Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. شش حزب کرد مخالف انتخابات ایران را تحریم کردند

  شش حزب کرد مخالف با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا را تحریم می‌کنند.

  حزب دموکرات کردستان، حزب کومه‌له زحمتکشان کردستان، سازمان خبات کردستان ایران، حزب کومه‌له کردستان ایران، کومه‌له-سازمان کردستان حزب کمونیست ایران و حزب دموکرات کردستان ایران این بیانیه را امضا کرده‌اند.

  ناظران تحولات کردستان ایران می‌گویند انتشار چنین بیانیه مشترکی با امضای شش حزب مخالف در سه دهه اخیر کم سابقه است.

 2. قالیباف: ادامه وضعیت موجود یعنی ادامه رکود

  محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در اولین برنامه تلویزیونی خود از شرایط اقتصادی حاکم بر ایران انتقاد کرد و گفت شعار دولت او این خواهد که "می‌توانیم"، در حالی که دولت حسن روحانی می‌گوید "نمی‌توانیم".

  آقای قالیباف گفت: "ادامه وضعیت موجود یعنی ادامه بیکاری، ادامه آسیب‌های اجتماعی، ادامه رکود."

  او گفت مردم ایران یا باید ادامه چنین وضعی را انتخاب کنند و یا این که به گونه‌ای رای بدهند که این وضع تغییر کند.

  محمدباقر قالیباف، که می‌گوید افراد معدودی در ایران از منافع اقتصادی کشور بهره‌مند می‌شوند، گفت: "ما روز اولی که پا به خدمت برای این مردم گذاشتیم جان خود را به دست گرفتیم و به میدان جنگ رفتیم. رفتیم که جانمان را بدهیم، امروز هم اگر لازم باشد آبروی خود را می دهیم و در مقابل این 4 درصد زالو صفت که خون این 96 درصد را می مکند به امید خدا و کمک شما مردم عزیز محکم می ایستیم."

  قالیباف
 3. دو نظامی آمریکایی در منطقه اچین ولایت ننگرهار کشته شدند

  آمریکا حدود ۹۸۰۰ نظامی در افغانستان دارد
  Image caption: آمریکا حدود ۹۸۰۰ نظامی در افغانستان دارد

  وزارت دفاع آمریکا تأیید کرده است که در عملیاتی علیه گروه دولت اسلامی معروف به داعش در شرق افغانستان دست‌کم دو سرباز آمریکایی کشته و یک نظامی دیگر زخمی شدند. گزارش‌ها حاکی از آن است که این دو نظامی کشته شده، عضو نیروهای ویژه ارتش آمریکا بودند.

  بیشتر بخوانید  

 4. واکنش احمد توکلی به وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

  احمد توکلی، از چهره‌های اصولگرا و نماینده سابق مجلس در کانال تلگرام خود نسبت به وعده ها و سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد. 

  آقای توکلی در بخش اول سخنانش خطاب به حسن روحانی نوشت: "آقای روحانی به دلیل سمت خود به عنوان یک مقام حکومتی و شخصیت دوم کشور به اطلاعاتی دسترسی دارد که دیگر نامزدها ندارند. در این موضعیت مواضع خارجی وی می‌تواند برای منافع ملی خطر آفرین باشد."

  آقای توکلی نوشت: " وعده‌هایی که نامزدها می‌دهند، شاید القا کند که رئیس جمهور هر وعده‌ای بدهد فقط اراده کافی است تا محقق شود، نظام حکومت ما نظام حکومت فردی نیست. مردمسالاری ریاستی هم نیست که رئیس جمهور بتواند مجلس را بنابر مصلحت منحل کند." 

  این چهره اصولگرا خطاب به آقای قالیباف چنین گفت: "اگر آقای قالیباف بگوید من برای افراد بیکار تا تامین شغل ماهانه ۲۵۰

  هزار تومان در نظر می‌گیرم، باید از مجلس اجازه بگیرد."

  آقای توکلی درباره وعده‌های آقای رییسی هم گفت: "آقای رییسی وعده داده یارانه اقشار مستضعف را دو تا سه برابر می‌کند، اما نمی‌گوید براساس کدام حکم قانونی این اهداف را تعقیب و منابع لازم را چگونه فراهم می‌کند." 

  آقای توکلی تاکید کرد: "برادران عزیر هر چه وعده می‌دهید اگر در حوزه اختیارات رئیس جمهور به تنهایی نیست، از ابتدا به ضرورت جلب موافقت نهادهای دخیل دیگر و اینکه آنها هم حق مصلحت اندیشی دارند، اشاره بفرمایند."

  توکلی
 5. وینود کانا، بازیگر سینمای هند بر اثر سرطان درگذشت

  وینود کنه درگذشت
  Image caption: وینود کانا در بیش از ۱۰۰ فیلم بالیوود نقش‌‍آفرینی کرد

  وینود کانا، یکی از مشهورترین بازیگران سینمای هند (بالیوود) در سن ۷۰ سالگی در بیمارستانی درگذشت. کانا که یک سیاستمدار هم بود، مبتلا به سرطان مثانه شده بود و در اوایل این ماه به دلیل وخیم شدن وضعیت بهداشت در بیمارستان بستری شد.

  بیشتر بخوانید

 6. استاندار سیستان و بلوچستان سرکنسول پاکستان را احضار کرد

  در پی حمله به مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه، و کشته شدن تعدادی از آنان به دست گروه جیش العدل، استاندار سیستان و بلوچستان سرکنسول پاکستان را احضار کرد.

  View more on twitter
 7. درگیری‌ها در جنوب سودان؛ ۲۵ هزار نفر فرار کردند

  سازمان پزشکان بدون مرز می گوید که بیش از ۲۵ هزار نفر در جریان درگیری های سه روز گذشته در جنوب سودان از شهر کودوک فرار کرده اند.

   این سازمان امدادی که خدمات درمانی، غذایی و سرپناه ارائه می دهد به دلیل افزایش ناامنی در کرانه غربی رود نیل فعالیتش رادر آن منطقه تعلیق کرده است. 

  سه سال جنگ داخلی هزاران خانواده را مجبور کرده در مرداب‌های اطراف رودخانه مخفی شوند. سازمان پزشکان بدون مرز از تمام گروههای درگیر خواسته که حفظ جان غیرنظامیان را حفظ کنند و امکان ارسال کمک به آنها را فراهم آورند.

 8. روحانی حمله به مرزبانان ایرانی را محکوم کرد

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران حمله به مرزبانان ایرانی را محکوم کرد. 

  به گزارش ایسنا، آقای روحانی در بخشی از بیانیه خود آورده است: "دولت پاکستان نسبت به شناسایی و برخورد با عوامل گروه‌های تروریستی جنایت اخیر اقدام کند."

  آقای روحانی همچنین نوشت: "از دبیر شورایعالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز می‌خواهم تا حصول نتیجه با جدیت موضوع را پیگیری تا از تکرار چنین حرکت های ناجوانمردانه جلوگیری شود." 

  حسن روحانی
 9. خبر فوریمردی مظنون به اقدام تروریستی در لندن بازداشت شد

  پلیس بریتانیا اعلام کرد که یک مرد مظنون به اقدام تروریستی را در نزدیک مراکز دولتی در لندن در منطقه وایت هال بازداشت کرده است. 

  شاهدان گفته اند دو چاقو در محل حادثه دیده‌اند. 

  در اطلاعیه پلیس بریتانیا آمده است که هیچ کس در این حادثه زخمی نشده است و مناطق اطراف پارلمان تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود.

 10. کشتی شناسایی روسیه در تنگه بسفر غرق شد

  یک کشتی شناسایی روسیه در پی برخورد با یک کشتی باری در محدوده آب‌های ساحلی ترکیه غرق شده است. به گزارش منابع رسمی ترکیه، تمام کارکنان این کشتی نجات داده شده‌اند.

  پیش از این، روسیه تایید کرده بود که کشتی لیمان، سوراخ شده است و کارکنان کشتی در تلاش هستند تا مانع غرق شدن آن شوند.

  کشتی "لیمان" بخشی از ناوگان دریای سیاه روسیه است.

  هنوز روشن نیست دلیل برخورد دو کشتی چه بوده، ولی براساس گزارش‌ها، منطقه مه‌آلود بوده است.

  بیشتر بخوانید

  کشتی
 11. واکنش فدارسیون فوتبال ایران به سخنان شیوا امینی فوتبالیست زن ایرانی

  سایت رسمی فدارسیون فوتبال ایران در واکنش به سخنان شیوا امینی فوتبالیست ایرانی اطلاعیه‌ای صادر کرد. 

  در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "نامبرده طي سال ٢٠٠٩ براي حضور در بازيهاي داخل سالن آسيايي به تيم ملي دعوت و به ويتنام اعزام شدند و آخرين حضورشان در عرصه فوتسال به عنوان بازيكن تيم باشگاهي متين ورامين بوده كه در دومين بازي ليگ در سال ١٣٨٩دچار آسيب ديدگي شدند و در اولويت انتخاب توسط كادر فني فوتسال براي تيم ملي قرار نگرفتند."

  در بخش دیگری از این اطلاعیه با اشاره به اینکه  خانم امینی از سال ١٣٨٩ هیچ گاه عضو تیم ملی نبوده، آمده است: "پس از آن به هيچ عنوان از سال ١٣٨٩عضو تيم ملي نبودند كه موضوع عدم رعايت حجاب در سفر شخصي دليلي براي حذف نامبرده باشد."

 12. سالار شادی زادی از زندان آزاد شد

  View more on twitter
 13. کنایه روحانی به سپاه: فضای اقتصاد را خالی کنید

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نخستین برنامه تبلیغات رادیویی خود در انتخابات، گفت که بخش خصوصی نمی‌تواند با بنگاه‌های اقتصادی عظیمی که به دستگاه‌های اطلاعاتی مرتبط هستند رقابت کنند. او گفت که این بنگاه‌ها باید فعالیت‌های خود را به مناطق مرزی و مناطق محروم و جاهایی منتقل کنند که بخش خصوصی تمایل به حضور در آن ندارد. آقای روحانی قبلا هم از فعالیت اقتصادی دستگاهی که "هم سلاح دارد، هم دستگاه اطلاعاتی و هم پول" انتقاد کرده بود که به معنای انتقاد از سپاه پاسداران تعبیر شد و مقامات سپاه به او پاسخ دادند.

 14. رئیس مجلس ایران کشته شدن مرزبانان ایرانی را تسلیت گفت

   علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران  در پیامی کشته شدن مرزبانان درمیر جاوه را تسلیت گفت.

  به گزارش مهر، در بخشی از این پیام آمده است: "شهادت مرزبانان شجاع و دلاور هنگ مرزی میرجاوه در درگیری با اشرار مسلح و گروههای تروریستی موجب تاسف گردید."

  در پی حمله گروه جیش العدل به مرزبانان ایرانی در میرجاوه ۹ مرزبان کشته شدند.

  لاریجانی
 15. روحانی: اقدامی برای شغل جوانان در دولت گذشته صورت نگرفته بود

  View more on twitter
 16. دستگیری یک افسر ارتش به ظن اقدام تروریستی در آلمان

  گزارشها حاکی است پلیس در آلمان یک افسر ارتش را که مظنون به اقدام برای حمله تروریستی بوده را بازداشت کرده است.

  او قصد داشت با این اقدام پلیس را گمراه کرده و شک آنها را متوجه پناهجویان نماید. 

  دادستان‌ها در فرانکفورت گفتند که یک جوان لیتوانیایی که در خواست پناهندگی داده و خود را پناهجوی سوری معرفی کرده بود، حتی نمی‌توانست عربی حرف بزند.

 17. خبر فوریبرخورد یک کشتی نیروی دریایی سوریه با یک کشتی ترکیه در تنگه بسفر

  وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک کشتی  شناسایی نیروی دریایی روسیه  در نزدیکی تنگه بسفر با یک شناور دیگر برخورد کرده است. 

  رویترز نوشت: یک کشتی نظامی روسی با یک کشتی باربری ترکیه در تنگه بسفر برخورد کرده است . 

  ۱۵ سرباز مفقود شده و حدود ۴۵ سرباز نیز نجات داده شدند. 

 18. گروه شبه نظامی حامی دولت عراق: شهر حضر از داعش بازپس گرفته شد

  یک گروه شبه نظامی حامی دولت درعراق گفت که شهر تاریخی حضر را از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مجدد باز پس گرفته است. 

  حشد شعبی یک گروه نظامی شیعه که مورد حمایت ایران است، تصاویری از بازپس گیری این شهر منتشر کرده است. 

  این شهر در استان نینوا در شمال غرب بغداد قرار دارد و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 19. طالقانی: برخی علما گفتند اگر شما خانم‌ها شیخ فضل‌الله نوری هم شوید نمی‌گذاریم به رییس‌جمهوری برسید

  اعظم طالقانی با اشاره به اینکه آنچه در قانون اساسی آمده است بحث تفکیک جنسیتی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد، گفت: "پدرم بر موضوع عدم وجود تفکیک جنسیتی در جامعه تاکید داشتند اما برخی از علما در مجلس اول خبرگان می‌گفتند اگر شما خانم‌ها شیخ فضل‌الله نوری هم شوید ما نمی‌گذاریم که به سمت رییس‌جمهوری برسید."

  به گزارش ایلنا، خانم طالقانی همچنبن گفت: "ما یک روز در قم به خدمت علما رسیدیم تا موصوع حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری را حل کنیم ولی آنها تنها به جز یکی از علما که در این مورد سکوت کردند باقی علما با این امر مخالفت کردند."

  این فعال سیاسی با اشاره به حضور زنان در جامعه گفت: "ما یک جامعه ۸۰ میلیونی هستیم که قسمتی از آن را زنان تشکیل می‌دهند پس اگر بخواهیم تفکیک جنسیتی اعمال کنیم باید حتی خانم‌ها را در حساب جمعیتی نیاوریم این نمی‌شود که برخی را در روشنایی و برخی در تاریکی نگه داریم."

  طالقانی
 20. وزیر کشور ایران حمله به مرزبانان ایرانی را محکوم کرد

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در بیانیه‌ای حمله به مرزبانان ایرانی در مرز میر جاوه را محکوم کرد. 

  به گزارش ایلنا، آقای فضلی همچنین گفت: "قطعا از مجاری دیپلماسی نیز پیگیر پایبندی کشور همسایه پاکستان به توافقنامه های امنیتی و مرزی خواهیم بود." 

  وزیر کشور