Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ابراهیم رئیسی: نظر شورای نگهبان فصل الخطاب است

  در پی تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران از سوی شورای نگهبان، ابراهیم رئیسی با انتشار متنی در کانال اینستاگرامی خود اعلام کرد: "اینجانب نظر شورای محترم نگهبان، درباره انتخابات را فصل الخطاب می دانم."

  آقای رئیسی در عین حال افزود: "امیدوارم قوه قضائیه به تخلفات اعلامی از سوی آن شورا، به طور جدی رسیدگی کند."

  اینستاگرام ابراهیم رئیسی
  Image caption: اینستاگرام ابراهیم رئیسی
 2. شورای نگهبان: نتیجه انتخابات را تایید می کنیم ولی به تخلفات رسیدگی قضایی شود

  ساعاتی پس از اینکه وزارت کشور ایران از تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان خبر داد، این شورا با صدور بیانیه ای خواستار رسیدگی قوه قضاییه به "تخلفات" انتخاباتی شد.

  شورای نگهبان با صدور اطلاعیه ای گفت که "در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌کند" ولی "در برخی موارد وقوع تخلفات یا جرایم... محرز می‌باشد".

  این نهاد حکومتی در بیانیه خود ابراز امیدواری کرد "رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه" به گونه‌ای باشد که در آینده "چنین رفتارهایی" تکرار نشود.

 3. آخرین تلاش های اصولگرایان برای تغییر هیات رئیسه مجلس دهم

  حسین نقوی حسینی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی، متشکل از اصولگرایان منتقد دولت، از انتخاب حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان گزینه این فراکسیون برای نایب رئیسی مجلس خبر داد.

  این خبر در حالی اعلام شده که یک روز به انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم باقی مانده و تلاش های اصولگرایان منتقد دولت برای کنار زدن مسعود پزشکیان از سمت نایب رئیسی اول و به ویژه علی مطهری از پست نایب رئیسی دوم شدت گرفته است.

  امروز محمدجواد ابطحی از اعضای نمایندگان ولایی در مصاحبه با ایلنا بر تلاش همفکران خود برای حذف آقای مطهری تاکید کرد و گفت: "انتقاد ما از مطهری به دلیل مواضعی است که حتی علیه نظام گرفته و می‌گیرد و به این دلیل برای جایگاه نایب رئیسی مناسب نیست."

  از سوی دیگر، آقای نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم خبر داد فراکسیون نمایندگان ولایی عصر امروز تشکیل جلسه داده و یک نایب رئیس و ۳ عضو را برای انتخابات اعضای هیات رئیسه مجلس پیشنهاد کرده است.

  پیشتر اعلام شده بود که فراکسیون ولایی مجلس قصد دارند به توافقی با فراکسیون مستقل مجلس دهم دست پیدا کنند که بر مبنای آن، هر یک از این دو فراکسیون نیمی از ۱۲ کرسی هیات رئیسه مجلس را به دست بگیرند و علی لاریجانی در جایگاه ریاست باقی بماند.

 4. 'بخشی از جنگل‌ها در نورستان آتش گرفته است'

  مقام‌های محلی در ولایت دورافتاده نورستان در شرق افغانستان می‌گویند، آتش‌سوزی در جنگل‌های این ولایت از صبح امروز شروع شده و به شدت ادامه دارد.

  بیشتر بخوانید

  نورستان
 5. خبر فوریشورای نگهبان صحت انتخابات را تائید کرد

  سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا صحت انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه را تائید کرد.

 6. سخنگوی شورای نگهبان: نظر شورا به وزارت کشور اعلام شد

  شبکه خبر اعلام کرد: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که نظر شورا درباره انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور اعلام شد.

  همچنین آقای کدخدایی گفت که برخی از شکایات به قوه قضاییه ارسال شده است.

  به گفته سخنگوی شورای نگهبان برخی از گزارشها صحت نداشت اما نتیجه بررسی شکایت ها به وزارت کشور ارسال شد.

 7. احمد منتظری: آقای روحانی به احترام مردم مصطفی پورمحمدی را از کابینه آینده قرار ندهد

  احمد منتظری فرزند آیت الله حسینعلی منتظری در مصاحبه با کمپین حقوق بشردر ایران گفت که امیدوار است در کابینه آینده حسن روحانی، به احترام مردم ایران، مصطفی پورمحمدی حضور نداشته باشد.

  آقای منتظری به کمپین گفت که مصطفی پورمحمدی عضو هیات ۴ نفره ای بوده که در فایل صوتی منتشر شده از سوی بیت آیت الله منتظری یکی از مخاطبان او بوده است.

  مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری کابینه حسن روحانی است که طی سالهای ١٣٨۴ تا ١٣٨٧ درکابینه اول محمود احمدی نژاد، مسوولیت وزارت کشور را بر عهده داشت. او در سالهای ١٣۶۶ تا ١٣٧۷ معاون وزیر اطلاعات بود و در جریان اعدام‎ زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» بود و درباره مرگ و زندگی زندانیان سیاسی تصمیم گیری می‌کرد.

  آقای منتظری همچنین کاندیدا شدن ابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری را توهین به مردم ایران خوانده بود، درباره حضور مجدد مصطفی پورمحمدی در کابینه به عنوان وزیر دادگستری به کمپین گفت: "در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب هم بین دو نفر بود و هم بین دو طرز فکر. آقای رئیسی می‌خواست کل کابینه را در اختیار بگیرد و آقای پورمحمدی یک واحدی و یک درصدی از کابینه را تشکیل می‌دهد اما پیام مردم در مورد اشکالاتی که به رقیب آقای روحانی مطرح می‌کردند بسیار روشن بود و خود آقای روحانی با مردم همراهی کرد و در ایام انتخابات چندین بار به روش‌های فشار و حذف و اعدام انتقاد کرد؛ بنابراین من فکر می‌کنم آقای روحانی در این دوره آقای پورمحمدی را معرفی نمی‌کند."

  احمد منتظری
 8. جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور حسن روحانی به روایت تصویر

  View more on twitter
 9. رضا گلستانی از اعضای ستاد انتخابات اصلاح طلبان مشهد بازداشت شد

  گزارشها از ایران حاکی است ﺭﺿﺎ ﮔﻠﺴﺘﺎﻧﯽ، ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺣﺰﺏ ﮐﺎﺭ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﻭ ﺍﺯ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺳﺘﺎﺩ انتخابات ﺍﺻﻼﺡﻃﻠﺒﺎﻥ ﺩﺭ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺎﻣﻮﺭﺍﻥ ﻟﺒﺎﺱ ﺷﺨﺼﯽ ﺩﺭ ﻣﻨﺰﻟﺶ در مشهد باﺯﺩﺍﺷﺖ ﺷﺪ.

  دلیل بازداشت و نهاد بازداشت کننده این فعال سیاسی مشخص نیست.

  همچنین گفته می شود صبح امروز آقای گلستانی به دادگاه انقلاب مشهد احضار شد، اما وی خواستار ابلاغیه قانونی شده بود.

 10. رئیس سازمان زندان‌ها: فروش اوین به شهرداری منتفی شد

  View more on twitter
 11. خبر فوریپلیس آلمان یک نوجوان ۱۷ ساله سوری را بازداشت کرد

  پلیس آلمان یک نوجوان ۱۷ ساله سوری را به ظن برنامه ریزی برای حمله انتحاری در برلین بازداشت کرد.

 12. وزارت کشور: برخی چهره‌ها اعتراض به نتایج انتخابات را خارج از چارچوب قانونی دنبال می‌کنند

  View more on twitter
 13. سرمربی آرسنال قراردادش را تمدید کرد

  View more on twitter
 14. 'دو فرد مظنون به بمبگذاری در انفجار مواد همراهشان در کابل کشته شدند'

  مقام‌های پلیس کابل می‌گویند دو بمبگذار مظنون که سوار موتورسیکلت بودند، در ناحیه یازدهم این شهر درحالی که فرار می‌کردند، در انفجار مواد همراه خودشان کشته شدند.

  به گفته مقام‌ها انفجار در حالی اتفاق افتاده که این دو فرد به هشدارهای ماموران پلیس اعتنا نکردند و از محل فرار کردند.

  بصیر مجاهد، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به بی‌بی‌سی گفت در این رویداد به هیچ کسی دیگر آسیب نرسیده است.

  آقای مجاهد افزود هویت افراد کشته شده روشن نیست و تحقیقات در زمینه ادامه دارد.

 15. تاج زاده در پاسخ به لاریجانی: حصر و ممنوع التصویری غیر قانونی است

  View more on twitter
 16. معاون پارلمان دانشگاه آزاد: مدارک تخلفات میرزاده و فرزندش به قوه قضائیه ارائه می شود

  علیرضا منادی سپیدان، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی درباره آقای میرزاده گفت: "قرار است مستندات برخی از تخلفاتی که آقای ولایتی اخیرا درباره زمان مدیریت میرزاده در دانشگاه آزاد مطرح کرده و همچنین تخلفات فرزندش به قوه قضائیه ارائه شود."

  به گزارش تسنیم، آقای سپیدان با بیان اینکه برخی از تخلفات در زمان مدیریت میرزاده در دانشگاه آزاد محرز است، ادامه داد:" به طور مثال یکی از تخلفات صورت گرفته نحوه مدیریت نامناسب و دخالت‌های نابجا در امور این دانشگاه بوده است."

  معاون پارلمانی دانشگاه آزاد افزود: "البته در مجلس نهم برخی تخلفات به نمایندگان گزارش شده بود که قرار بر این بود تحقیق و تفحصی از دانشگاه آزاد شکل بگیرد که با تغییر مجلس این موضوع مسکوت ماند."

  میرزاده
 17. رونمایی از سکه ۵۰۰ تومانی

  View more on twitter
 18. لایحه مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، برق، و گاز تصویب شد

  کتنور
  Image caption: مجازات کسانی که بدون دریافت حق انشعاب اقدام به استفاده از آب و حامل‌های انرژی کنند تشدید شد

  نمایندگان مجلس ایران با ١٨٣ رای موافق، ٣٧ رای مخالف و ٣ رای ممتنع از مجموع ٢٥٠ نماینده حاضر در مجلس، لایحه مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلات و گاز را تصویب کردند. براساس این لایحه، کسانی که بدون دریافت انشعاب قانونی برق، آب، گاز و شبکه فاضلاب اشتراک خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبادرت به استفاده از خدمات مزبور کنند و یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز نماید، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوط، به پرداخت جریمه هم محکوم خواهند شد.

  براساس این لایحه، هر شخصی به هر طریق مبادرت به هرنوع تصرف یا تغییری در وضعیت وسایل اندازه گیری (کنتور) آب، برق، گاز، تلفن و یا شبکه فاضلاب کند به نحوی که منجر به اخلال در کارکرد صحیح و ثبت ارقام مصرفی گردد علاوه بر الزام اعاده وضع به حال سابق ، پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت ، به حبس یا جزای نقدی درجه ٦ محکوم می شود که شامل ١٠ تا ٥٠ میلیون ریال جریمه نقدی است.

  آیت الله روح الله خمینی در جریان انقلاب سال ١٣٥٧ وعده داد که با استقرار نظام اسلامی، برق و آب رایگان خواهد بود اما این وعده عملی نشد. در چند سال گذشته، با لغو یارانه مواد سوختی، بهای حامل‌های انرژی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

 19. حسن روحانی صعود قیچی ساز را تبریک گفت

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در توییتر خود نوشت: "صعود عظیم قیچی ساز، نخستین کوهنورد ایرانی، به ۱۴ قله بالای ۸٠٠٠ متر جهان طی چندین سال تلاش و ممارست، افتخاری برای کشورمان است. "

  View more on twitter