Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کشته شدن رهبر داعش در افغانستان تأیید شد

  رهبر داعش در افغانستان کشته شد
  Image caption: رهبر داعش در افغانستان کشته شد

  حکومت افغانستان تأیید کرد که عبدالحسیب، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عملیات نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده است.

  بیشتر بخوانید

 2. غنی در دیدار با ظریف: ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود

  دیدار غنی با جواد

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با محمد‌ جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود. آقای غنی تأکید کرد که به گروه‌های "تروریستی" اجازه داده نمیشود که از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

  بیشتر بخوانید  

 3. ارتش پاکستان: ۵۰ نظامی افغانستان در درگیری مرزی کشته شده‌اند

  مقام‌های نظامی دولت پاکستان می‌گویند که در عملیات ارتش پاکستان دست‌کم ۵ پاسگاه مرزی افغانستان در نزدیکی مرز بین دو کشور از بین رفته و حدود ۵۰ نظامی این کشور نیز کشته شده‌اند. حکومت افغانستان این ادعای مقامات پاکستانی را رد می‌کند. 

  در مورد این درگیری مرزی بیشتر بخوانید

 4. سیل در لردگان

   ستار فرهادی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: "در پی بارش شدید باران و وقوع سیلاب در شهرستان لردگان این استان ۴ نفر ناپدید و ۲ نفر زخمی شدند."

  به گزارش ایرنا، آقای فرهادی همچنین گفت: "بارش شدید باران، تگرگ و جاری شدن سیل باعث خسارت به ۴۰ خانوار روستایی این منطقه شده است."

  به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهار محال و بختیاری با توجه به احتمال ادامه بارش ها و امکان جاری شدن سیل در استان، هشدارهای لازم به عشایر و ساکنان مناطق مختلف اعلام شده است. 

 5. توفانی در هرات جان ۳ کودک را گرفت

  هرات
  Image caption: این رویداد ساعت پنج بعد از ظهر امروز به وقوع پیوست

  توفانی در ولایت هرات در غرب افغانستان جان دست‌کم ۳ کودک را گرفته است.

  منابع محلی همچنین می‌گویند که ۸ نفر دیگر زخمی شدند.

  گفته می‌شود که این تلفات ناشی از فروریختگی دیوار بالای چند خانواده در هرات بوده است. 

 6. میزان مشارکت مردم فرانسه در ساعات پایانی انتخابات به بیش از ۶۵ درصد رسید

  انتخابات فرانسه

  وزارت کشور فرانسه میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا امروز بعدازظهر۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد. این در حالی است که در انتخابات ۵ سال پیش (۲۰۱۲) میزان مشارکت در زمان مشابه ۷۱.۹۶ درصد بود

   براساس آماری که تا ظهر از سوی وزارت کشور اعلام شد میزان مشارکت 28.23 درصد بود.

  ارقام ارائه شده نشان می دهد که تاکنون میزان مشارکت در مقایسه با انتخابات پنج سال پیش کمتر بوده است.  

 7. روحانی خطاب به منتقدانش: لطفا شما دم از آزادی نزنید

  حسن روحانی، در سفرش به ارومیه در پاسخ به منتقدانش گفت: "از آزادی بیان و انتقاد سخن می گویند. یا للعجب. آنهایی که زبان ها را بریدند و دهان ها را دوختنتد. شما که در طول سالهای گذشته آنچه از شما صادر شد، کلمه ممنوعیت بود؛ ممنوعیت قلم، ممنوعیت تصویر. لطفا شما دم از آزادی نزنید که آزادی خجالت می کشد. شما دم از انتقاد نزنید. شما در نهادی کار می کنید که کسی جرات انتقاد از آن نهاد را ندارد. تخریب را در این جامعه رقم می زنند ولی زنان و مردان ما با آگاهی در برابر سیاه نمایی آنها ایستاده اند."

  به گزارش ایسنا، آقای روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنان افزود: "در این چهار سال شما کاسبان تحریم، کاسبی تان کساد شده است، ناراحت هستید؟ می خواهید ما را به چهار سال قبل بازگردانید ولی ما عقب باز نمی گردیم. ما راهمان را انتخاب کرده ایم. راه ما آزادی است. بازهم می خواهید تحریم و حصر را به ایران بازگردانید. ما مخالف تحریم و حصر ایران هستیم."

  روحانی
 8. ابراز نگرانی مادر آتنا دائمی از ادامه اعتصاب غذا فرزندش

  معصومه نعمتی مادر آتنا دائمی با ابراز نگرانی از ادامه اعتصاب غذای دخترش در توییتر خود نوشت: "بیست و نهمین روز اعتصاب دخترم،از شمردن روزهای اعتصاب خسته شدم" 

  خانم دائمی که در حال گذراندن حکم هفت سال زندان خود در اوین است در اعتراض به صدور حکم برای خواهرانش از نزدیک به یک ماه پیش دست به اعتصاب غذا زده است.  

  پیشتر دو خواهر آتنا دائمی، از اتهامات مطرح شده و شکایت سپاه پاسداران در مرحله بازپرسی در دادسرای شهید مقدس اوین، تبرئه شده بودند.

  اما در پرونده‌ای دیگر آنها به اتهام "توهین به ماموران در حین انجام وظیفه" به حبس تعلیقی محکوم شدند.

  View more on twitter
 9. کره شمالی یک شهروند دیگر آمریکا را بازداشت کرد

  کره شمالی از بازداشت یکی دیگر از شهروندان آمریکا به ظن " اقدامات خشونت آمیز" علیه این کشورخبر داده است. آژانس خبری کره شمالی گزارش کرده که کیم هک-سونگ، در دانشگاه علوم و تکنولوژی پیونگ یانگ کارمی کرد. به گزارش این خبرگزاری این شهروند آمریکایی روز گذشته بازداشت شده است. کره شمالی پیش از این سه شهروند دیگر آمریکایی را بازداشت کرده بود. آمریکا در گذشته کره شمالی را متهم کرده بود که با بازداشت شهروندان آمریکایی درصدد است که از آن ها به عنوان گروگان استفاده کند. 

 10. حسن روحانی: سازمان ملی جوانان کشور احیا شود

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خواست اقدامات لازم برای احیاء مجدد سازمان ملی جوانان کشور صورت پذیرد.

  به گزارش تسنیم، در نامه رئیس‌جمهور آمده است: "به منظور تمرکز بیشتر بر مسائل جوانان و با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارزیابی عملکرد در ادوار مختلف، لازم است سازمان ملی جوانان کشور با مأموریت رسیدگی به امور جوانان و کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه‌های مختلف و هماهنگ‌سازی اقدامات دستگاه‌های مسئول در حوزه جوانان، احیاء شود. مقتضی است اقدامات لازم در این راستا صورت پذیرد و ترتیبات قانونی لازم اتخاذ شود."

  حدود هفت سال پیش بود که مجلس ایران دستور ادغام سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی را تصویب کرد.

  با گذشت چند سال برخی از نمایندگان مجلس عنوان کردند که با ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی اشتباه بود.

  روحانی
 11. بسته شدن بخشی از موزه لوور به دلایل امنیتی

  بخشی از موزه لوور در پاریس از جمله منطقه حضور خبرنگاران بخاطر بازرسی‌های امنیتی بسته شده است. در حال حاضر به رسانه ها اجازه حضور در این بخش داده نمی شود،  اما به توریست ها اجازه داده شده که از در دیگری وارد موزه لوور شوند. گفته شده که تهدید خاصی وجود ندارد.  

  موزه لوور
  موزه لوور
 12. پیکارجویان فتح الشام از اردوگاه یرموک خارج می‌شوند

  اردوگاه یرموک

  گزارش ها از سوریه حاکی از دستیابی به توافقی است که براساس آن به پیکارجویان متعلق به گروه فتح الشام اجازه خروج از اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک در حومه دمشق به استان ادلب داده می شود. این توافق بخشی از توافقی بزرگتر است که براساس آن هزاران غیرنظامی و پیکاجوتوانستند در ماه گذشته از ۴ شهر سوریه خارج شوند. اردوگاه یرموک برای اسکان آوارگان فلسطینی جنگ اعراب و اسرائیل ساخته شد، اما پس از ورود گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد، در اواخر سال ۲۰۱۲ به کانون درگیری‌های سنگین تبدیل شد. گفته شده که فتح الشام کنترل حدود ده درصد از یرموک را در اختیار دارد.

 13. روایت خبرگزاری ایسنا از حضور روحانی در جمع معدنچیان یورت

  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی با عنوان "دغدغه‌های انتخاباتی این بار معدنچیان داغدار را نشانه گرفت" درباره حضور حسن روحانی رئیس جمهوری  ایران در محوطه معدن یورت توضیحاتی داده است.

  به گزارش این خبرگزاری آقای روحانی در محل حادثه در جمع معدنچیان سخنرانی کرد و "هنگام ترک محل عده‌ای از معدنچیان حاضر مطالبات و دغدغه‌های خود را با رییس جمهور در میان گذاشتند که این مساله به دلیل همزمانی بیان این مطالبه‌ها و پایان سخنرانی رییس جمهور و ترک محل از جانب وی و هیات همراه به صورت طبیعی ازدحامی ایجاد کرد که "مخالفان دولت در رسانه‌های خود از آن تعبیر به اعتراض مردم گلستان به رییس جمهور کرده و در قالب فیلم و عکس دانسته یا نادانسته سعی داشتند این مساله را به سراسر استان تعمیم داده و اقدامی در راستای تحریک عمومی در گلستان علیه عالیترین مقام اجرایی کشور ایجاد کنند."

  روحانی
 14. سخنان یک کارگر معدن در حضور روحانی

  View more on twitter
 15. تجمع خانواده معدنچیان در مقابل ماشین حسن روحانی

  حانواده‌های معدنچیان زمستان یورت، هنگام حضور حسن روحانی، رئیس جمهور در ایران در منطقه تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت معدنچیان شدند. 

  View more on twitter
 16. واکنش اژه‌ای به حکم سازمان تعزیرات درباره کشف کالای قاچاق

  غلامحسین محسنی اژه‌ای ،سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره کشف "کالای قاچاق" از منزلی در لواسان گفت مصطفی پورمحمدی ،رئیس سازمان تعزیرات حکومتی "از طرف دولت ظرف کمتر از ۴۸ ساعت رای به تبرئه داد." 

   ماجرا از آنجا آغاز شد که رسانه‌های اصولگرا گزارش دادند که ماموران نیروی انتظامی در خانه دختر یکی از وزرا جنس قاچاق پیدا کرده‌اند.

   اما شعبه ۲۷ دادگاه بدوی تعزیرات زیر نظر وزارت دادگستری اعلام کرد که این اجناس قاچاق نبوده و با مجوز گمرکی و به طور قانونی بعد از پرداخت عوارض وارد ایران شده است. بر اساس این حکم اجناس قاچاق نبوده است. 

  آقای اژه‌ای درباره این پرونده گفت: "شرکتی به نام آماتیس طراوت کودکی متعلق به فخرالدین آشتیانی وزیر آموزش و پرورش و خانواده ایشان است. دختر آقای آشتیانی سال ۱۳۹۳ به سمت مدیرعاملی این شرکت رسیده است." 

  به گفته سخنگوی قوه قضاییه حوزه فعالیت این شرکت صادرات و واردات منسوجات بوده است.

   آقای اژه‌ای همچنین گفت: "این شرکت با کارت بازرگانی یک شرکت دیگر در دو نوبت اقدام به وارد کردن این پوشاک کرده است، در حالیکه شرکت دیگر اجازه فعالیت درحوزه پوشاک را ندارد و حوزه فعالیت آن فنی و مهندسی است."

  اژه‌ای
 17. وزارت کشور فرانسه آمارمشارکت در انتخابات را تاکنون ۲۸.۲۳ درصد اعلام کرد

  انتخابات فرانسه

  وزارت کشور فرانسه، آمار مشارکت در انتخابات را ۲۸.۲۳ درصد تا ظهر امروز  به وقت اعلام کرده است. براساس این گزارش این میزان کمتر از مشارکت مردم در انتخابات ۵ سال گذشته است. در انتخابات سال ۲۰۱۲ میزان رای دهندگان در زمان مشابه در روز انتخابات ۳۰.۷ درصد اعلام شد. در سال ۲۰۰۷ این رقم ۳۴.۱ درصد و در سال ۲۰۰۲، ۲۶.۲ درصد اعلام شده بود. 

 18. آیت‌الله خامنه‌ای درباره انتخابات: دولت‌ها تأثیری ندارند، دشمن دشمن است

   آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز در جمع معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مردم را تشویق به رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری کرده و گفته است: "دولت‌ها تأثیری ندارند. دشمن دشمن است. این دولت و آن دولت ندارد. آنچه مانع دشمنی می‌شود حضور مردم است."

  آقای خامنه‌ای گفت: "آنچه برای منافع ملت به‌ صورت فوری لازم است، حضور مردم است. حضور مردم دشمنان را از هیبت جمهوری اسلامی می‌ترساند. این هیبت ناشی از امثال حقیر نیست". انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزاری می‌شود.

 19. سر مربی استقلال به دلیل مشکلات مالیاتی نتوانست از ایران خارج شود

  سر مربی تیم استقلال به دلیل مشکلات مالیاتی نتوانست همراه استقلال به قطر برود. 

  View more on twitter
 20. حمله داعش به پایگاه استقرار نیروهای کرد و مشاوران نظامی آمریکا در عراق

  نیروهای امنیتی عراق از کشته شدن ۲ نفر در جریان حمله پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به پایگاهی در شمال عراق خبر داده اند. این پایگاه محل استقرار نیروهای کرد و مشاوران نظامی آمریکا است. گفته شده که مهاجمان یونیفورم های نیروهای کرد را به تن داشته و ریش هایشان را زده بودند.