Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. حمله مجدد دونالد ترامپ به شهردار لندن

  رئیس جمهور آمریکا، که پیشتر در توییتی صادق خان شهردار لندن را به کم اهمیت معرفی کردن حملات لندن متهم کرده بود، امروز با انتشار توییتی جدید، واکنش دفتر شهردار لندن به توییت قبلی خود را "ترحم انگیز" توصیف کرد.

  نختسین توییت انتقادآمیز دونالد ترامپ، روز یکشنبه و پس از آن نوشته شد که صادق خان گفت مردم لندن نباید از تشدید حضور پلیس در خیابان‌ها نگران باشند و این اقدام فقط برای تامین امنیت است.

  آقای ترامپ دیروز خطاب به شهردار لندن توییت کرد: "دست‌کم ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند، آن وقت شهردار لندن می‌گوید دلیلی برای نگرانی وجود ندارد".

  در پی این توییت، دفتر صادق خان گفت که او به جای جواب دادن به توییت دونالد ترامپ کارهای مهم تری دارد که انجام دهد. دفتر شهردار لندن، توییت آقای ترامپ را مبتنی بر کم اطلاعی و تلاشی هدفدار برای خارج کردن اظهارات صادق خان از مفهوم اصلی آن معرفی کرد.

  در پی توییت یکشنبه آقای ترامپ، لیو لوکنز سفیر آمریکا در بریتانیا، با اتخاذ موضعی متفاوت در توئیتر از مدیریت "قوی" صادق خان دفاع کرد و به او تسلیت گفت.

  در اظهارنظری جداگانه، ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم تاکید کرد که شهردار لندن به خوبی به وظایفش عمل کرده است.

 2. اعلام آمادگی اتحادیه صادرکنندگان کشاورزی ایران برای تامین مواد غذایی قطر

  رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران گفت: "تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان میسر است و با تشدید تحریم‌ها علیه این کشور ایران نزدیک‌ترین کشور به قطر است که می‌تواند از طریق راه آبی با طی مسافتی ۱۲ ساعته محصولات غذایی را به این کشور صادر کند".

  آقای نورانی افزود: "با هماهنگی که با خط کشتیرانی والفجر انجام شده امکان ارسال محصولات از سه بندر بوشهر، بندرعباس و بندر لنگه از طریق خطوط کشتیرانی ایران به قطر فراهم است."

  با قطع روابط عربستان، امارات، مصر و چند کشور عربی دیگر با قطر، عربستان مرزهای هوایی، دریایی و زمینی خود را با قطر بسته و دوحه را از تنها مرز زمینی خود که برای واردات غذا اهمیتی ویژه دارد، محروم کرده است.

  بحران اخیر در روابط خارجی قطر، باعث نگرانی مردم این کشور و هجوم آنها به فروشگاه های مواد غذایی شده است. قطر بخش اصلی مواد غذایی شهروندان خود را از طریق واردات از خارج تامین می کند.

 3. خبر فوریپلیس لندن هویت دو عامل حمله لندن را اعلام کرد

  پلیس لندن نام دو نفر از عاملان حمله دو روز پیش در لندن را اعلام کرده است.

  یکی از آنها خرم بات ۲۷ ساله است که متاهل و صاحب فرزند است و در منطقه بارکینگ در شرق لندن زندگی می‌کرده است. نفر دوم رشید رضوان سی ساله اعلام شده است. این دو نفر بهمراه نفر سوم به ضرب گلوله پلیس کشته شدند.

  خرم بات و رشید رضوان
  Image caption: خرم بات و رشید رضوان
 4. بیشتر بدانید؛ مقاومت به آنتی‌بیوتیک یعنی چه؟

  در چند روز اخیر خبری منتشر شد از آنتی‌بیوتیک تازه‌ای که تاثیر معجزه‌آسا خواهد داشت. اهمیت این آنتی‌بیوتیک که ساخت آن در حال حاضر در مرحله پژوهشی قرار دارد، مقابله با باکتری‌های مقاوم شده به آنتی‌بیوتیک‌های فعلی ذکر شده است.

  دارو
 5. Post update

  View more on twitter
 6. Post update

  View more on twitter
 7. اعلام آمادگی ایران برای صدور محصولات کشاورزی به قطر

  View more on twitter
 8. آتش سوزی در جنگل‌های زاگرس در استان ایلام

  View more on twitter
 9. انتخابات بریتانیا؛ حملات سخت می و کوربین به یکدیگر بر سر مسئله امنیت

  دو روز پس از حمله لندن و سه روز مانده به انتخابات سراسری بریتانیا، ترزا می، نخست وزیر و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بر سر موضوع امنیت شدیدا به یکدیگر حمله و از هم انتقاد کرده‌اند.

  جرمی کوربین از کارنامه ترزا می که در هفت سال گذشته شش سال وزیر کشور و تقریبا یک سال نخست وزیر بوده انتقاد کرد و گفت کاهش نوزده هزار نفر از نیروی پلیس در این مدت به تامین امنیت لطمه زده و او بهای تصمیم‌های خود را در روز انتخابات خواهد پرداخت.

  در مقابل ترزا می از کارنامه خود در سمت وزیر کشور و نخست وزیر دفاع کرد و گفت او بودجه پلیس ضد تروریسم را کاهش نداده است و اکنون هم برای افزایش تعداد پلیس مسلح بودجه اضافه در نظر گرفته و بودجه پلیس را در مجموع ثابت نگه داشته است.

  ترزا می و جرمی کوبین
 10. خبر فوریتعطیلی دفتر الجزیره در عربستان

  ساعاتی بعد از قطع رابطه عربستان و چند کشور دیگر با قطر، وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان اعلام کرد دفتر شبکه الجزیره را در این کشور تعطیل کرده است.

  View more on twitter
 11. هجوم شهروندان قطری به مغازه‌ها برای خرید مواد غذایی

  در پی نگرانی شهروندان قطری درباره کمبود مواد غذایی، فروشگاه‌های دوحه، پایتخت این کشور شاهد ازدحام کسانی بوده که برای خرید مواد غذایی به آنجا آمده بودند.

  دوحه
 12. هند ماهواره ارتباطی را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

  هند قوی‌ترین راکت حامل ماهواره ارتباطی خود را به فضا پرتاب کرده است.

  این راکت که جی اس ال وی مارک سه نام گرفته بیش از ۶۴۰ تن وزن دارد و از خلیج بنگال در جنوب هند به فضا پرتاب شده است. مقام‌های هندی امیدوارند روزی بتوانند فضانواردان کشورشان را به فضا بفرستند.

  ماهواره ارتباطی
 13. رئیس پلیس لندن: رویکردمان درباره تروریسم مورد بررسی قرار می‌گیرد

  رئیس پلیس لندن گفته است بعد از سه حمله در بریتانیا در ظرف سه ماه، رویکرد نیروهای تحت امرش درباره تروریسم از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  کرسیدا دیک، خواهان منابع بیشتری شده است اما علاقه مند به مسلح کردن همه نیروهای پلیس در بریتانیا نیست. در پی حملات دو روز پیش لندن یازده نفر بازداشت شده‌اند و چندین خانه در شرق لندن مورد حمله و بازرسی پلیس قرار گرفته‌اند.

 14. رایزنی ظریف با کشورهای منطقه

  View more on twitter
 15. عربستان هم بنادر خود را به روی کشتی‌های قطری بست

  به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیران بنادر عربستان به مسئولان شرکت‌های کشتی‌رانی و بنادر در این کشور گفته‌اند از پذیرش کشتی‌هایی که حامل پرچم قطر هستند خودداری کنند. این دستورالعمل شامل کشتی‌هایی که مالکان آنها شرکت‌ها یا اشخاص قطری هستند هم می‌شود. بندر فجیره امارات هم پیشتر دست به اقدام مشابهی زده بود.

 16. چرا کار عربستان و قطر به اینجا کشید؟

  این اولین بار نیست که کشورهای عربی خلیج فارس با قطر وارد تنش‌ جدی می‌شوند. اما متوقف کردن پروازها و حتی اخراج شهروندان در کنار قطع روابط دیپلماتیک٬ رویدادی است که باید دلایل محکم و عمیقی پشت آن نهفته باشد.

  قطر
 17. مصر حریم هوایی خود را به روی 'هواپیماهایی که از قطر به پرواز درآمده‌اند، می‌بندد'

  خبرگزاری رویترز در خبر اختصاصی دیگری گزارش داده حریم هوایی خود را به روی هواپیماهایی که مبداشان قطر است، خواهد بست.

 18. چند بانک مصری همکاری با بانک‌های قطری را متوقف کردند

  بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز چند بانک مصری همکاری خود را با بانک‌ها و موسسات مالی قطر را متوقف کرده‌اند. این خبرگزاری به نقل از چند مدیر عالی رتبه بانکی در امارات گفته است نقل و انتقال پول به دستور "مدیریت این بانک‌ها" به حالت تعلیق درآمده است. بر همین اساس بعضی بانک‌های اماراتی در ابتدا از دریافت ریال قطر هم خودداری کرده بودند.

  بانک مرکزی امارات از بانک‌ها خواسته ریال قطر را بپیذیرند.

 19. خبر فوری'چند کشته' در حادثه تیراندازی در اورلاندو

  رسانه های آمریکایی گزارش کرده‌ اند که بر اثر حادثه ای در اورلاندو "چند نفر کشته" شده اند.

  براساس تازه ترین گزارشها، به گفته پلیس این حادثه تیراندازی مهار شده است.

 20. امارات بندر فجیره را به روی کشتی‌های قطری بست

  به گفته مقام‌های امارات متحده عربی، بندر فجیره در شمال شرقی این کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است تمامی کشتی‌هایی که پرچم قطر را حمل می‌کنند و از این کشور عازم بنادر امارات هستند حق ورود به این بندر را ندارند. خبرگزاری رویترز که نسخه‌ای از این بیانیه را رویت کرده، به نقل از مقام دولتی در امارات گفته است این تعلیق تا اطلاع ثانوی لازم‌الاجراست.

  کشتی اماراتی