Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نگهداری بیش از دو هزار کودک زنان "مجرم" در زندان های ایران

  محمد‌جواد فتحی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، افزایش از وجود بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر کودک در زندان های ایران خبر داد.

  آقای فتحی این کودکان را فرزندن زنان "مجرم" دانست که در زندان های مختلف دوران محکومیت خود را می گذرانند.

  وی با اشاره به ارائه مجوز احداث مهدکودک در زندان‌ها از سوی سازمان بهزیستی، این اقدام را "گامی مثبت" دانست.

  محمد‌جواد فتحی همچنین از سازمان زندان‌ها خواست تا آماری "شفاف" از تعداد مادران زندانی منتشر کند.

 2. تاکید ترامپ بر برخورداری از حق 'عفو'

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که از "قدرت کامل" برای عفو افراد برخوردار است.

  این تاکید در شرایطی صورت گرفته که واشنگتن پست گزارش کرده آقای ترامپ در حال بررسی استفاده از عفو ریاست جمهوری برای اعضای خانواده، دستیاران و حتی شخص خود است.

  سناتور مارک وارنر، یک سخنگوی حزب دموکرات، گزارش های منتشر شده در این زمینه را به شدت "آزاردهنده" دانسته است.

  دستگاه های نظارتی ایالات متحده، در میانه رسیدگی به شواهد حاکی از احتمال تبانی میان تیم دونالد ترامپ و دولت روسیه هستند.

 3. تعلیق مجری تلویزیون ایران به خاطر پخش فیلم خنده او در روز عزاداری مذهبی

  مسعود احمدی مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان اصفهان گفت: "چهار نفر از همکارانی که در موضوع بی‌دقتی در پخش خبر سیما مقصر شناخته شدند به تعلیق از کار و توبیخ کتبی همراه با درج در پرونده محکوم شدند."

  وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به خنده گویندهدر روز درگذشت امام ششم شیعیان افزود: "حجم بالای برنامه‌های زنده در این ایام، خستگی و بی‌دقتی مجری خبر از دلایل این اتفاق بود."آقای احمدی گفت: "در اولین دقایق بامداد پنجشنبه و هنگام اجرای برنامه زنده خبر، یکی از عوامل برنامه و مجری به تصور عدم آنتن، گفتگوی کوتاه چند ثانیه‌ای و خنده مجری را داشتند که البته هرچند کوتاه بود اما با توجه به لزوم حفظ حریم آنتن زنده در همه ایام به ‌ویژه مناسبت‌ها، به هیچ‌وجه قابل اغماض نبود."

  وی تاکید کرد: "به همین منظور بلافاصله روز جمعه جلسه تخلفات محتوایی آنتن برگزار و پس از بازبینی دقیق تصاویر و اخذ دفاعیات مربوطه و شرح ماوقع، چهار نفر از همکارانی که در این موضوع توسط کمیته مقصر شناخته شدند به تعلیق از کار و توبیخ کتبی همراه با درج در پرونده محکوم شدند."

 4. طالبان ۷۰ غیرنظامی افغان را ربودند

  ژنرال عبدالرازق فرمانده پلیس قندهار می‌گوید که گروه طالبان از سه روستای ولسوالی شاولیکوت این ولایت حدود ۷۰ غیرنظامی را ربوده اند.

  به گفته این فرمانده پلیس، طالبان ۷ نفر از ربوده شدگان را کشته اند.

  هنوز مشخص نیست که این افراد به چه دلیلی ربوده شده اند اما گفته می شود طالبان آنان را به اتهام همکاری با دولت ربوده اند.

  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خبر ربوده شدن ۷۰ غیرنظامی را تایید و این عمل را به شدت محکوم کرده است.

 5. ۵۶ درصد پاسخ دهندگان یک نظرسنجی در ایران: بنا به تشخیص فردی رای دادیم

  ۵۶ درصد شرکت کنندگان در یک نظرسنجی تلفنی که اخیرا در میان رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه ایران انجام شده، گفته اند که در آن انتخابات بنا به تشخیص شخصی رای داده اند.

  در این پژوهش، که از سوی موسسه نظرسنجی "ایپو" منتشر شده، همچنین ۱۹.۸ درصد، افراد خانواده دور و نزدیک، ۶.۵ درصد تبلیغات و مناظره های نامزدها، ۴.۵ درصد دوستان و همکاران، ۳.۹ درصد "مردم"، ۲.۲ درصد تحصیل‌کردگان و متخصصان، ۱.۹ درصد رسانه ها و ۱.۳ درصد رهبر را ملاک رای دادن خود در انتخابات دانسته اند.

  این پاسخ ها، در پاسخ به این پرسش از پاسخ دهندگان مطرح شده که برای رای دادن در انتخابات اخیر روی نظر چه کسانی حساب باز کرده یا به آنها اعتماد کرده‌اند؟

  البته به طور طبیعی بسیاری از ۵۶ درصدی که گفته اند بنا بر تشخیص فردی رای داده اند، احتمالا بر مبنای تاثیرپذیری از افراد دیگر، نهادها یا یا رسانه ها به این تشخیص رسیده اند، اما درمجموع، قضاوت شخصی را مهم ترین عامل در رای دادن خود دانسته اند.

 6. قهرمانی دوچرخه‌سوار بریتانیایی در توردوفرانس قطعی شد

  View more on twitter
 7. آتش سوزی در مشهد پنج مجروح به جا گذاشت

  View more on twitter
 8. وزیر دفاع عراق وارد تهران شد

  عرفان محمود عبدالغفور عبدالله الحیالی وزیر دفاع عراق برای یک دیدار رسمی وارد تهران شده است. حسین دهقان وزیر دفاع ایران در دیدار با همتای عراق اش گفته است که " حرکت های واگرایانه در عراق مورد قبول ایران نیست".

  به نظر می رسد اشاره آقای دهقان به طرح همه پرسی استقلال در کردستان عراق است. مقام های ایرانی در روزهای اخیر درباره این همه پرسی هشدار داده اند.

 9. توافق حزب دمکرات و جمهوری خواه آمریکا بر سر طرح تحریم ایران و روسیه

  رسانه های آمریکایی از قول رهبران دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا می گویند که اعضای این حزب در مجلس با و نمایندگان جمهوری خواه بر سر طرح تحریم های ایران و روسیه موسوم به طرح اس-722 به توافق رسیده اند.

 10. کسب مدال طلا در پرتاب چکش معلولین

  View more on twitter
 11. واکنش ایران به بیانیه ترامپ: دستگاه قضایی، دادگاه و قاضی در ایران کاملا مستقل است

  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه شب گذشته ترامپ: "دستگاه قضایی، دادگاه و قاضی در جمهوری اسلامی ایران همچون دیگر نظام‌های دموکراتیک کاملا مستقل بوده و براساس قوانین و مقررات داخلی کشور و در چارچوب اصل تفکیک قوا مسئولیت بررسی دقیق قضایی مبتنی بر آیین دادرسی عادلانه هرگونه اقدام و رفتار خلاف امنیت ملی کشور را برعهده دارد و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران با این‌گونه رفتارها و اقدامات برخورد می‌کند و صدور بیانیه‌های مداخله جویانه و تهدیدآمیز از سوی مقامات و نهادهای آمریکایی هیچ تاثیری در عزم و اراده سیستم قضایی کشور برای محاکمه و مجازات مرتکبین و ناقضین قوانین کشور و امنیت ملی ایران نخواهد داشت".

 12. 'هیات ۱۰نفره دیپلماتیک ایرانی ۳ روز دیگر به عربستان می رود'

  حسن حسینی‌شاهرودی سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفته هیات ۱۰نفره دیپلماتیک ایرانی ۳ روز دیگر برای فراهم کردن مقدمات ورود زائران ایرانی، به عربستان سعودی می‌رود.

  آقای حسینی شاهرودی گفته " مشکلات اداری بر سر صدور ویزاها پیش آمده که در حال برطرف شدن است".

  دو نماینده مجلس ایران امروز هشدار داده بودند که عربستان برخلاف تعهدات پیشین ویزای هیات دیپلماتیک ایرانی را صادر نکرده و در صورتی که از این اقدام شانه خالی کند، اعزام زائران ایرانی به حج امسال منتفی خواهد بود.

  عربستان روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرده است و دو کشور هیچ دیپلماتی در کشور مقابل ندارند.

 13. 'روحانی به ناطق نوری پیشنهاد حضور در دولت داد'

  خبرگزاری ایلنا می گوید مسیح مهاجری مدیر روزنامه جمهوری اسلامی در یک سخنرانی در تهران گفته است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران به علی اکبر ناطق نوری پیشنهاد حضور در دولت را داده اما آقای ناطق نوری این پیشنهاد را نپذیرفته است.

  آقای مهاجری درباره ناطق نوری گفته "ایشان کنار نکشیده‌اند، فقط مسئولیت در دولت قبول نمی‌کنند. پیشنهاداتی را که از طرف آقای رئیس‌جمهور به ایشان شده است قبول نکرده‌اند".

  ایلنا پیشتر گفته بود که آقای روحانی پیشنهاد دبیری شورای عالی امنیت ملی به علی اکبر ناطق نوری داده اما این بخش اکنون از متن گفته های مسیح مهاجری حذف شده است.

  آقای ناطق نوری در جریان انتخابات اخیر از ریاست دفتر بازرسی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران هم استعفا داده بود.

 14. دریچه‌های سد دز برای جستجوی گردشگران مفقود بسته شد

  View more on twitter
 15. معارفه فرهاد رهبر به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد برگزار شد

  معارفه رهبر

  مراسم معارفه فرهاد رهبر به عنوان سرپرست جدید دانشگاه آزاد امروز با حضور شماری از مدیران فعلی و پیشین این دانشگاه و همچنین علی اکبر ولایتی رئیس هیئت‌های موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است.

  آقای رهبر از چهره های امنیتی ایران است که مدتی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رئیس دانشگاه تهران بود.

  رئیس پیشین دانشگاه آزاد حمید میرزاده از چهره های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی بود. آقای هاشمی رفسنجانی زمستان سال گذشته درگذشت.

  آقای ولایتی پیش از این از برکناری حمید میرزاده دفاع کرده و گفته که علت برکناری او فساد بوده است. اما آقای میرزاده این اتهامات را رد کرده و گفته بود که آقای ولایتی می‌خواست خارج از اختیارات قانونی خود، در کار رئیس دانشگاه دخالت کند.

 16. شرکت ملی نفت ایران ۳۳ تفاهمنامه همکاری پس از برجام امضا کرده

  شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که پس از اجرای توافق برجام تا پایان خردادماه امسال با ۲۸ شرکت بین المللی و ایرانی دارای صلاحیت، ۳۳ تفاهمنامه همکاری امضا کرده است.

  این گزارش می گوید بر اساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی، شرکت ملی نفت ایران مکلف شده است تا پایان امسال ده قرارداد توسعه ای میدان‌های نفت و گاز را به نتیجه برساند که مقدمات این کار در قالب مناقصه و مذاکرات به صورت موازی در دست اقدام است.

 17. اسامی منتخبین انتخابات سازمان نظام پزشکی در تهران اعلام شد

  View more on twitter
 18. تلگرام انتقال سرورها به ایران را تکذیب کرد

  پاول دورف، مدیر تلگرام، می‌گوید تلگرام هیچ یک از سرورهایش را، یا هیچ سروری را که اطلاعات شخصی کاربران روی آن باشد، به ایران منتقل نخواهد کرد و هیچ سروری در ایران نخواهد داشت.

  امروز از قول معاون وزیر ارتباطات نقل شد که تلگرام پذیرفته سرورهایش را به ایران منتقل کند، اما کمی بعد خود وزیر این خبر را رد کرد.

  View more on twitter
 19. حضور 'نامه‌ای به رئیس جمهور' از افغانستان در جشنواره لوکارنو

  لینا علم
  Image caption: لینا علم، بازیگر افغان نقش مرکزی این فیلم را به عهده دارد

  "نامه‌ای به رئیس جمهور" فیلمی از رویا سادات فیلم‌ساز افغان، در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی لوکارنو حضور خواهد داشت.

  این فیلم برای دریافت جایزه بخش "نخستین فیلم بلند" به این جشنواره بین‌المللی راه یافته و قرار است با ۲۲ فیلم دیگر از سراسر جهان رقابت کند.

  رویا سادات، کارگردان این فیلم و عزیز دلدار فیلم‌نامه‌نویس آن است.

  بیشتر بخوانید

 20. تیم ملی فوتبال زیر ۲۳ سال افغانستان از مسابقات آسیایی حذف شد

  در ادامه رقابت‌های مقدماتی قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا، تیم ملی فوتبال افغانستان در دومین دیدارش در مقابل تیم فوتبال عربستان سعودی با نتیجه پرگلی دیگر شکست خورد و از این مسابقات حذف شد.

  افغانستان که در بازی نخست با حساب ۸ بر ۰ مغلوب عراق شده بود، این بار نیز با همین نتیجه به میزبان گروه دوم مسابقات شکست

  به این ترتیب افغانستان با پذیرفتن دو شکست پیاپی از این بازی‌ها حذف شد و شانس صعود به دور بعدی رقابت‌ها را از دست داد.

  تیم ملی فوتبال زیر ۲۳ سال افغانستان در حالی متحمل این شکست شد که ترکیب این تیم نسبت به بازی اول، تغییرات زیادی ایجاد شده بود.

  سومین و آخرین دیدار افغانستان در این رقابت‌ها که روز یکشنبه اول اسد/مرداد در مقابل تیم فوتبال بحرین، کاملا تشریفاتی خواهد بود.

  فوتبال افغانستان