانیها را حمل می کردند و او را سلطان خطاب می کردند. آقای اردوغان اعلام پیروزی کرد، اما رهبران احزاب مخالف می گویند که بیش از ۱ و نیم میلیون رای  مهر نشده به نفع «آری» شمرده شده است. آنان می گویند این غیر قانونی است. در همین حال نقشه نتیجه انتخابات نشان می دهد که شهرهای بزرگ ترکیه  همچون استانبول، آنکارا، ازمیر و دیاربکر همگی در این  همه پرسی رای منفی داده اند. حتی قبل از اعلام نتیجه همه پرسی بسیاری از ناظران معتقد بودند که آقای اردوغان بدون در نظر گرفتن این نتیجه از تلاش برای افزایش قدرت خود دست بر نخواهد داشت. به همین جهت بعید به نظر می رسد آقای به اعتراظات مخالفان بهایی بدهد.

 3. اردوغان از همه رأی دهندگان تشکر کرد

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که "نتایج غیر رسمی رفراندوم نشان می دهد که تغییر قانون اساسی با اختلاف بیش از یک میلیون رأی پیروز شده است". او گفت که از همه رأی دهندگان، بدون توجه به اینکه چه رأیی داده اند سپاسگزار است. آقای اردوغان گفت که این، بزرگترین تحول در تاریخ ترکیه است. او شهروندان ترکیه ساکن کشورهای خارجی را عاملی مهم در پیروزی هواداران تغییر قانون اساسی خواند.

 4. اردوغان 'پیروزی در رفراندوم را به رهبران احزاب تبریک گفته است'

  آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه به نقل از منابع خود گزارش می دهد که رجب طیب اردوغان "پیروزی" در رفراندوم را به رهبران احزابی که از تغییر قانون اساسی حمایت می کردند تبریک گفته است.

 5. خبر فوریحزب مخالف دولت در ترکیه خواهان بازشماری ۶۰ درصد آرا می‌شود

  معاون دبیرکل حزب اصلی مخالف دولت در ترکیه گفته است که این حزب خواهان بازشماری ۶۰ درصد آرا خواهد شد.

 6. توصیه پاپ فرانسیس به رهبران جهان در مراسم عید پاک

  پاپ فرانسیس، رهبرکاتولیک های جهان، در سخنانی در مراسم عید پاک از رهبران جهان خواست تا ازخود شهامت نشان داده و از گسترش جنگ وتجارت اسلحه جلوگیری کنند. پاپ فرانسیس در این مراسم برای برقراری صلح به ویژه در خاورمیانه و آفریقا دعا کرد.

  رهبرکاتولیک‌های جهان به جنگ داخلی این کشور و حمله مرگباربه کاروان آوارگان سوری اشاره کرد و خواستار جلوگیری از این فجایع شد. پاپ فرانسیس از مصائب شهروندان غیرنظامی سوری درجنگی که همچنان مرگ و وحشت می آفریند سخن گفت و برای کسانی که تلاش می کنند به آن ها کمک کنند دعا کرد.

 7. پیروزی منچستر یونایتد مقابل چلسی در لیگ برتر فوتبال انگلستان

  View more on twitter
 8. سباستین فتل قهرمان گراندپری بحرین شد

  View more on twitter
 9. خبر فورینتیجه رفراندوم ترکیه: موافقان تغییر قانون اساسی در یک قدمی پیروزی

  صندوق‌های رای در رفراندوم سرنوشت‌ساز تغییر قانونی اساسی ترکیه بسته شده و شمارش آرا شروع شده است.

  شمارش بیش از۹۵ درصد از کل آرا در همه‌پرسی ترکیه نشان می‌دهد حدود ۵۲ درصد رای‌دهندگان به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده‌اند.

  بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.

  ترکیه
 10. جنجال در لیگ فوتبال فرانسه

  View more on twitter
 11. وزارت بهداشت افغانستان: پرتاپ 'مادر بمب‌ها' عوارض جانبی نداشته است

  این دره محل اصابت "مادر همه بمب‌ها" بوده است
  Image caption: این دره محل اصابت "مادر همه بمب‌ها" بوده است

  وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان اعلام کرده که تحقیقات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که پرتاب "مادر همه بمب‌ها" در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق این کشور عوارضی جانبی و بهداشتی بر مردم منطقه به جا نگذاشته است.

  بعد از پرتاب این بمب، شماری کاربران شبکه‌های اجتماعی و نهادهای مدنی به عوارض جانبی آن واکنش‌ نشان‌ دادند.

  بیشتر بخوانید

 12. خبر فوریهفتاددرصد آرای همه‌پرسی ترکیه شمرده شد

  تا کنون شمارش حدود هفتاد درصد آرا در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه نشان می‌دهد که بیش از 54 درصد رای ‌دهندگان به تغییرات قاننون اساسی رای مثبت داده‌اند.

 13. خبر فورینیمی از آرای همه‌پرسی ترکیه شمرده شد: موافقان تغییر قانون اساسی پیش افتاده‌اند

  شمارش حدود نیمی از آرا در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه نشان می‌دهد که حدود 57 درصد از رای‌دهندگان به این تغییرات رای مثبت داده‌اند.

 14. اصابت سه گلوله خمپاره به مرکز دمشق

  دست کم سه گلوله خمپاره در نزدیکی میدان امویین، میدان اصلی شهر دمشق، پایتخت سوریه فرود آمده است. گزارش های اولیه حاکی است که این گلوله باران تلفاتی به جا گذاشته. رسانه های دولتی سوریه می گویند که هفت نفر که اکثرا کودک بودند زخمی شده اند. یکی از رسانه های نزدیک به دولت هم از کشته شدن یک زن خبر داده است. تلویزیون دولتی می گوید که "تروریست‌ها" عامل گلوله باران بوده اند. مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان مسلح دولت بشار اسد را "تروریست" می نامند. اطراف میدان امویین محل استقرار چند ساختمان مهم، از جمله دفتر مرکزی رادیو و تلویزیون دولتی سوریه است. چند مرکز نظامی و امنیتی مهم و ساختمان های دانشگاهی هم در نزدیکی این میدان قرار دارد. امروز در سوریه به مناسبت عید پاک تعطیل رسمی است.

 15. خبر فورینتایج اولیه همه‌پرسی ترکیه؛ موافقان تغییر قانون اساسی پیش افتادند

  به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه شمارش 25 درصد از آرای همه‌پرسی تغییر قانون اساسی نشان می‌دهد حدود 63 درصد رای‌دهندگان به این تغییرات رای مثبت داده‌اند.

 16. خبر فوریپایان رای گیری در همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه

  رای‌گیری در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه پایان یافت و شمارش ارا آغاز شده است.

  درباره رفراندوم ترکیه بیشتر بخوانید

 17. توئیت تازه دونالد ترامپ درباره چین

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی که در حساب خود در توئیتر منتشر کرده گفته است: " چرا باید چین را دستکاری کننده ارز خطاب کنم در حالی که این کشور با ما درباره کره شمالی همکاری دارند؟ خواهیم دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد."

    سال گذشته آقای ترامپ گفته بود که چین "به آمریکا تجاوز کرده" و به خاطر دستکاری ارزش پول ملی از این کشور به شدت انتقاد کرده بود.  

 18. محسنی اژه‌ای: پرونده احمدی‌نژاد هنوز باز است

  غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه امروز گفت پرونده محمود احمدی‌نژاد مفتوح و در دادگاه مطرح است و هنوز منجر به صدور حکم نشده است:

  " آخرین وضعیت را زمانی می‌توان گفت که حکم صادر شود، این پرونده مفتوح است و به دلیل سمت این فرد، مستقیما به دادگاه رفته و در دادگاه مطرح است و هنوز منجر به صدور حکم نشده است.

  "در رابطه با هیچ پرونده‌ای تا زمانی که تعیین وقت نشود، نمی‌توانم بگویم که دادگاه آن چه زمانی تشکیل می‌شود."

  آقای اژه‌ای امروز همچنین گفت پرونده حمید بقایی هم همچنان در قوه قضاییه باز است.

 19. درگیری ارتش عراق و داعش در شهر قدیم موصل

  ارتش عراق می‌گوید نبرد شدید با شبه نظامیان وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به قلب شهر موصل کشیده شده است.

   نیروهای ارتش عراق و پلیس این کشور پس از سه هفته حملات شدیدی را علیه مقر داعش در "شهر قدیم" موصل آغاز کرده‌اند. نبرد زمینی در حالی در "شهر قدیم" ادامه دارد که منابع دولتی از حدود ۲۰۰ متر پیشروی در این شهر خبر داده اند. نبرد در شهر قدیم بسیار سخت است چون امکان استقرار ادوات زرهی نظیر تانک در کوچه های باریک آن وجود ندارد 

  موصل
 20. مراسم تشییع عارف لرستانی

    مراسم تشییع عارف لرستانی، بازیگر ایرانی سریال های طنز با حضور تعداد زیادی از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.  

  آقای لرستانی، دیروز (شنبه پانزدهم آوریل/ بیست و شش فروردین) در سن ۴۶ سالگی درمنزل خود و بر اثر سکته قلبی درگذشت.

  این هنرمند ایرانی متولد بهمن ۱۳۵۰ در لرستان بود و بازیگری در تئاتر و تلویزیون را از دهه ۷۰ خورشیدی در مجموعه جنگ ۷۷ به کارگردانی مهران مدیری آغاز کرد.

  مراسم تشییع عارف لرستانی
  مراسم تشییع عارف لرستانی
  مراسم تشییع عارف لرستانی
  مراسم تشییع عارف لرستانی